A nemzetgazdasági miniszter örül, hogy az üzemanyag-piaci szereplők szerinte a kooperációt választották az ellenállás helyett.
Mi történt? „Úgy tűnik, megértette mindenki, mit szeretne a kormány, ennek nagyon örülök, hogy a kooperációt választották az ellenállás helyett. Ez egy nagyon nagy, a jó irányba tett lépés, az, hogy elegendő-e vagy sem, a kormány a jövő héten tudja értékelni. De a szomszédos árak is felfelé mozognak” – jelentette ki Nagy Márton az ATV kérdésére egy keddi sajtótájékoztatón arra reagálva, hogy a Mol hétfő délutántól valamennyi benzinkútján 10 forinttal csökkentette a benzin és a dízel árát. Így a benzin átlagára 637 forint, a dízelé pedig 623 forint lehet. Ennek ellenére nemzetgazdasági miniszter továbbra sem zárta ki, hogy a kormány benzinárstopról dönt a közeljövőben.
Mi vezetett idáig? A nemzetgazdasági miniszter múlt szerdán szólította fel az üzemanyag kereskedőket arra, hogy két héten belül csökkentsék a gázolaj és a benzin árát a régiós átlagárra, különben kemény eszközöket alkalmaz a kormány. Az ágazat nem ismeri el, hogy tarifái és profitja kiemelkednének a térség átlagából, a kormány erre hivatkozva helyezte kilátásba azt, hogy akár ismét bevezethetik az üzemanyagárstopot is.
Mit érdemes még tudni? A gazdasági szereplők és érdekképviseletek szerint azonban megvan a magyar kormány mozgástere az üzemanyagok árcsökkentésére: lefaraghat az érintett termékek mintegy 50 százalékos adótartalmából. Magyarán árstop nélkül is csökkenthető lenne a jövedéki adó, az áfa, eltörölhető lenne a különadó, és ezzel megmaradna a normál piaci működés is.
Mi várható még? Május 1-jén, szerdán csökken a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is. Bruttó 3-3 forinttal kerül majd kevesebbe mindkét üzemanyag beszerzési ára, írtuk meg korábban.