A hétvégén bezárt a közép-európai régió egyetlen BrewDog bárja. A skót nagyüzemi kisüzemi (nem elütés) főzde nagy reményeket fűzött a budapesti egységhez, de a turisták hiányát az Anker közben is megérezték.
A BrewDog nemcsak az egyik legmenőbb európai főzde, hanem talán az egyetlen globális kraftsör-brand. A mára legkevesebb egymilliárd euró körüli cégértékre növekvő skót gyárat 2007-ben alapította két, akkor huszonéves srác. (James Watt és Martin Dickie egészen pontosan 24 évesek voltak akkor, amikor a skóciai Ellonban megalapították főzdéjüket.) Szűk egy évtized alatt sikerült átírniuk nemcsak a hagyományos sörfőzés szabályait, hanem a hagyományos üzletfejlesztését is – írtuk alig két évvel ezelőtt, a budapesti bár nyitásakor.
Punkok az Anker közben
Dead Pony Club, Clockwork Tangerine, Dogtoberfest – csak néhány a skótok fantázianevei közül. Néhány sör után már egészen jót lehet nevetgélni a hülye elnevezéseken (azelőtt inkább fárasztó). A főzde sokat kísérletezik, de profikról van szó, akik ritkán tévednek. Punk főzdének tartják magukat, amit igyekeznek az arculatban és a sörök neveiben is megjeleníteni.
Kicsit olyan ez, mint Jamie Oliver rakoncátlan tincsei: hiába vagyunk a globális piac kőkemény szereplői, a kapucnis pulcsinkon mégis ott van a Punk IPA halálfejes logója.
A BrewDog folyamatosan terjeszkedik a világban, a kisüzemi ízvilágot képviselő sörök nagyüzeme ők. A bárokkal mégis óvatosan bántak, a budapesti nyitása előtt a legközelebbi egységig Berlinbe kellett volna utazni.
A budapesti helyszínre hosszas keresgélés után mondtak áment, fölmerült az Akácfa utcai egykori Kispipa helye is (ami egy ideig az ígéretes, de rövid ideig üzemelő Malt’r néven működött), illetve a mégoly legendás, Kazinczy utcai Wichmann épülete is, aminek viszont komoly hátránya, hogy nem lehet hozzá kiülős részt csatlakoztatni. Végül az Anker közben, az egykori Anker Klub helyén leltek új otthonra.
A turisták elmaradását azonban nem élte túl a franchise-rendszerben működő, és tegyük hozzá, kifejezetten drága itthoni egység. „Ma nincsenek fanfárok, nem nevetünk, nem mosolygunk, mert az eddigi legrosszabb hírünk jön” – írták a BrewDog Budapest Facebook-oldalán a bezárásról.
Nyitókép: Sebestyén László / Forbes