Személyiségi jogi pert indít az Átlátszó tényfeltáró portál a Szuverenitásvédemi Hivatal ellen, visszautasítják a hivatal vádjait.
„Az Átlátszó visszautasítja, alaptalannak és jelentős részükben kifejezetten hazugnak tartja a Szuverenitásvédelmi Hivatal Az Átlátszó tevékenységének hatása a magyar szuverenitásra című »vizsgálati jelentésében« megfogalmazott megállapításokat. Személyiségi jogi pert indítunk ellenük” – írja közleményében az Átlátszó szerkesztősége.
A lap szerint a hivatal azért vonta vizsgálat alá, mert forrásainak egy része külföldi intézményi támogatóktól származik, pedig a szuverenitásvédelmi törvény csak más állam vagy külföldi szerv, illetve személy „érdekében” végzett végzett tevékenységeket, illetve külföldről származó támogatásból finanszírozott pártpolitikai tevékenységet enged a hivatal által vizsgálni. A lap szerint a hivatalnak a szuverenitásvédelmi törvény alapján sincs hatásköre sem az Átlátszó tevékenységének vizsgálatára.
A lap azt írja,
„Alaptörvény által deklaráltan jogállamban jogszerűen végzett újságírói tevékenység ellen lép fel közhatalmi eszközökkel egy alkotmányellenesen létező és működő állami szerv.”
Előzmény: A Szuverenitásvédelmi Hivatal június 25-én indított vizsgálatot az Átlátszó tevékenysége miatt, és azt állítják, hogy bizonyítást nyert: „a magát oknyomozó portálként definiáló szervezet egy összetett nemzetközi hálózatnak a tagja, amely a világ minden pontján a finanszírozók érdekeit képviseli a célország érdekeivel szemben”. Ezeket a vádakat utasította vissza az Átlátszó.
„Megjegyezzük, hogy a tevékenységünkkel, működésünkkel kapcsolatos minden információ és adat hozzáférhető az ügyészségtől a bíróságon keresztül a NAV számára, de akár a titkosszolgálatok számára is. 14 éves működésünk során soha senki semmilyen jogsértést nem állapított meg ezzel kapcsolatosan, a legutoljára kettő éve folyt adóhatósági vizsgálat egyetlen adminisztratív mulasztást sem állapított meg, tevékenységünket a gazdálkodásra is kiterjedően jogszerűnek ítélte meg” – írják.