El Salvador a világon elsőként engedélyezte idén szeptemberben a bitcoint hivatalos fizetőeszközként. Ha ez nem lenne elég meredek így magában, a történetet még megfejeli Nayib Bukele, magát csak a „legmenőbb diktátornak” és a kis közép-amerikai ország „CEO-jának” tituláló elnöke, aki igazi bitcoin fanatikusként, mondhatni paródiába illő módon, állami pénzből kereskedik a kriptodevizával.
Az elnök bitcoin-ámokfutását a globális nézőközönség élőben is követheti, hiszen Bukele rendre Twitteren jelenti be, hogy éppen mikor vette meg a legújabb „dip”-et (átmeneti árfolyamcsökkenést) a bitcoin árfolyamában.
Ha azt gondolnánk, hogy Bukele-t egy komoly pénzügyi tanácsadói csapat és infrastruktúra segíti az állami pénzek befektetésében, akkor nagyot tévedünk.
A „legmenőbb diktátornak” nincs szüksége csicsás számítógépekre és Bloomberg terminálra: egyszerűen a telefonjával tradel az adófizetők pénzéből, amikor éppen kedvet kap hozzá.
Az el-salvadori bitcoin-hype azonban nem állt meg itt, sőt, a kriptodeviza hivatalos fizetőeszközzé emelése óta az ország megrendezte a „Bitcoin Week”-et is, melyen az ország vezetői és blokklánc szakértők beszéltek a bitcoin, mint legális fizetőeszköz előnyeiről. Ugyanezen az eseményen Bukele lerántotta a leplet legújabb tervéről, a „Bitcoin City”-ről is, amelyet egy 1 milliárd dolláros „Bitcoin Kötvény” kibocsátásával tervez finanszírozni.
A szürreális terv szerint a városban bitcoin bányák működnek majd, az energiaellátását egy közeli vulkánból nyert geotermikus energiával fogják biztosítani, az áfa kivételével pedig nem lesz plusz adó.
Habár a bitcoin fanatikusok támogatják és forradalminak tartják az ötletet, a befektetők többsége más véleményen van: mióta Bukele bejelentette, hogy a bitcoin hivatalos fizetőeszközzé válik az országban, az államkötvények mind esésnek indultak. Az alábbi ábrán jól láthatjuk, hogy az ország 2035 júniusában lejáró államkötvényének az ára közel 40 százalékot zuhant és a hozama az egekbe emelkedett.
A kötvények mellett az el salvadori államcsőd elleni biztosítás ára is jelentősen (közel duplájára) megemelkedett, mióta az ország hivatalos fizetőeszközként ismerte el a kriptodevizát.
Hogy mindez el fogja-e tántorítani a többi országot a kriptodevizák törvényes fizetőeszközként való használatától, azt nem tudhatjuk. Viszont egy dolog biztos: a szofisztikált befektetők és hitelezők egyelőre nem értékelik a bitcoin őrületet El Salvadorban. A kriptodevizák azonban sok szkeptikusra rácáfoltak idén, így ki tudja, lehet, hogy Bukelenek van igaza, és tényleg a digitális arany a jövő.
Horváth Dávid
a Concorde Értékpapír Zrt. munkatársa
A vendégszerzők külsős szakértők, nem a szerkesztőség tagjai, véleményük nem feltétlenül tükrözi a Forbesét.
Borítókép: Thought Catalog // Unsplash