Rendre 80 százalék fölött volt, és nem ritkán a 90 százalékot is meghaladta a Magyarországról kiáramló gáz napi mennyisége, és ez az árakra is hatással volt.
Mi történt? Egész 2024-ben kelet-nyugati irányban áramlott gáz a régiónkba, 2025. február elején azonban ez hirtelen megfordult, aminek oka többek között az volt, hogy a Ukrajna, Szlovákia és Románia elkezdték elszívni a gázt Magyarországról, írja a G7.
A több országban is megugró kereslet hatására pedig a januárban átlagosan 11 millió köbméteres napi kivitel február közepére 25-30 millió közé emelkedett, ezzel párhuzamosan pedig a beérkező mennyiség is csökkent.
Következmények: Mindezek eredményeként volt olyan nap, amikor a behozott mennyiség mindössze néhány százezer köbméterrel haladta meg a kivitelt, mindezt a hideg idő miatt megnövekedett intenzívebb fogyasztás mellett. A hónap egészében durván 180 millió köbméterrel több gáz jött be az országba, mint amennyit kivittek, miközben a különbség ennek alsó hangon a két-háromszorosa szokott lenni, írja a lap.
A magyar piac így közel másfél év után először lett tartósan drágább, mint az osztrák, ennek megfelelően 2023 ősze óta első ízben el is kezdett áramlani a gáz Ausztria felől. A következő hetekben az időjárás lesz, illetve, hogy a környező országokban az elszívást okozó technikai problémákat milyen gyorsan sikerül kezelni. Gázhiánytól azonban továbbra sem kell tartani – zárja a G7.