A magyar gazdaságban kulcsszerepet játszó európai ipari vállalatok beruházási kedve megtorpant és kivárnak, átvették a stafétát a távol-keleti cégek. Az ingatlanszektor tovább hasít, a tízmilliárd forint feletti irodaház- és raktárépítések száma már utolérte a gyártóüzemekét. Az októberi Forbes magazin beruházási listájával mutatjuk, mi épül éppen az országban.
Amíg a nyugat-európai iparóriások meghúzzák a nadrágszíjat, és válságra készülnek, addig az ázsiai beruházók egymásnak adják a kilincset.
Az elmúlt egy évben megkezdett öt legnagyobb magánberuházás közül négy ázsiai vállalathoz köthető.
Dél-Koreából már több működő tőke áramlott be, mint a németektől az idei első félévben. Az ingatlanpiac most is hasít, Budapesten és környékén hiánycikk az iroda és a raktár, a magyar és nyugati fejlesztők mellett a régiós cégek is itt vannak.
A teljes listára összesen 22 tízmilliárd forint feletti beruházás fért fel, ebből 10 gyártóüzem, 10 ingatlanépítkezés, ezek mellett egy-egy kutatóközpont és energetikai beruházás fért még fel. Ami a listából még leszűrhető, hogy
a legnagyobb gyárberuházások között még mindig az autóipar hasítja a legnagyobb szeletet, de ezek közül sok az elektromos hajtáshoz és akkumulátorokhoz köthető.
A Forbes beruházási listájában azokat a magánvállalati beruházásokat gyűjtöttük össze, amelyek 2018. október 1. és 2019. szeptember 1. között indultak el – tehát nemcsak bejelentették őket, hanem elkezdték az építkezést, vagy letették az alapkövet, hogy elkerüljük a bemondásra induló, aztán lefújt projekteket. Emiatt egyelőre nem szerepelnek olyan beruházások, mint a debreceni BMW-gyár vagy a Fakt AG bezenyei óriás kertészete.
A fenti feltételeknek megfelelő beruházásokat az Imedia sajtóadatbázisa, sajtóbejelentések, cégközlések valamint kormány- és minisztériumi közlemények alapján gyűjtöttük össze. A beruházási értékek becsült összegek cégközlésekből és az Ibuild építőipari adatbázisának becsléséből indultunk ki.
Közreműködtek: Gólya Ági, Váradi Ibolya, Zsiborás Gergő
Itt a lista első öt helyezettje, a teljes listát, valamint exkluzív betekintés a Mastergood kisvárdai csúcsüzeméről az októberi Forbes magazinban!
A 2019. októberi Forbes címlapja: a Julius-K9 kutyahám kitalálói.
1. Toray Industries (Zoltek) (japán)
Hol? Nyergesújfalu
Mit? Akkumulátoralkatrész-gyár
Mennyiből? 127 milliárd forint
A japán Toray Industries már a tavalyi listán is szerepelt a Zoltek szénszálgyártó üzemével: ők biztosítják a világ szénszálgyártásának felét – a szénszálakat szélerőművekhez, repülőgépekhez, olajfúráshoz, valamint hajó- és sportszergyártásban is használják. Fa Nándort is támogatták a Spirit of Hungary óceáni versenyvitorlás megépítésben. Az új, 48,5 hektáron épülő üzem világszinten húsz százalékkal bővíti a cég szeparátorfilm-gyártó kapacitását. Ezt a terméket lítiumion-akkumulátorokban alkalmazzák. A beruházást a kormány 4,7 milliárddal támogatja, mert munkahelyet hoz létre.
2. Borsodchem (kínai)
Hol? Kazincbarcika
Mi épül? HPM vegyipari üzem
Mennyiből? 45 milliárd forint
Az új, környezetbarát üzem biztosítja majd a vállalat teljes termékkínálatához szükséges klórt, de exportra is jut majd belőle. A kínai tulajdonosnak 79 millió euró hitelt biztosít a Magyar Fejlesztési Bank (MFB), ami csak az első része teljes, százmilliós hitelkeretnek.
3. Hanon Systems Hungary (dél-koreai)
Hol? Pécs, Rétság, Székesfehérvár
Mi épül? Alumíniumöntvény-gyár és klímakompresszor-gyár
Mennyiből? 36,7 milliárd forint
A dél-koreai cégóriás klímakompresszorait használja az Audi, a BMW, a Ford és a Volkswagen is, most Székesfehérváron és Pécsen bővít, Rétságon pedig alumíniumöntvényeket gyárt majd. Negyven országban vannak gyáraik, a beruházásért erős volt a nemzetközi verseny.
4. Wing (magyar)
Hol? Budapest
Mi épül? Liberty irodaház
Mennyiből? 32,5 milliárd forint
Az ország legnagyobb irodaháza, a Telekom-székház mellé épül egy negyvenezer négyzetméteres kistestvér, 2021-re várják. Ahogy az a családban szokás, rengeteg extrája lesz, mind a nyolc emelet terasza egyedi kialakítást, a tető üvegházat és futópályát kap, a skybar pedig megkapja a kötelező, Budára néző panorámát. (Látványterv a borítóképen)
5. Doosan (dél-koreai)
Hol? Környe (Tatabánya mellett)
Mi épül?Rézfóliagyár
Mennyiből? 31 milliárd forint
144 ezer négyzetméteres gyár évente ötvenezer tonna rézfóliát gyárt majd, ez több mint kétmillió elektromos autó akkumulátorához elég alkatrész, később megduplázhatják a kapacitást. A koreaiak nem lankadó bizalmát a kormány egy 4,7 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatással hálálta meg.
A lista többi szereplője az októberi magazinban a 89. oldaltól található.
Borítókép: Wing Liberty irodaház / forrás: Wing.hu