Az Oxfordi Egyetem és az AstraZaneca brit gyógyszergyár által közösen kifejlesztett vakcina immunissá teheti az időseket a koronavírussal szemben – írja a Privátbankár a brit Financial Times (FT) alapján.
Az FT két, a szóban forgó kutatást ismerő forrására hivatkozva azt írja, hogy az oltóanyag erőteljes immunválaszt vált ki az idős emberekben: szervezetük antitesteket és T-sejteket (T-limfocitákat, amelyeknek elsődleges szerepük van a sejtes immunválasz működésében) kezd termelni.
Ezt az időseken elvégzett úgynevezett immunogenikus vértesztek segítségével állapították meg.
A mostani eredmények összhangban vannak a júliusban közölt kutatásokkal, amelyek azt jelezték, hogy a vakcina az egészséges 18-55 év közötti embereknél vált ki erőteljes immunreakciót. Ennek során antitestek és T-sejtek képződnek minimum 56 napig.
Bár az immunogenikus vértesztek még nem garantálják, hogy a vakcina végül hatásos és biztonságos lesz az idős betegek számára – ennek bebizonyításához az összes, a korosztályra vonatkozó tesztet el kell végezni és ki kell értékelni –, a kutatókat bizakodással töltik el a legújabb fejlemények az FT szerint.
A részletes eredményeket hamarosan egy szakfolyóiratban fogják publikálni. Az Oxfordi Egyetem nem kívánta kommentálni a brit lap értesülését. A brit kormányzat azzal számol, hogy januárban már egészségügyi dolgozók is kaphatnak a vakcinából, a tömeges felhasználás tavasz előtt biztosan nem várható, a vakcina bonyolult engedélyeztetési eljárás előtt áll.
A Privátbankár emlékeztet, az Oxfordi Egyetem és az AstroZeneca kutatásának amerikai része csak múlt pénteken folytatódott, miután szeptember elején fel kellett függeszteni azt az egyik tesztalanynál észlelt neurológiai tünetek miatt.
Az októberi Forbes 15 oldalas címlap-összeállítása a magánegészségügy helyzetével, legnagyobb szereplőivel és elmúlt években mutatott elképesztő fejlődésével foglalkozik. Az újság néhány napja már kapható, lapozz bele a magazinba!
Borítókép: Illusztráció. Ani Kolleshi // Unsplash