Az albérletpiacra máris hatottak a rezsiszabályok. Kétéves csúcson van azoknak a száma, akik kettő helyett három havi díjat kérnek el kauciónak.
Ugyan az ingatlanpiac adásvételi részét még nem bolygatta meg a rezsicsökkentés részleges kivezetése, az albérletpiacon már bőven látszik a hatás. A Rentingo.com elemzése szerint markánsan nyílni kezdett az árolló a kínálati és a keresleti bérleti díjak között: a bérbeadók tovább emelték áraikat, és
átlagosan már 180 ezer forintot kérnek egy budapesti bérlakásért, 4,8 százalékkal többet, mint egy hónapja.
Nem tudnak többet fizetni
Az átlagos keresleti ár ugyanakkor megragadt a 166 ezer forintos szinten, ennél többet nem igen fizetnének a bérlők. Eközben egyre több bérbeadó igyekszik kivédeni a rezsiköltségek növekedéséből adódó kockázatokat, amit jól mutat, hogy
két éve nem volt ilyen magas, 6 százalékos azoknak az aránya, akik 3 havi kauciót kértek kiadó ingatlanjukért.
A Rentingo.com szerint kérdéses, hogy a jelenlegi helyzetben, amikor a bérlők terhei eleve jelentősen nőnek, mennyire teszi próbára az albérletpiac tűrőképességét a 3 havi kauciós elvárás. De most megtehetik, hiszen a felsőoktatásba kerülő tanulók lakáskeresése is felpörgette a keresletet a budapesti albérletpiacon, ahogy az nyáron mindig megszokott.
A közösségi albérletkereső platform szerint július más szempontból is változásokat hozott a fővárosi bérlakások piacán, az új felsőoktatási tanév ugyanis egyértelműen átrajzolta a népszerűségi térképet.
A lakásbérlők immár 13,5 százaléka keresett a XI. kerületben albérletet, ezzel
a dobogó második helyére taszítva a XIII. kerületet. A harmadik helyezett a IX. kerület, ami a XI.
kerülethez hasonlóan ideális lakóhely az egyetemisták számára, ahonnan a nagy budapesti
egyetemek általában könnyebben elérhetők.