Elsőként Magyarországon válik lehetővé az Alzheimer-kór korai diagnózisa a régióban, miután egy magyar cég és kutatói már a tünetmentesség idején, egy vérvétellel és innovatív magyar fejlesztésű kognitív tesztekkel kimutathatóvá tették a betegséget. A fejlesztésről, valamint az új diagnosztikai módszer jelentőségéről Dr. Sátori Mária Alzheimer-kutatót kérdeztük.
„Alapelvünk, és ez a korai diagnosztika lényege is az, hogy ami elveszett, azt az agyban már nem tudjuk pótolni. Sajnos az idegrendszert nem lehet regenerálni. Ha az idegsejtek egyszer elpusztulnak, azok helyett nem nő másik. Azt kell megőrizni, ami még van, és arra nagyon kell vigyázni” – fogalmaz az Alzheimer-kutató Dr. Sátori Mária.
Új fejezetet nyithat az Alzheimer-kór korai diagnosztizálásában egy innovatív magyar egészségügyi cég, a Pozitron Medical Diagnosztika Központ egyedülálló kombinált vizsgálata, amellyel már a tünetmentesség idején, egy vérvétellel és innovatív, magyar fejlesztésű – számítógépen, tableten és mobiltelefonon is elvégezhető – kognitív tesztekkel kimutatható a betegség. A cég közlése szerint az Alzheimer-kór diagnosztikában áttörést hozó, kombinált szűrővizsgálattal 97-98 százalékos pontossággal megállapítható a kór jelenléte, bármiféle súlyos memóriazavar, avagy más Alzheimer-tünet nélkül is.
A fejlesztés révén a régióban elsőként Magyarországon válik lehetővé az Alzheimer-kór korai diagnózisa, azaz a felszaporodó kóros fehérjék kimutatása vérből. Ezek a kóros fehérjék eddig csak agyvízvétellel voltak kimutathatóak, míg a jelenleg elérhető vér- vagy genetikai vizsgálatok csak a hajlamot jelzik.
De mi is az Alzheimer-kór?
A kór egy visszafordíthatatlan, időben egyre súlyosbodó agyi megbetegedés, amely során romlik a beteg memóriája és gondolkodási képessége egészen addig, míg a mindennapi élet egyszerű feladatait sem képes már elvégezni. Az agyban felhalmozódó kóros fehérjeszigetek (béta-amiloid nevű fehérje plakkok) ugyanis elpusztítják az idegsejteket és tönkreteszik az idegsejtek közötti kapcsolatokat. A betegségben mindig a rövidtávú memória károsodik leghamarabb, valamint a térben és az időben való tájékozódás képessége.
A statisztikák szerint ma csaknem 50 millió ember él demenciával a világon, Európában 10 millióan szenvednek a kórtól, de 2050-re ez a szám háromszorosára nőhet – ismertette a Forbes.hu-val Dr. Sátori Mária. A neurológus főorvos azt is elmondta,
Magyarországon, a nemzetközi gyakoriságnak megfelelően a 60 év felettiek mintegy 20%-a, a 70 év felettiek 30%-a, míg a 80 évnél idősebbek csaknem 50%-a érintett valamilyen demenciában, márpedig a demensek 60%-a Alzheimer-kórban szenved.
A kutató azt mondja: alapvetően az most a cél, hogy minél többen foglalkozzanak a saját agyműködésükkel, megfigyeljék és óvják azt, akár gyakorlatokkal, akár tesztekkel. Ha pedig a feledékenység, vagy más kognitív funkciókat érintő gyanú merül fel, netán a családi, genetikai hajlam – ennek kimutatására már több helyen közfinanszírozott formában is van lehetőség – miatt aggódik valaki a demencia esetleges jelenlététől, akkor érdemes elvégeztetni a vérteszt és a memóriateszt kombinációja jelentette szűrővizsgálatot.
Az úgynevezett alzheimeres agyi plakkokat invazív módszerrel, agyvízből kimutató vizsgálatok ugyanis ilyen szűrővizsgálatként nem funkcionálnak (ez egy komoly, lumbálpunctióval járó beavatkozás), a képalkotó diagnosztikai vizsgálatok pedig rendkívül drágák, és egy vérvételhez képest lassan, több szakember bevonásával készülnek, ráadásul a várakozási idő szerte a világon hosszú.
