Európai összevetésben kifejezetten drágának számítanak az itthoni covid-gyorstesztek, ami miatt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is vizsgálatot indított. Sok uniós országban csak nagyon alacsony áfakulcs van a teszteken, bár ez nem általános. Több tagállami költségvetés viszont beszáll a covid-tesztek árába, így segítve az állampolgárokat és a vállalatokat. A GVH nemrég közzétett piackutatásában megnézte, mi a helyzet Európában. Bár nem az összes uniós államot taglalják, de a vizsgált országok alapján is lehet érdekes következtetésekre jutni.
Érdekes piacelemzéssel jelentkezett a Gazdasági Versenyhivatal: az unióban nálunk a lehet a legdrágábban hozzájutni a legolcsóbb a gyorstesztekhez. A GVH az Európai Versenyhálózat versenyhatóságait kereste meg, hogy átfogó képet adjon az antigén tesztek áráról, állami támogatásokról és a rájuk kivetett adó mértékéről.
Nagyon nagy a szórás az egyes országok árai közt: az önellenőrzésre használható antigén tesztek ára az érdemi választ szolgáltató versenyhatóságok országaiban 1,24 euró és 12,5 euró között változott.
A GVH épp frissen állt elő azzal a javaslattal, hogy legyen a gyorteszteknek is hatóságilag rögzített ára, mivel a hazai piacon több komoly probléma is van, ami miatt az uniós átlaghoz képest is drágának minősülnek a tesztek.
Franciaország
Franciaországban 2021 év végéig a megvásárolt PCR és antigén tesztek árát az állam egészségbiztosítás megtérítette a végfelhasználó vásárlók részére, 2022-től azonban az oltatlan felnőttek már nem élhetnek a visszatérítés lehetőségével – hacsak nem rendeli el orvos a tesztelésüket, mert például koronavírusra utaló tünetek állnak fenn az illetőnél –, kizárólag a gyermekek, az oltottak, az igazolt kontaktszemélyek, valamint a tüneteket mutató felnőttek részére téríti meg az állam a megvásárolt tesztek árát.
A francia jogalkotó megszabta továbbá az önellenőrzésre használható antigén tesztekért elkérhető legmagasabb árat is: a patikák legfeljebb 5,2 euróért, a szupermarketek pedig 1,24 euróért (5 és 6,2 euró közötti ár öt darabos kiszerelés esetén) árulhatják ezen termékek darabját.
Németország
Németországban a nemzeti versenyhatóság által közölt becslés alapján az önellenőrzésre szánt antigén tesztek 1,5 és 3 euró közötti árakon kaphatóak. Ezen termékeket 19 százalékos általános forgalmi adó terheli, míg a szakemberek által végzett antigén gyorsteszteket nem terheli ÁFA-kötelezettség.
Kiemelendő továbbá, hogy Németországban a CE jelöléssel (EU belső piacán forgalomba hozható termékek tanusítványa) ellátott termékek értékesítésének lehetőségén kívül külön hatósági engedéllyel CE jelölés nélküli öntesztek is forgalmazhatók voltak, amíg olyan hiány állt fenn a piacon, amely miatt nem volt más elérhető alternatíva.
2021 novembere óta hetente egyszer minden német állampolgár ingyenesen férhet hozzá szakemberek által tesztközpontokban elvégzett antigén gyorstesztekhez.
Az iskolákat és az óvodákat ingyenes antigén öntesztekkel látják el továbbá, amelyek alkalmazását hetente többször szakemberek ellenőrzik.
Csehország
A cseh versenyhatóság által szolgáltatott becslés szerint Csehországban jellemzően 2 és 6 euró közötti áron kaphatók az antigén tesztek. Már nem hatályos azon szabályozás, amely szerint az oltatlan személyek laboratóriumok általi tesztelését megtérítette az állam.
Kötelező azonban tesztelés a munkahelyeken, amely miatt az állam támogatja a munkáltatókat, akik 2,5 euróra jogosultak tesztenként és munkavállalóként, legfeljebb négy alkalommal egy hónapban.
2022 végéig a cseh állam is mentesítette az általános forgalmi adó alól a koronavírus kimutatására szolgáló teszteket.
