Az akkumulátorgyártásra vonatkozó szigorú célértékeket már elkezdték megfogalmazni, de még hosszú ideig tarthat a végleges szabályok kidolgozása – írja a Portfolio.
Mi történt? Fontos döntést hozott az Európai Parlament kedden, jóváhagyták az ipari és mezőgazdasági termelési kibocsátásról szóló irányelv felülvizsgálatát. A fő cél az, hogy csökkentség a károsanyag emissziót.
Mit jelent ez? Az érintett ágazatok számára kötelező kibocsátási szinteket határoznak meg. Azaz:
- bevezetik a vízfogyasztással kapcsolatos környezetvédelmi teljesítménycélokat
- célértékeket határoznak meg a hulladékra, az erőforrás- és az energiahatékonyságra, valamint a nyersanyag-felhasználásra
Új elem, hogy a felülvizsgálat kibocsátási direktíva (IED) alkalmazási köre a nyersanyag-kitermelő ipari létesítményekre és a nagy akkumulátorgyártó létesítményekre is kiterjed.
Hogy érinti ez Magyarországot? Az akkumulátorgyárak esetében is célértéket határoznak meg a károsanyag-kibocsátásra és a vízhasználatra vonatkozóan, ezek szigorúbbak lesznek, mint a mostani tagállami előírások. Radan Kanev, az Európai Néppárt képviselőcsoportját képviselő bolgár képviselő a Portfolio-nak úgy nyilatkozott, hogy az akkumulátorgyártás nagyon veszélyes és szennyező, és az erre vonatkozó szabályozás alaposan meg fogja határozni, hogy lehet elkerülni a negatív következményeket a gyártás során. A magyar kormány az akkumulátoriparban látja a gazdaság felzárkózását, így minden támogatást megad a távol-keleti gyáraknak, egyre több gyár épül itthon. Ezekben az üzemekben hiába a folyamatos szabályszegést, a gyárak működését eddig ez különösképpen nem akadályozza.
Mikortól lépnek életbe a szigorítások? A jóváhagyott IED-jogszabály az Európai Tanács elfogadására vár, majd az EU Hivatalos Lapjában való közzététel és az azt követő hatályba lépés után a tagállamok 22 hónapot kapnak arra, hogy megfeleljenek az irányelv rendelkezéseinek.
A kiemelt képen a gödi Samsung akkugyár, fotó: Mónus Márton.