Globális pénzügyi tranzakciók sűrűjében mozog. Olyan nemzetközi szervezetekbe kap meghívást, ahová maroknyian jutnak a világelitből. Egy 12 billió dolláros piac meghatározó arca, de ezt itthon szinte senki se tudja róla. Bajnai Gordon ismeretlen londoni karrierje – egy eddig elbeszéletlen nagypályás sztori a szerdán megjelenő májusi Forbesban. Ajánló.
- Bajnai Gordon sok éve alapvetően Londonban él, hétvégékre, ünnepekre és szabadságra jön haza a családjához, a civil életét Budapesten, a szakmait meg a világban sokfelé éli.
- Tíz éve kivonult a magyar közéletből, alig szólal meg, a magánéletéről szinte sosem beszél, a munkájával meg nem kérkedik; amúgy is túl összetett ahhoz, hogy könnyű legyen átlátni, mekkora karriert is fut ő külföldön.
- Holott kevés magyar menedzser jutott olyan magasra a globális pénzvilágban, mint ahol ma ő tart, és kevesen vesznek részt olyan volumenű tranzakciókban, mint amikre neki hatása van.
Egy vélemény
„Az egy nagyon komoly állás, full komoly, full piaci” – írta le például Szendrői Gábor, a Concorde MB Partners egyik partnere, hol is helyezzem el Bajnai Gordon cégét a világtérképen. Ő azon kevesek egyike, aki valamelyest hasonló üzletágban mozognak, mint Bajnaiék. Pontosan tudja, hogy globális top pozícióban vannak a befektetési alapok befektetőkeresésében, azt is, hogy a cég három ága közül az egyiket Bajnai vezeti, akit szerinte Wallisos múltja és szakértői kormányzása miatt itthon érdemtelenül nem, de a szakmában nagyon is elismernek.
„Ha azt mondjuk, hogy Kapitány István a legmagasabbra jutott magyar menedzser a világban, akkor Gordon egy niche piacon ugyan, de ugyanazt érte el”
– így Szendrői. (Kapitány István mint a Shell globális alelnöke a bolygó összes Shell-kútjáért felel szintén londoni bázissal, és éppen pár hete jelentette be lemondását.)
Egy szám: 12 billió dollár
A Campbell Lutyens (CL) neve itthon nem sokat mond, a cég ugyanis Magyarországon, de még a régióban se nagyon aktív, az a terület, ahol mozog, nem jelentős errefelé. Épp ezért arra sincsenek rendesen bejáratott magyar szavaink, hogy a vállalat pontosan mit csinál, holott a tőkepiacok egy jól meghatározott szeletén kimondottan aktív és ott a világ legnagyobb független tanácsadó cége.
Ez a bizonyos szelet a private capital piac, a tőzsdén kívüli, alternatív intézményi tőkebefektetések területe. A definíció találós kérdésért kiált: mi az, ami nem állami, hanem magán, de nem tőzsdei, hanem zártkörű, és nem kockázati, de tőkebefektetés? Nagyjából ezek eredője a private capital, de ha szimplán magántőkének vagy magántőke-alapnak fordítjuk, akkor idehaza rögtön félremegyünk, és véletlenül még az elrejteni kívánt NER-vagyonok legdivatosabb megoldásához jutunk. Ne tegyük, ez itt más.
„Mondjuk inkább azt, hogy vállalatfelvásárlási alapok”
– mondja röviden Bajnai Gordon, kik is az ő legfontosabb ügyfeleik. Tevékenységük a világnak azt a részét fedi le, ahol nagy nyugdíjalapok, szuverén alapok, biztosítók, tekintélyes családi alapítványok – körülbelül kétezer ilyen intézményi befektető – keresik a tőke helyét, durván 12 billió (12 ezer milliárd) dollár – átszámítva 4,4 trillió forint – értékben.
Mi Bajnai szerepe?
A CL most globálisan 240 embert foglalkoztat New York, Chicago, Szingapúr, Hongkong, Melbourne, Tokió, Párizs, München, Dubaj és még jó néhány világváros irodáiban, csak Londonban 140-en ülnek. Sok-sok projektet futtatnak párhuzamosan, tíz, húsz, harminc ügyfélnek keresik éppen a legjobb be- vagy kiszállót, és évi körülbelül hetven–nyolcvan tranzakciót igyekeznek nyélbe ütni.
Indulásuk óta eddig legalább 250 milliárd dollár tőkét közvetítettek zárt körben, további 120 milliárd dollárnyi másodpiaci tranzakciót menedzseltek, és olyan jelentős iparági felvásárlásoknál voltak tanácsadók, mint például egy év eleji – az angolszász sajtóban széleskörűen és nagy lelkesedéssel tálalt – felvásárlás: az amerikai General Atlantic és a brit Actis fúziója (a CL az Actis tanácsadója volt).
Ez ráadásul éppen egy infrastrukturális ügylet volt, vagyis a cég azon üzletágát érintette, amelyet – a partneri státuszból fakadó szélesebb menedzsment feladatok mellett – 2019 óta Bajnai irányít.
Ez most talán a legfontosabb területük, itt a legerősebb, 35-40 százalékos a globális részesedésük, és nagyon komoly ügyféllistájuk van, ami minden bizonnyal hozzájárult, hogy az iparág mérvadó londoni szaklapja és elemzőháza, az IJGlobal az elmúlt négy évben zsinórban a CL-t választotta a legjobb tőkeközvetítőnek a globális infrastruktúra alapok területén.
Kik az ügyfeleik?
A szektor nagyágyúi. Olyan befektetésekben vannak benne, mint a világ jelentős repterei – a New York-i La Guardia, a londoni Gatwick, a Sydney vagy éppen madagaszkári repülőterek –, négy földrengésbiztos kórház Törökországban, TGV-vasutak Franciaországban és Olaszországban, szél- és naperőművek, tengeri és LNG-kikötők, szélessávú hálózatok, adatközpontok, elektromos töltőhálózatok világszerte és például a Suez víz- és szennyvíz szolgáltató csoport.
Így már aligha lehet meglepő, hogy az egyedi projektek szintjén is óriási számok röpködnek.
„A legnagyobb alap, amin most dolgozom, 25 milliárd dollár (9,2 billió forint) lesz, amikor majd meglesz. Név nélkül annyit mondhatok róla, hogy a világ legnagyobb infrastruktúraalap-kezelőjének adunk tanácsot”
– mondja Bajnai Gordon.
És még…
- Hogy telnek Bajnai Gordon mindennapjai?
- Hiányzik neki a politika?
- Mit csinált már huszonévesen Londonban, hogy jutott később párizsi és megint londoni csúcsvezetői álláshoz?
- Igaz, hogy sosem iszik kávét?
- Mit jelent neki a bajai drive?
- Mit hoz otthonról, és miért olyan fontos a bajai halászléfőző fesztivál?
- Melyik focicsapatnak szurkol és itthon miért a Paksnak?
- Hogy látja most Európa jövőjét és merre tart szerinte Magyarország?
- És mi van amögött, amikor azt mondja:
„Magyar vagyok, bajai vagyok, kapus vagyok, közgázos vagyok, európai vagyok. Nagyjából ezek az identitásaim.”
A válaszok kiderülnek a szerdán megjelenő májusi Forbesból – címlapján Náray Tamás festői élete Barcelonából, a lap utolsó 28 oldalán pedig Social melléklet A legértékesebb influenszerek 2024-es listájával. Lapozz bele a magazinba!
Kiemelt kép: Bajnai Gordon 2024. április 25-én a Twentysixben / Fotó: Belicza László Gábor