A kormány részvételével folytatódnak a minimálbér-tárgyalások, egy négyéves bérmegállapodás alapelveiben egyezhetnek meg a szociális partnerek.
A vg.hu írt arról, hogy összeül szerdán a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma, hogy megkezdje a jövő évi minimálbérről szóló tárgyalásokat. A szakszervezetek, a munkaadók és a kormány részvételével tartandó eseményen a szokásoktól eltérően nemcsak a jövő évi kötelező legkisebb munkabérről egyeztetnek a felek, hanem egy hosszú távú, négyéves bérmegállapodás is terítékre kerül.
Az eddigi kétoldalú egyeztetéseken a vállalkozók hajlottak arra, hogy a szakszervezetek több követelését is teljesítsék. Az eddigiek alapján az körvonalazódik, hogy
- a vártnál magasabb infláció miatt egyszeri, 100 ezer forintos béren kívüli juttatást biztosítanának a minimálbéreseknek. Ez a munkaadók feltételei szerint adó- és járulékmentesen lenne kifizethető, például a SZÉP-kártyán.
- 2027-ig összezáródna a garantált bérminimum és a minimálbér, tehát 2006 után ismét egy minimálbér lenne. Ennek első lépéseként a minimálbér 15, míg a garantált bérminimum 10 százalékkal emelkedne jövőre. Ez azt jelenti, hogy előbbi bruttó 266 800 forint (nettó kb. 177 000 forint) lenne, utóbbi pedig bruttó 326 040 forintra emelkedhetne, ez nettóban 216 817 forint
Perlusz László, a Vállalkozók Országos Szövetségének főtitkára nem kívánta cáfolni a sajtóban megjelent részleteket, viszont megjegyezte, nem örül neki, hogy azok kiszivárogtak, szerették volna ugyanis, ha a kormány első kézből tőlük hallja a VKF ülésén.
A kormány jóváhagyására is szükség lesz a megállapodáshoz (tehát nem elegendő, hogy a szakszervezetek és a munkaadók megegyeznek), és jelzésértékű lehet, hogy Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter azt mondta a munkavállalók követeléseiről, hogy jó iránynak tartja az elmozdulást.