Az Európai Bizottság azt kéri a tagállamoktól: mérsékeljék a gázfogyasztásukat.
A tagállamok mérsékeljék gázfogyasztásukat az elmúlt öt év átlagához képest – ezt kérte ma az Európai Bizottság a tagállamoktól egy új energiacsomag részeként. Az ajánlás augusztustól márciusig él – írja a Portfolio. És egyelőre csak ajánlás, a Bizottság kéri, hogy a tagállamok dolgozzák ki a szükséges ösztönzőket,
mert ha nem sikerül kellően csökkenteni a fogyasztást, kötelezővé is tehetik az ajánlást.
Mindezzel a Bizottság adatai szerint 45 milliárd köbméternyi gázt lehetne megspórolni. Az orosz gázszállítások teljes leállásával egy átlagos télen 30 milliárd köbméternyi gáz hiányozna az unióból. A Portfolio megjegyzi: nem véletlen, hogy a magyar kormány is épp augusztustól vágta meg a rezsicsökkentést, azaz készteti takarékoskodásra a lakosságot.
Mi a sorrend?
A tagállamoknak aktualizálnia kell saját vészhelyzeti ellátási tervüket – ennek lényege, hogy gázhiány esetén milyen sorrendben kezdik el korlátozni a fogyasztókat.
A G7 fejtette ki, hogy nálunk ez most úgy néz ki, hogy:
- Először azok a nagy teljesítményű, áramtermelő erőművek állnak le, amelyek gyorsan, négy óra alatt át tudnak állni földgázról kőolajra. Ezeket az erőműveket törvény kötelezi tartalék kőolajkészlet fenntartására.
- A következő kör azok az ipari, kereskedelmi, szolgáltató és mezőgazdasági célú nagy földgázfelhasználók, amelyek nem alapvető élelmiszert állítanak elő. Először a 2500 köbméter/óra fölötti, aztán az 500, majd a 100 köbméter/óra felett fogyasztóknak kell lemondaniuk a gázról, majd az ez alattiaknak.
- A harmadik kör azokat a nagy fogyasztókat érinti, amelyet élelmiszert állítanak elő: például vágóhidakat-húsüzemeket, tejfeldolgozókat, kenyérféléket előállító felhasználókat.
A lap szerint az ajánlást tartalmazó csomag a földgáz eltérő mértékű használata miatt komoly ellenkezést vált ki a tagállamokból. Ennek ellenére egy tagállam sem tudja megvétózni, mert az uniós alapszerződés szerint elegendő a tagállamok megerősített többségének elfogadnia azt.