A fővárosi ügyeleti rendszer átalakításáról, kötelező szűrésekről és más egészségügyet érintő rendelkezésekről is döntöttek a parlamentben. A 91 oldalas salátatörvényt hétfőn nyújtották be az Országgyűlés elé, kedden már el is fogadták.
Mi történt? A változásokról nem egyeztettek a Magyar Orvosi Kamarával. Például az ügyeleti rendszer bevezetéséről sem, ami 1,7 millió embert érint, írta az rtl.hu.
Kontextus. A héten elfogadott törvényjavaslat több, egészségügyet érintő módosítást tartalmaz. Ezek közül a legnagyobb változás, hogy októbertől Budapesten is elkezdődik a vármegyékben már működő, az Országos Mentőszolgálat által biztosított ügyeleti ellátás. Az új ügyeleti rendszert az ország több vármegyéjében már tavaly bevezették. Az ügyelet átalakításának célja az volt, hogy szervezettebben működjön a betegellátás, írta a Telex. Hétköznap napközben a betegek ezután is ugyanúgy kereshetik a háziorvosi rendelőket, a szakrendeléseket, kórházakat, ahogy eddig. Viszont a normál rendelési időn kívüli, tehát az esti, éjszakai és hétvégi ellátást az Országos Mentőszolgálat biztosítja.
Ellenőrzik az orvosokat. A másik fontos módosítás, hogy az állami kórházakban egységes beléptető rendszert vezetnek be. Az indoklás szerint azért, hogy „ellenőrizzék az alkalmazottak munkaidejének betartását, az intézménybe történő be- és kilépését”. Itt sem újkeletű ötletről van szó. Még tavaly Lengyel László, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára lengette be az intézkedést, aki azt mondta, hogy vannak kórházak, ahol nagyon eltérnek az átlagtól az orvosi teljesítmények. Szerinte ennek kell, hogy legyen valami oka. „Akinek nyolc órát fizetünk, az legyen benn nyolc órát. Az orvosoknak és más dolgozóknak az intézmény be- és kijáratainál elhelyezett készülékeken kell lehúzniuk a mágneskártyájukat. Az eszköz videófelvételt is készít a személyről, hogy a kártyákkal ne lehessen visszaélni” – mondta korábban a Magyar Kórházszövetség konferenciáján.