Litvánia
A litván versenyhatóság nem szolgáltatott adatokat a Litvániában kapható antigén tesztek árait illetően, a kapott információk közül kiemelendő azonban, hogy 2022 végéig itt sem terheli forgalmi adó terheli az in vitro diagnosztikai eszközöket, továbbá, hogy 2021 decemberéig meghatározott szektorokban (pl. egészségügy, tömegközlekedés) dolgozó, oltatlan és a betegségen még át nem esett munkavállalók időszakonkénti tesztelését az állam finanszírozta.
A várandósok, a kontaktszemélyek és azok tesztelését, akik egészségi állapotuk miatt nem kaphatnak oltást, ezt követően is megtéríti az állam. Továbbá a litván egészségügyi minisztérium alá tartozó nemzeti közegészségügyi központ ingyenes tesztet biztosíthat a COVID-pozitív személyekkel érintkezett állampolgárok részére.
Románia
Romániában 2021. júliusában még átlagosan 2,53 és 10,01 euró közötti árakon voltak kaphatók az antigén tesztek a gyógyszertárakban, míg 2021. decemberében már lényegesen alacsonyabb, 2,02 és 4,04 euró közötti összegért. Tehát 2021 decemberében a fogyasztók körülbelül 1,25-ször kevesebbet fizettek egy antigén tesztért 2021. júliusához képest.
Államilag támogatott ingyenes tesztelési szolgáltatás elérhető az országban a tüneteket mutató személyek számára, továbbá Romániában sem terheli általános forgalmi adó az antigén teszteket.
A tanárok és a tanulók minden hét első és negyedik munkanapján ingyenesen kapnak antigén teszteket a román államtól.
Szlovákia
Szlovákiában jellemzően 4 és 6 euró között mozog az antigén tesztek ára a gyógyszertárakban. Az országban 2021. júniusának végéig mobil tesztpontok működtek minden körzetben, amelyek ingyenes antigén vizsgálatot biztosítottak mindenki – nem csak a szlovák állampolgárok – számára.
A szlovák általános iskolákba járó gyerekek szülei 25 db antigén öntesztet kaptak ingyenesen a tanév elején 2021 szeptemberében, amennyiben ezt a szülők igényelték.
Az oltatlan munkavállalók kötelező tesztelését is bevezette Szlovákia, amelyet hetente egyszer szükséges elvégezni. Jóllehet a teszteket a munkáltató fizeti és biztosítja, az állam minden tesztelt munkavállaló után 5 eurót térít meg a munkáltatónak. Az általános forgalmi adó mértéke a tesztelésre szánt termékek esetében Szlovákiában 10 százalék.
Szlovénia
A szlovén patikákban és a gyógyszerek értékesítésére jogosult boltokban az önellenőrzésre szánt antigén tesztek ára többnyire 1,4 és 12,5 euró között alakul. Mindezeken túl Szlovéniában 2,5 euró lehet azon tesztek maximum ára, amelyek szerepelnek a szlovén állam által megtérített, önellenőrzésre szánt antigén tesztek hivatalos listáján.
Az önellenőrzésre szolgáló antigén gyorstesztek továbbá ingyenesek a munkavállalók számára, a tanulóknak és a hallgatóknak, illetve bizonyos feltételek mellett a büntetés-végrehajtási intézetekben, a külföldiek elszállásolására szolgáló intézetekben, a menekültügyi központokban és az integrációs házakban élők számára is belépésükkor és visszatérésükkor.
Szlovéniában a munkáltatók munkavállalónként 92,5 euró összegű támogatásra jogosultak önellenőrzésre szánt antigén tesztek vásárlásához.
Megjegyzendő, hogy az in vitro diagnosztikai eszközök – köztük az antigén gyorstesztek – Szlovéniában is mentesülnek az általános forgalmi adó alól.
Finnország
Finnországban a nemzeti versenyhatóság által közölt adatok szerint 3,89 és 4,5 euró között alakulnak az antigén tesztek árai ugyancsak nullaszázalékos általános forgalmi adó mellett.
Hollandia
Hollandiában 3 és 8 euró közötti összegért kaphatóak önellenőrzésre használható antigén tesztek, azonban 2021. októberéig a holland állampolgárok ingyenesen is hozzájuthattak antigén tesztekhez az állam jóvoltából, továbbá a munkáltatók is kompenzációt kapnak a munkahelyi tesztelések után. 2021 szeptemberéig az Európai Unió által nyilvántartott antigén teszteket nem terhelte általános forgalmi adó Hollandiában, azóta viszont már 9 százalékos ÁFA-val forgalmazhatóak.