Munkahelyi konfliktusról, és nem bántalmazásról, vagy zaklatásról volt szó az Amnestynél – állítja a szervezet igazgatója. A belső vizsgálat őt igazolja, ellenére dühös és csalódott, mert szerinte a félreértés rosszat tesz a jövőbeli áldozatoknak is.
Megalapozatlanok az Amnesty magyarországi irodáját ért bántalmazási vádak, munkahelyi konfliktus történt – mondta a Telexnek Vig Dávid, a jogvédő szervezet igazgatója.
Január elején az Amnesty International Magyarország négy női munkatársa számolt be arról, hogy évek óta bántalmazzák őket a szervezetnél, ahol jellemző a nemek közötti egyenlőtlenség is. Megfélemlítő, kirekesztő, mérgező munkahelyi környezetről, szóbeli és lelki erőszakról, zaklatásról, manipulációról beszéltek. Az Amnesty úgy reagált a vádakra: a négy munkavállaló panaszait kivizsgálták és nem találtak bizonyítékot. Sőt, mint kiderült: a szervezetnek írásos bizonyítékai vannak arra, hogy a vádak nem állják meg a helyüket.
„Követtem el hibákat vezetőként, de soha senkit nem bántalmaztam. A munkahelyi konfliktusok nem egyenlők az abúzussal és megfélemlítéssel” – mondta Vig. Elmondta: az állítását belső és külső vizsgálat is alátámasztja. Mérhetetlenül igazságtalannak érzi, ami az ügyben történt, de a panaszosok megéléseit nem szeretné vitatni.
Vállalom a felelősséget azért, hogy megbántottam őket
– mondta Vig.
A szervezet vezetője úgy látja: minden mondatnak hatása lehet arra, hogy egy olyan szexista társadalomban, mint a hazai, hogyan kérdőjelezik esetleg meg a jövőbeli áldozatokat. Szerinte ezért kell különválasztani a bántalmazást és a munkahelyi konfliktust.
Szóba került az is, hogy 2019 és 2021 között öt női munkavállaló hagyta ott az Amnesty magyarországi irodáját a mérgező légkörre hivatkozva, ők munkajellegű okból távoztak Vig szerint.