Tovább erősödik a londoni karrier.
Mi történt? 2024. szeptember 1-től Bajnai Gordont nevezték ki a londoni Campbell Lutyens pénzügyi cég vezérigazgatójává – közölte a vállalat hétfői sajtóközleményében. Bajnai Andrew Sealey utódja lesz, aki 2003 óta látta el a vezérigazgatói pozíciót, ő a továbbiakban a Campbell Lutyens igazgatóságának elnöke lesz, míg John Campbell, a cég egyik alapítója, az igazgatóság emeritus elnökeként folytatja munkáját.
Előzmények. Először a Forbes írta meg Bajnai Gordon ismeretlen, de annál sikeresebb londoni karrierjét. A volt miniszterelnök 13 éve dolgozik a tanácsadó cégnél, kezdetben tanácsadói igazgatóként, majd vezetőként a cég globális infrastruktúráért felelt. A cikkben megírtuk, hogy Bajnai „globális pénzügyi tranzakciók sűrűjében mozog.
Olyan nemzetközi szervezetekbe kap meghívást, ahová maroknyian jutnak a világelitből.”
Mi az a Campell Lutyens? A cég neve itthon nem sokat mond, ugyanis Magyarországon, de még a régióban se nagyon aktív, az a terület, ahol mozog, nem jelentős errefelé. Épp ezért arra sincsenek rendesen bejáratott magyar szavaink, hogy a vállalat pontosan mit csinál, holott a tőkepiacok egy jól meghatározott szeletén kimondottan aktív és ott a világ legnagyobb független tanácsadó cége.
Ez a bizonyos szelet a private capital piac, a tőzsdén kívüli, alternatív intézményi tőkebefektetések területe. A definíció találós kérdésért kiált: mi az, ami nem állami, hanem magán, de nem tőzsdei, hanem zártkörű, és nem kockázati, de tőkebefektetés? Nagyjából ezek eredője a private capital, de ha szimplán magántőkének vagy magántőke-alapnak fordítjuk, akkor idehaza rögtön félremegyünk, és véletlenül még az elrejteni kívánt NER-vagyonok legdivatosabb megoldásához jutunk. Ne tegyük, ez itt más.
„Mondjuk inkább azt, hogy vállalatfelvásárlási alapok”
– mondta májusban a Forbesnak Bajnai Gordon, kik is az ő legfontosabb ügyfeleik.
Tevékenységük a világnak azt a részét fedi le, ahol nagy nyugdíjalapok, szuverén alapok, biztosítók, tekintélyes családi alapítványok – körülbelül kétezer ilyen intézményi befektető – keresik a tőke helyét, durván 12 billió (12 ezer milliárd) dollár – átszámítva 4,4 trillió forint – értékben.
A kiemelt képen Bajnai Gordon / Fotó: Belicza László Gábor