Növekednek a bérek, és ezzel együtt a lakásárak is kúsznak felfelé, de nem egy ütemben.
Tovább növekedett az FHB Lakásárindex 2016. IV. negyedévében: a korábbi 226,6-ról 234,61-re változott az index értéke.
A drágulás ismét nagyobb volt az előző negyedévben tapasztaltnál, bár az első negyedéves rekordnak számító szintet nem érte el. 2016 IV. negyedévében a lakóingatlanokért átlagosan 3,5 százalékkal kellett többet fizetni, mint az előző negyedévben, míg reál értelemben a drágulás 2,1 százalékos volt. Az FHB Lakásárindex jelenleg közel 17 százalékkal magasabban áll, mint a válság előtti maximum volt, vagyis ennyivel kell többet fizetnie a jelenlegi lakásvásárlóknak az ingatlanokért, mint 2008 első negyedévében. Reál értelemben ugyanakkor továbbra is a 2009 eleji-közepi szinten mozognak az
árak, ahogy az elmúlt negyedévekben – írja az FHB a közleményben.
Tavaly Magyarország minden régiójában az árnövekedésé volt a főszerep a lakáspiacon, az emelkedés szintjében azonban továbbra is jelentősek a különbségek. A legnagyobb drágulás a Közép-Magyarország régiót jellemezte, ahol több mint 21 százalékkal magasabb volt a tipikus árak szintje 2016-ban, mint az azt megelőző előző évben. A legkisebb drágulásra pedig a Dél-Alföldön és Észak-Magyarországon került sor, ahol 10 százalék körüli mértékben emelkedtek a lakásárak 2015 tipikus szintjéhez képest.
A településtípusok szerinti bontásban Budapest teljesít továbbra is a legjobban, a lakásárak növekedése meghaladta a 22 százalékot. A drágulási versenyben szintén előkelő helyen végeztek a megyeszékhelyek, ahol több mint 16 százalékkal emelkedett a lakóingatlanok tipikus ára. A városok esetében ennél már jóval szerényebb növekedés volt tetten érhető, valamivel 9 százalék fölött volt a drágulás mértéke. A községeknél pedig valamivel több, mint 11 százalékkal növekedtek az árak. Ez utóbbiak jó teljesítményét látva, azonban meg kell jegyezni, hogy az árak nagyon alacsony bázisról indultak, valamint az ország különböző tájegységein található községek esetében egymás között is jelentősek lehetnek a különbségek a lakásárak változásában.