„Azt szeretnénk, hogy minél többen kitöltsék a teszteket és foglalkozzanak az egészségükkel, még időben. Ez a kampányunk célja, ugyanakkor ennek a fejlesztésnek és kutatásnak jóval nagyobb népegészségügyi és társadalmi jelentősége van. Nagyon sok ember érintett. Én gyakorló neurológus vagyok, tehát a kutatásokon kívül a betegekkel közvetlenül is foglalkozom, és rengeteg érintett páciensem van. Azt is látom, hogy főleg az alzheimeres betegeim hozzátartozói súlyosan szoronganak a betegségtől. Az állandó kérdéstől, hogy vajon mi vár rájuk. Eddig nem tudtam válaszolni nekik, ma azonban már itt a pontos válasz lehetősége.
És ha rendszeresen tesztelnek, akkor még egy Alzheimer-diagnózissal is 10-15 évet nyerhetnek, hiszen nem csak a súlyosabb tünetek idején ismerik majd fel, hogy jelen van a kór.”
Mennyit számít a korai diagnózis?
A szakértő szerint a korai diagnózis elmondhatatlanul fontos az érintettek számára. Nagyon nem mindegy, hogy a betegek életminősége hogyan alakul egy ilyen súlyos és sajnálatos kór esetén. Hogy például hány évig tudják magukat ellátni, szinten tartani az agyukat annak folyamatos használatával, a szociális viszonyaik és a kapcsolatok hogyan alakulnak a betegség tudatában, felkészülhetnek-e idejében egy biztonságos életvitelre – sorolja Dr. Sátori Mária.
Ráadásul tény, hogy az Alzheimer-kórral küzdő betegek is sokáig – akár évekig, évtizedekig – megőrizhetik szellemi fittségüket, ha aktívan mozognak, szellemi munkát végeznek, és karbantartják a metabolikus háztartásukat, azaz a vércukrot, koleszterint, vérnyomást, máj-és veseműködést, ionháztartásukat. Ezek az érintettek már ma is hosszú évekkel ki tudják tolni a komoly demencia megjelenését – teszi hozzá az orvos. Ráadásul az Alzheimer-kór ellen használt mai gyógyszerek és kezelések is jobban működnek azoknál, akiket korábban diagnosztizáltak, tehát a betegség leküzdésében is óriási előrelépést jelent a vérteszt.
Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy már egy-egy súlyos tünettel, szövődménnyel, avagy az Alzheimer által okozott nagyfokú agykárosodással együtt szembesül-e valaki a betegség jelenlétével, vagy akár egy évtizeddel korábban még tünetmentes állapotban. Aki korábban tudatosítja ezt, az tud tenni azért, hogy megőrizze, sokáig fenntartsa az életminőségét és csökkentse vagy lassítsa az idegrendszeri károsodást. „Nem mellesleg számos nagy kutatás folyamatban van, rengeteg fejlesztés célozza az Alzheimer gyógyítását, megelőzését” – veti fel a szakember.
Miért tömeges a probléma?
Dr. Sátori Mária arról is beszél, hogy nemcsak Magyarországon, világszerte elöregedő társadalmakban élünk, ennek is köszönhető, hogy mind többeket érintenek a demencia okozta problémák. Kitolódott a várható élettartam, és éppen ezért annak jelentősége is megnőtt, hogy az idős emberek milyen életminőségben töltik utolsó éveiket, évtizedeiket.
A neurológus a pácienseit is bevonta a vizsgálatokba, elsősorban a kognitív tesztekbe. Volt, akinél mindössze az életévek előrehaladtával fennálló feledékenység tünetei miatt, az orvosi diagnózis pontosítása érdekében volt erre szükség, de a doktornő olyanoknak is javasolta a memóriateszteket és most már az új vérvizsgálatot is, akiknél eleve úgy gondolta, hogy nem mentális, hanem pszichés okok állnak a tünetek mögött.
„Tehát például a túl sok stressz, a depresszió is okozhat az Alzheimerhez hasonló tüneteket, amit tovább fokozhat a betegségtől való szorongás”
– mondja. Az új vérvizsgálatával egyszerűen kiszűrhető az is, hogy ha valaki demenciához hasonló tüneteket produkál, de egyébként „csak” krónikus anyagcsere betegségben szenved. Feledékenységet okozhat ugyanis a stressz, a felszívódási zavar következtében kialakuló B12 vitaminhiány vagy pajzsmirigy alulműködési zavar is. Ezek mind kezelhető problémák, tehát mindig ki kell zárni az olyan tényezőket, amelyeken lehet segíteni.
