A februárt még többlettel zárta az építőipar, a koronavírus-járvány miatt azonban bizonytalan a jövő. A negatív tényezők mellett azért lehetnek pozitív fejlemények is, sok múlik az áprilisi adatokon.
Februárban 2,5 százalékos növekedést hozott össze az építőipar a januári hanyatlás után, áll a K&H elemzői klub gyorsjelentésében. Az év első két hónapjában a nyers adatok szerint mindössze 0,2 százalékos volt a növekedés. A szezonálisan (és munkanaphatással) korrigált mutató szerint januárhoz képest a februári növekedés meghaladta a 6 százalékot. Februárban a két fontos alágazat közül az épületépítéseknél 1,6, az úgynevezett egyéb épületek építésénél – amely magában foglalja többek között az út-, vasút- és közműfejlesztéseket – 4,2 százalékos volt a többlet.
Németh Dávid, a bank vezető elemzője szerint februárban minimális pluszt ért el az ágazat, ami egyértelmű lassulást jelent a korábbi időszakhoz képest, pedig
ebben a hónapban a koronavírus-járvány negatív hatásai még nem fogták vissza a termelést.
Eddig az építőipar a 2016-os közel 20 százalékos visszaesés óta folyamatos és lendületes növekedést mutatott. 2017-ben 30 százalékos, 2018-ban 21 százalékos volt a növekedés, tavaly pedig 22 százalékos bővülés ment végbe.
Mi lesz ezután az építőiparral?
Az ágazat idei kilátásait meghatározó rendelésállományok a korábbinál gyengébb teljesítményt vetítenek előre. Ehhez jön majd hozzá a járvány miatti hanyatlás, de utóbbira Németh szerint még nem lehet becslést adni.
Bár az év első két hónapjában megkötött szerződések volumene 6,3 százalékkal nőtt, a teljes hó végi rendelésállomány 15 százalékkal elmaradt a tavalyitól.
Németh szerint noha valamennyi ágazat számára kulcskérdés, hogy mennyi ideig tart a járvány és milyen lesz a lefutása, az építőipar speciális helyzetben van. Ha hamar véget ér a válság, a komolyabb beruházásoktól nem állnak el a fejlesztők és utána hamar emelkedő pályára állhat az ágazat. Elhúzódó válság esetén azonban több nagy projekt is kieshet az ágazatból.
Rövidebb távon az is kérdés, hogyan alakulnak a kapacitások, például hogy a távozó külföldi munkaerőt sikerült-e pótolni. A folyamatban lévő projektek támaszt adhatnak az ágazatnak, ahogy középtávon szintén segíthetik a szektort az esetleges új állami beruházások, valamint az államilag támogatott hitelprogramokon alapuló céges fejlesztések is.
Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője is megszólalt ma a KSH adatai kapcsán. Az elemző az MTI-nek azt mondta, bár a jelenlegi rendelésállomány nem jelez előre jelentős problémát az ágazatban, de az iparág szereplői márciusban már 30 százalék feletti csökkenést becsülnek. Horváth szerint a márciustól életbe lépő korlátozások az építőipart kevésbé érintik más iparágakhoz képest, így ebben a szektorban nem várható kiugró csökkenés.
Az ukrán vendégmunkások hazatérése ugyan negatív hatással lehet a magyar építőiparra, a Nyugat-Európából visszaáramlott magyar munkaerő egy része azonban ezt ellensúlyozhatja.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) idén az építőiparban 5-7 százalékos növekedéssel és 4600 milliárd forint körüli teljesítési értékkel számolt (volna) a tavalyi 4430 milliárd forint után. Koji László elnök szerint az ágazat idei teljesítményének megítélésben az áprilisi adatok (ezen belül is a megrendelés-állomány) alakulása lesz a vízválasztó. Március végén tapasztalták, hogy egyes megrendelőknél a munkák előkészítése lelassult, néhány helyen, főként a szállodaiparban és a vendéglátásban pedig előfordult, hogy a megrendelő felfüggesztette a munkákat. Arról is beszámolt, hogy a járványhelyzet miatt bonyolultabbá vált az anyagbeszerzés, a foglalkoztatás, a munkaszervezés, a logisztika, mindezek miatt idén az ágazat működése biztosan költségesebb lesz, mint az előző években.
Borítókép: Max Langelott / Unsplash