Rövid távon ezek jót tehetnek az Egyesült Államok gazdaságának, de hosszú távon jelentős kockázatot jelentenek.
Mi történt? Lejtőre kerültek az ázsiai részvények, miután Donald Trump amerikai elnök büntetővámot vetett ki Kanadára, Mexikóra és Kínára. A befektetők kereskedelmi háborúra készülnek, amely negatív hatással lehet a nagyvállalatok bevételeire és visszavetheti a globális növekedést.
Az érintett országok közül Kanada és Mexikó megtorló vámokat ígér, míg Kína jelezte, hogy „megfelelő ellenintézkedéseket” fognak hozni.
A hongkongi Hang Seng index 0,7%-kal, a japán Nikkei 225 2,8%-kal, a dél-koreai Kospi 3%-kal, az ausztrál ASX 200 1,9%-kal esett. Eközben az amerikai dollár erősödést mutatott, rekord magasra emelkedett a kínai jüannal szemben, míg a kanadai dollár 2003 óta a legalacsonyabb szintre zuhant.
Kontextus. A hétvégén bejelentett vámok az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerét célozzák, és az amerikai elnök azzal fenyegetőzött, hogy nem áll meg itt, és előrevetítette, hogy az EU-ra is vámokat fog kivetni.
Az elemzők felhívják a figyelmet arra, hogy ezek a vámok rövid távon előnyösek lehetnek az amerikai gazdaság számára, hosszú távon viszont jelentős kockázatot jelentenek. A kiszámíthatatlanul bevezetett vámok ugyanis arra ösztönözi a többi országot, hogy csökkentsék az Egyesült Államoktól való függőséget, gyengítve a dollár globális szerepét.
Trump szerint a vámokra azért volt szükség, hogy megállítsák az Egyesült Államokba áramló kábítószereket és az illegális bevándorlást.