„Gondolom, érthető, micsoda felszabadulásélményt jelent az érintetteknek az is, amikor megtudják, hogy nem szellemi leépülésről van szó, nem arra utalnak az egyéves görbéi, hanem teljesen másra” – meséli a szakember. Arról is beszél: „az egész online kognitív tesztelés ötlete onnan indult az informatikus kollégákkal a covid alatt, hogy hogyan lehet orvos-beteg találkozó nélkül neurológiai diagnózishoz jutni. Ezzel az eljárással azt akartuk megoldani, hogy mégis kapjunk valamiféle információt arról, hogy az a kis felejtés vagy feledékenység, amit ő említ, valójában milyen szintű, illetve milyen eredetű. Ezért digitalizáltuk azokat a papíralapú memóriateszteket, amelyek már évek óta bizonyítottak és világszerte alkalmazzák őket a neurológiai szakvizsgálatokban.”
Itt tudod kipróbálni a teszteket
Dr. Sátori Mária vezetésével múlt év végén fejeződött be a PreDEM (Prevention Dementia Measuring System) – prevenciós szűrő vizsgálati rendszer kifejlesztése a demencia korai fázisú vizsgálatához. A programot hazai és uniós támogatás mellett a Pozitron Medical Diagnosztika Központ saját forrásokból hozta létre. A rendszer a KOGNITIVTESZTEK.HU-PreDEM oldalon érhető el, és egyéves tesztsorozattal áll rendelkezésre, azaz az esetleges hanyatlás is megfigyelhető. Az Alzheimer-kórra és más típusú demenciákra vonatkozó szűrő, vizsgálati és terápiás célú kognitív játékokat, teszteket a páciensek az otthonukban, biztonságos környezetükben végezhetik, a platformon pedig rögzítik a kognitív viselkedésük digitális lenyomatát. Ezekkel a tesztekkel játékos formában ki lehet kiszűrni a demencia első, egyébként észrevehetetlen jeleit, és a kialakult zavarok esetén a tesztek rendszeres elvégzése képes lassítani előrehaladásukat, ezáltal javíthatja a beteg életminőségét. A kognitivtesztek.hu oldalon bárki ingyenesen ki is próbálhatja a teszteket, amelyeket a hullámzó állapot detektálására fejlesztettek ki. Eddig már több mint 75 ezer tesztet végeztek el.
A memóriafunkciók, illetve a kognitív készségek vizsgálatát lehetővé tevő online tesztek nemcsak egyszer használatosak, rendszeresen bővítik, frissítik is ezeket, és egyébként is érdemes visszatérően kitölteni azoknak, akik memóriaproblémáktól tartanak. A diagnosztizált Alzheimer-betegeknek pedig szintén javasolt az agytorna, ami a szinten tartáshoz, a hanyatlás késleltetéséhez elengedhetetlen. Ugyanakkor a teszteket kitöltők választhatnak ezekehez az ingyenesen elérhető tesztekhez szakorvosi értékelést és neurológiai vizsgálatot is, a szakorvos pedig mindezek alapján javasolhatja a vértesztet a Pozitron Medical Diagnosztika Központban.
De mi ez a cég?
A Pozitron-Diagnosztika Kft. 2004-ben alakult magyar tulajdonosok – a számos magánegészségügyi területen és vállalkozásban feltűnt Kókay András és Gombos Gábor Félix – projektcégeként, onkológiai diagnosztikai PET/CT és kardiológiai világszínvonalú technológiával alkalmazott kutatások és vizsgálatok végzésére. Azóta is folyamatosan fejlesztenek, így a mára már Pozitron Medical Diagnosztika Központ néven működő intézmény nem csak PET/CT-vizsgálóhely, de a képalkotó diagnosztikai eszközök teljes tárházával rendelkező egészségügyi intézmény. A cég több százmillió forintot fordít évente kutatás-fejlesztésre, a cég nettó értékesítési árbevétele 2023-ban az előzetes számok szerint meghaladta a 2,77 milliárd forintot, az üzemi tevékenységből származó nyereségük 297 millió forint volt 2022-ben, tavalyra is hasonló összeggel számolnak.