Kínossá válthat Magyarországnak a svéd NATO-tagságról szóló döntés halogatása, miután a török parlamenti szakbizottság – meglepetésre – ratifikálta azt.
Recep Tayyip Erdoğan budapesti látogatását követő másfél héten belül elfogadta a török parlamenti szakbizottság Svédország NATO-csatlakozását – írja az AP News.
Törökország több mint egy éve késlelteti Svédország tagságának ratifikálását, azzal vádolva az országot, hogy túlságosan engedékeny olyan csoportokkal szemben, amelyeket Ankara biztonságpolitikai kockázatként definiál, értve ez alatt a kurd fegyvereseket és a 2016-os ankarai puccskísérlet tagjait.
A török parlament külügyi bizottsága a múlt hónapban kezdte tárgyalni Svédország NATO-tagságát. Az ülést azonban elnapolták, miután Erdogan kormánypártjának törvényhozói halasztási indítványt nyújtottak be, arra hivatkozva, hogy a Svédországgal folytatott tárgyalások nem „érettek meg” eléggé.
Kedden a bizottság mégis folytatta az ülést, ami Svédország csatlakozási kérelmének megszavazásával ért véget.
Irreális elvárás, hogy a svéd hatóságok azonnal teljesítsék minden követelésünket. Ez egy folyamat, és ez a folyamat hosszú távú és következetes erőfeszítéseket igényel
– mondta Burak Akcapar külügyminiszter-helyettes, majd hozzátette, hogy Törökország továbbra is figyelemmel fogja kísérni Svédország előrehaladását.
Orbán látszólag terv nélkül
Eközben a magyar miniszterelnök már régóta tereli a svéd csatlakozás témáját, elsősorban a magyar parlament irányába. Az éves nemzetközi sajtótájékoztatóján is azt mondta, hogy akkor lesz ratifikálva a csatlakozás,
amikor a magyar képviselők úgy látják, hogy eljött az ideje.
Többen úgy számoltak, hogy a magyar vétó a törökök alkupozíciójának erősítésére szolgált csak, hiszen a döntés elnapolásakor Orbán nem hivatkozott semmilyen konkrétumra. Most azonban, a török ratifikációval Orbán látszólag terv nélkül maradt, a következő hetek akár konkrét követelést, akár egy gyors magyar igent is hozhatnak.