Fogy a levegő a kormány körül, ezért kérdéses, várhatnak-e áprilisig az élelmiszer-árstop kivezetéséről szóló döntéssel. A Raiffeisen Bank elemzője szerint több mint 5 százalékot dobna az élelmiszer-infláción, ha a kormány így dönt.
Az érintett termékek fokozatos, nagy mértékű áremelkedésével lehet számolni az élelmiszer-árstopok kivezetése után, akár április végén vezetik ki, akár hamarabb – írja a 24.hu. Addig viszont a nem árstopos termékek áremelését kell lenyelniük a vásárlóknak. Az szinte biztos, hogy az üzemanyag-árstop megszüntetéséhez hasonlóan ez is megszüntetné a hiányt a piacon.
Többek között a Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara is az árstopok kivezetését szeretné, a legnyomósabb érv azonban a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetségé. A CBA-t is magába foglaló szervezet szintén az árstopok azonnali megszüntetését szorgalmazza, akárcsak az agrárkamara. Lassan tehát elfogy a levegő a kormány körül, könnyen lehet, hogy még április előtt dönteniük kell, akarják-e folytatni az élelmiszer-árstopot.
„Havi szinten 1-1,5 százalékos többletemelkedést okozna a fogyasztói árindexben az ársapkák kivezetése” – mondta a lapnak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Csak az élelmiszereket nézve több mint 5 százalékkal emelné az inflációt egy ilyen döntés.
Most sem fizetünk kevesebbet
Az ugrás azért nem lenne nagyobb, mert a kereskedők már eddig is „szétporlasztották” az összes többi terméken a hatósági áras termékeken elszenvedett veszteséget. Jellemzően minimum akkora mértékben, amekkora a tényleges kiesésük volt. Az árstopos termékeket helyettesítő áruk közül több is 50 százalék feletti mértékben drágult 2021 októbere óta. Például, a pulykamell 65-75 százalékkal drágább, mint az árstop bevezetésekor volt. Ugyanakkor, ahogy arról a Forbes is beszámolt, az üzletek a csirkemellnél is ki tudják kerülni az ár befagyasztását: volt, ahol csak 33 százalékkal drágább áru volt a pultban.
A magyar élelmiszer-infláció már most rekordmértékű az uniós tagállamok között. A legtöbb előrejelzés szerint viszont egy csökkenő inflációs trendre van kilátás a tavaszi hónapokban – ezt a nyersanyagárak visszaesése és a kiskereskedelmi forgalom zsugorodása indokolttá teszi – és az árstopok megszűntetése csak ezt a csökkenő trendet akaszthatja meg. Az év végi 24,5 százalék után májusban már csak 21,7 százalék lehet a pénzromlás üteme a K&H Bank előrejelzése szerint. Ők kisebb emelkedést jósolnak, mint a Raiffeisen: úgy látják, ha áprilisban történne meg a kivezetés, akkor az infláció 22,2 százalékra emelkedne.