Nagyon szeretek kérdezni – mondta a lapunknak adott exkluzív interjúban Alessandro Del Piero. Az egykori világklasszis futballistából lett üzletember és befektető azt mondja: senki sem érthet mindenhez, ő is igyekszik magát profikkal körbevenni, akiktől minden beszélgetés alatt tanul valamit. Azért hiányzik neki a pálya, szívesen visszamenne az időben újra játszani. És kiderült: Del Piero is utazik blockchainben.
Kicsit talán már unja, hogy állandóan az olasz válogatott rossz szerepléséről kérdezgetik. Szóval inkább üzletről, befektetésekről kérdeztem Alessandro Del Pierót. A világ- és sokszoros olasz bajnok, Bajnokok Ligája-győztes futballista, az olasz futball egyik legikonikusabb alakja a CIB Italia Focitábora miatt volt épp Budapesten, csak a Forbes-szal találkozott külön, a sajtótájékoztatón kívül.
Kevesen tudják, de Del Piero figyelemre méltó céges portfóliót épített fel karrierje után és tudatosan igyekszik komoly befektetővé válni. Márkáiról, cégeiről és üzletemberi, vállalkozói gondolkodásáról beszélgettünk vele röviden.
Forbes.hu: Mennyit focizol manapság?
Barátokkal szoktam csak alkalmanként. Öt az öt ellen, hét a hét ellen, ahogy jön.
Megvan még a szenvedély a játék iránt?
Persze. A tested öregedhet, de a szenvedély sosem múlik el. És a futball közelében maradtam, főleg szakértőként több tévécsatornánál.
Hiányzik a pálya?
Persze. Focizni a legjobb dolog a világon. Életem legjobb időszaka volt.
Szóval amikor nézed az olasz válogatottat játszani, kedved van felvenni a mezt és beszaladni a pályára?
Nem, azért az más (nevet). De szívesen visszamennék az időben, hogy újra játszhassak. Szerintem ezzel a legtöbb volt futballista így van. Ha esélyed van azt csinálni, ami iránt a legnagyobb szenvedéllyel viseltetsz, az felbecsülhetetlen.
A karriered után befektetőként és üzletemberként komoly portfóliót építettél fel. Tudatosan tervezted ezt az időszakot még játékoskorodban?
Hosszú időről beszélünk, 25 évig tartott a sportkarrierem. Egyes befektetéseim, különösen a Velencéhez közeli szülőhelyemen lévő ingatlanbefektetésem már elindultak a karrierem közben. De ha vissza kell gondolnom, hogy mi járt akkor a fejemben, csak azt tudom mondani, hogy mindig is nagyon érdekeltek az új dolgok és lehetőségek. Most már több más cégben is van érdekeltségem. Van olyan cégem, ahol csak befektető vagyok de van, aminek működésébe komolyabban bevonódtam.
Éttermed van Los Angelesben, van egy napszemüveg-márkád, az AirDP, beszálltál az ELITE nevű web3-ökoszisztémába és van sportbefektetésed is. Melyik az az üzlet, amiben mélyebben benne vagy, akár menedzserként?
Amibe belerakod a saját pénzed, abba mindig sokkal jobban bevonódsz (nevet). Amúgy változó. Például a Los Angeles-i étterem üzemeltetésben sokkal jobban benne vagyok. A sportcégben, amelyik futballakadémiákat üzemeltet, szintén, közel is áll hozzám a terület. De a legtöbb cégben inkább befektetőként vagyok jelen. Szeretek különféle dolgokat csinálni. Van technológiai befektetésem is, és még egy kisfilmet is készítettünk nemrég. Meglátjuk, hogyan fut majd.
Beszálltál a web3 világába, az ELITE-be. Kedveled a blockchain-technológiát?
Igen, nagyon különös, érdekes az egész blockchain-világ. Három éve keresek hasonló lehetőségeket. Olyan projektek érdekelnek, amiknek erős, szimpatikus víziója van és valós eszközei. Tudod, hogy megy, a piac nagy része egyszerűen szemét. Kell némi idő, amíg megismered a csapatot, az ELITE viszonylag új, de nagyon szimpatikus projekt.
Üzletemberként elbukhatsz, sőt, biztosan el fogsz bukni egyes dolgokban. Szerintem első körben tudást kell szerezz az adott területen, aztán pedig jó emberekkel kell körbevenned magad. Én sem, senki sem tud mindent, ezért profik kellenek körülötted. Van az a mondás, hogy a legjobb biznisz, amit csinálhatsz, ha nemet mondasz (nevet). Erre igyekszem mindig figyelni. Ugyanis fiatalnak érzem magam nemcsak tudásban, de mentalitásban is. Nagyon energikus vagyok és imádok mindenre igent mondani (nevet). Szóval erre igyekszem nagyon figyelni.
Megosztasz velünk olyan üzletet, ami bukás volt?
Egyelőre nincs olyan befektetésem, ami kifejezetten rossz volt vagy bebukott volna. A Los Angeles-i éttermet például négy éve nyitottuk, amiből kettő járványév volt. Kaliforniában nagyon komoly lezárások voltak. De túléltük, szép lassan kezdünk visszajönni, először csak a teraszt nyithattuk ki, aztán 30 százalékon, később 50-en üzemelhettünk. Hosszútávon viszont nagyon jól néz ki a projekt. Szóval egyelőre nem úgy megy, ahogy szerettem volna, de nyilván nem bukás. Amúgy pedig elég türelmes vagyok.
Milyen tudást, tapasztalatot tudtál áthozni a sportvilágból az üzleti életbe, ami segített?
Tényeket. Amikor egy befektetést vizsgálok, látom az üzleti modellt, értelmezem és értékelem a projektet, mindig azt figyelem, hogy milyen lehetőségek vannak benne. Nyilván türelmesnek kell lenned, hogy lásd hosszú távon a hatásokat, de alaposan meg kell ismerned az üzleti tervet és követned kell azt. Mert ha nem tűzöl ki középtávú célokat, sosem fogod elérni a hosszú távúakat. Szóval amikor azt mondom, hogy tények, arra gondolok, hogy tervezni kell, a tervet végrehajtani és a tények alapján megnézni, sikerült-e.
Fejleszted magad vállalkozóként és befektetőként? Focistaként mindennap edzettél, üzletemberként is teszed?
Alapból kíváncsi természet vagyok. Az elmúlt 10-15 évben sokféle, de mind sikeres és nagy tudású emberrel vettem körbe magam. Minden beszélgetés alatt tanulok tőlük. Nyilván nem fogsz mindenre emlékezni a megfelelő időben, amit mondtak (nevet).
De szerintem fontos, hogy minden területet, amiben nem vagy nagyon otthon, érdeklődéssel és sok-sok kérdéssel közelíts meg. Nagyon szeretek kérdezni.
Talán a legfontosabb dolog: mielőtt csinálsz valamit, meg kell értened, hogyan működik. Rá kell szánnod az időt, értékelned kell a fejlődési lehetőségeket, hogy ki kicsoda a cégben, ki mit csinál. Sokat kérdezni, beszélgetni és sokat olvasni.
Miket olvasol?
Például sikeres cégek történetét. Szeretem megérteni, hogy mi a közös abban sikeres cégben és az én befektetésemben. És ami tetszik, azt igyekszem beépíteni a sajátomba.