Naomi Osaka teniszező vezeti a Forbes friss listáját 57 millió dolláros éves keresettel, de új szereplőként csatlakozott egy tornász és egy WNBA-kosárlabdázó. Ez azt mutatja, hogy a szponzorok hajlandóak szélesebb kört is figyelembe venni.
Idén is összeállította az amerikai Forbes a világ legjobban fizetett női sportolóit. Naomi Osakával az élen a lista top tíz szereplőjének adózás előtti éves összkeresete 167 millió dollárra rúg (51,7 milliárd forint), ami 23 százalékkal több, mint 2020-ban volt. De idén megdőlt az eddigi, 143,3 millió dolláros (44,3 milliárd forintos) rekord is, ami az összkeresetet illeti.
Osaka 57,3 millió dolláros, azaz 17,8 milliárd forintos fizetése után Serena Williamsszé a második hely 45,9 millió dollárral, (14,3 milliárd forinttal).
A nagy ugrás ellenére mégsem olyan rózsás a helyzet, ugyanis szinte az egész növekményért a két top sportoló fizetésnövekménye felel. A lista további szereplőinek pedig esélyük sincs rákerülni a két nem összesített toplistájára.
A szakmabeliek véleménye szerint ömlik be a szponzori pénz a női sportokba, és egyre több sportág egyre több szereplője között oszlik meg. A listán több mint tíz éve először szerepel tornász (Simon Biles a negyedik helyen 10,1 millió dollárral) és kosárlabdázó (Candace Parker a tizedik helyezett 5,7 millió dollárral).
Bár a top tízből még mindig öt helyet teniszező foglal el, ez a szám az elmúlt tíz év legalacsonyabbja – 2019-ben például volt olyan, hogy mind a tíz helyen teniszező állt.
Íme a top tíz:
1. Naomi Osaka (24) – tenisz
Díjakból, versenyekből származó fizetés: 2,3 millió dollár
Szponzorációk: 55 millió dollár
Partnere a Louis Vuitton, a Taghauer és a Sweetgrean is, a 24 éves teniszező nemrég startupokba kezdte fektetni a vagyonát. Nem 2021 volt a legjobb éve sportolóként, de a szponzorok továbbra is kiállnak mellette.
2. Serena Williams (40) – tenisz
Díjakból, versenyekből származó fizetés: 0,9 millió dollár
Szponzorációk: 45 millió dollár
Idén állt először pályára kislánya születése után, de a visszatérés nem sikerült bombasztikusan: negyvenegyedik helyen végzett a női világranglistán. A szponzoroknál továbbra is ő a legnagyobb név, vele tart a Nike, a Gatorade és a DirecTV.
Osakához hasonlóan ő is érintett a kockázatitőke-világban, alapjával, a Serena Ventures-szel több mint 60 startupban befektető.
3. Venus Williams (41) – tenisz
Díjakból, versenyekből származó fizetés: 0,3 millió dollár
Szponzorációk: 11 millió dollár
Testvéréhez hasonlóan ő sem volt a legjobb formában tavaly. Csak három versenyt nyert meg 2021-ben, de Williams néhány éve aktívan építi magát a teniszen kívül is: sokszor szerepel nyilvánosan és szólal meg különböző társadalmi ügyekben.
4. Simone Biles (24) – tornász
Díjakból, versenyekből származó fizetés: 0,1 millió dollár
Szponzorációk: 10 millió dollár
Nem úgy alakult a tokiói olimpia, ahogy Biles tervezte: öt versenyszámtól visszalépett, végül gerendán szerzett bronzérmet.
Azzal, hogy a mentális egészségét helyezte előtérbe a versennyel szemben, és ezt nyilvánosan is vállalta, sok márkát maga mellé állított.
Az Autograph nevű céggel NFT-ket fognak kibocsátani, és egy mentálhigiénés startupban is szerepet vállalt „chief impact officerként.”
5. Garbine Muguruza (28) – tenisz
Díjakból, versenyekből származó fizetés: 2,8 millió dollár
Szponzorációk: 6 millió dollár
6. Jin Yuong Ko (26) – golf
Díjakból, versenyekből származó fizetés: 3,5 millió dollár
Szponzorációk: 4 millió dollár
7. P.V. Sindhu (26) – tollas
Díjakból, versenyekből származó fizetés: 0,2 millió dollár
Szponzorációk: 7 millió dollár
8. Ashleigh Barty (25) – tenisz
Díjakból, versenyekből származó fizetés: 3,9 millió dollár
Szponzorációk: 3 millió dollár
9. Nelly Korda (23) – golf
Díjakból, versenyekből származó fizetés: 2,4 millió dollár
Szponzorációk: 3,5 millió dollár
10. Candace Parker (35) – kosárlabda
Díjakból, versenyekből származó fizetés: 0,2 millió dollár
Szponzorációk: 5,5 millió dollár