Naponta 100 millió eurós veszteséget szenved el az Uniper, mert az oroszok nem teljesítik, amit szerződésben vállaltak. A német kormány másodszor nyújt nekik hitelt.
A német szövetségi kormány ellátja a szükséges forrásokkal a támogatásra szoruló energiaszolgáltatókat – jelentette ki Robert Habeck alkancellár, gazdasági miniszter hétfőn, miután újabb állami támogatást kért Németország legnagyobb földgázimportőre, az Uniper.
A németországi energiaellátásban rendszerszintű fontosságú szerepet betöltő szolgáltató hétfőn közölte, hogy az eddigi 9 milliárd euró után további 4 milliárd hitelt kér az állami fejlesztési banktól (KfW) rövid távú likviditásának biztosítására. A cég azért került szorult helyzetbe, mert
a Gazprom orosz állami energetikai óriáscég nem teljesíti szerződéses kötelezettségeit.
Nem lesz csődhullám
Robert Habeck egy hamburgi rendezvényen elmondta, hogy a kormány az egész ágazat stabilitása érdekében „mindenképpen biztosítja a likviditást” a segítségre szoruló szolgáltatóknak.
„Ezért nem lesz olyan láncreakció az energiapiacon, mint a Lehman Brothers befektetési bank bukása után” a pénzügyi piacokon – utalt a Zöldek politikusa a 2008-ban elmélyült világméretű pénzügyi válságra.
100 millió eurós veszteség – naponta
A földgázszállítás június 14. óta akadozik, az „elmaradás 80 százalékot tesz ki”, így az Uniper arra kényszerül, hogy ügyfelei ellátásának érdekében a szállítási szerződésekben rögzítettnél jóval magasabb áron, a piacon vásároljon földgázt, aminek
megavattonkénti ára elérte a 300 euró körüli szintet, ami éves összevetésben több mint hatszoros növekedés.
A vállalat a magasabb beszerzési költségek miatt naponta 100 millió eurót jóval meghaladó készpénzveszteséget halmoz fel, ezért kért állami segítséget.
Energiaválság
Szeptember 9-én találkoznak az uniós energiaügyi miniszterek, hogy megvitassák, milyen sürgős lépésekkel tudják kezelni az energiakrízist. A csúcsot a cseh elnökség kezdeményezte.
Terítékre kerülhet az árak maximálása, mint lehetséges megoldás.
Prága szerint az elszabaduló árakat Vlagyimir Putyin politikájának köszönhetjük. Az orosz mindent megtesznek, hogy felhajtsák a piaci árakat, de a szárazság is betett az EU-s energiapiacnak, hiszen több vízierőmű is leállni kényszerült.
(MTI)