Az Európai Bíróság szerint az Uber taxiscégnek minősül, fellebbezésnek helye nincs. Ilyen alapon az Airbnb pedig mezei szállásközvetítő, komoly változások lehetnek a piacon.
Az Uber taxicégként kezelendő – döntött az Európai Bíróság. Nem tech cégként, nem akármilyen elektronikus szolgáltatás-közvetítőként, hanem fuvarozóként és kész. Ebből az következik, hogy az uniós tagországában csak akkor szolgáltathat, ha aláveti magát a személyfuvarozókra érvényes nemzeti szabályozásoknak. Ez tagországonként ugyan igencsak változó, de persze a leglazább is sokkal szigorúbb annál, mint ami az Ubernek ideális lenne.
Az biztos, hogy versenyelőnyének legnagyobb részét a cég elvesztette azzal, hogy be kell sorolnia a taxiscégek közé. De túlzás lenne azt mondani, hogy a mai ítélet derült égből villámcsapásként érkezett.
Iparági hírek szerint maga az Uber is pontosan erre számított és már régóta ennek megfelelően építi a stratégiáját – vagy küzd a kényszerpályán, ahogy tetszik. Országonként a fogadókészségtől függ, hogy hol merre indul.
Érdekes, hogy az egyes országok eddig mennyire eltérően álltak eddig a kérdéshez. Portugália például örömmel fogadta az Ubert, miközben sok helyen lényegében betiltották. Az eredeti koncepció szerint – amelyben független sofőröket hoz össze az utasokkal – már csak négy közép-kelet-európai országban működik (Uber POP néven), néhány nagyvárosban pedig alávetve magát a szabályozásnak próbálkozik, például Berlinben és Madridban.
Kénytelen tehát helyben lobbizni neki kedvező szabályozásért a cég, de közben a konkurencia is erősen szorítja, mert megjelentek olyan szolgáltatók, akik ugyanúgy a legmodernebb digitális platformokat használják és kényelmi funkciókat biztosítanak a felhasználóknak, de eleve úgy indultak, hogy ha kell, a fuvarozókra vonatkozó szabályokat betartva szállnak be a versenybe – ilyen például a Budapestre is komoly erővel belépő, észt alapítású Taxify. Amerikában meg például a Lyft nevű versenytársa mászik a nyakára.
Az Uber sorozatos házon belüli botrányok és vezetési válságok közepette kénytelen ellenszélben navigálni Európában úgy, hogy két éven belül tőzsdére ígérik vinni a céget. Nem lesz könnyű, az biztos.
De az Uberen túllépve a teljes megosztáson alapuló gazdaságot érintheti az ítélet, rögtön minden piaci szereplő és kommentátor azt találgatja, hogy milyen hatással lehet a már megfellebbezhetetlen európai álláspont a többi hasonló rendszerben, csak más iparágban működő cégre. Az ítéletet precedens értékű, akkor viszont az AirBnb is nehezen fogja tudni bebizonyítani, hogy technológiai cég ő, nem pedig szállásközvetítő. Könnyen bekerülhet ő is az európai, pontosabban a tagállami szabályozás alá.
Az biztos, hogy a szállodaipar hagyományos képviselői nem sokat várnak majd, hogy üssék ezt a vasat, amíg meleg, kérdés, az Airbnb konyhájában mit sütnek ki védekezésképp. Az is biztos, hogy a jogászok még évekig nagy nyertesei lesznek ennek a történetnek.