A tavalyi év egyik legforróbb korai fázisú befektetési sztorija, amit a volt foodpandás Patai Zoltán alapított, végül több hónapos útkeresés után bezárja a boltot. Az alapító saját Linkedin-jén és a céges blog-ján is transzparensen nyilatkozik a döntésről és annak hátteréről.
Mi történt? Ahogy mi is megírtuk tavaly, a Foodpanda volt vezetője, Patai Zoltán egy új vállalkozást indított az operációs adatokon alapuló elemzési és automatizációs kérdések megoldására. A cég a legforróbb hazai startupok között volt számon tartva és túl volt két korai tőkebevonási körön is. Az alapító saját elmondása szerint a Flawless, ami időközben nevet váltott Eversync-re, tucatnyi ügyféllel és még 18 hónap működésre elég pénzzel rendelkezett, azonban a csapat nem látta az utat a fenntartható skálázódás irányába.
Mi áll a háttérben? A startup blog-bejegyzéséből kiderül, hogy az operációs adatok felhasználása köré felhúzott kulcs hipotéziseiket nem sikerült teljes mértékben validálni, így nem látták értelmét a további útkeresésnek ezen a vonalon.
Miért nem változtattak irányt (startuposan: miért nem pivotoltak)? Ritka az, hogy egy cég 18 hónap működésre elég pénzzel a számláján bezárjon és ne próbáljon meg új irányokat keresni, de a mostani döntés is Zoltán és a csapat filozófiáját tükrözi.
A cégépítés magas fokú állóképességet és meggyőződést kíván a folyamatos tanulási igény mellett. Miután az eredeti hipotéziseink a piaccal kapcsolatban megcáfolódtak, a további munka nem tett volna minket ellenállóbb és jobb vállalkozókká a nap végén.”
Bár utólag látják a nyers valóságot, rengeteg tanulás és tapasztalás útján sikerült eljutni a mostani felismerésig, ami önmagában is nagy dolog. A nyílt beismerés, a transzparencia és a „bukás, mint tanulási lehetőség” mentalitás sem jellemző a hazai startup-közegre, reméljük az Eversync példájából legalább ennyit tanulhatunk. Innen is sok sikert kívánunk az alapítóknak.