·Üzlet·
Tényező lett a Magyar Bankholding, újra az élre tört egy régi játékos, és az állam több ügyletben is kulcsszereplő lett. A hatósági áras élelmiszer és benzin, az omikron és a választási kampány a menedzsereket sem kímélte, és még mindig sokat számít, ki milyen társadalmi ügyekben hallatja a hangját, milyen szervezetekbe – vagy éppen kuratóriumokba – ül be.
Írta és szerkesztette: Gólya Ági
Közreműködött: Kis Judit
Illusztráció: Csuth Péter
1. Hegedüs Éva *
Elnök-vezérigazgató – Gránit Bank
Mérlegfőösszeg: 683 milliárd forint (2021, előzetes adat, cégközlés)
Létszám: 209 fő
Egyéb tisztségek: A Magyar Bankszövetség Elnökségének tagja, a Magyar Közgazdasági Társaság főtitkára, a Szegedi Tudományegyetem Alapítvány Kuratóriumának tagja, a Magyar Menedzserszövetség, a Hungarian Business Leaders Forum mentora, valamint a Pénz7 program bankszövetségi elnökségi szponzora és önkéntes oktatója
2021 decemberében új többségi tulajdonost kapott a Gránit Bank a legnagyobb adósai közé tartozó Tiborcz István személyében. Jó lóra tett: a magyar bankszektor elmúlt évtizedében nem nagyon találni olyan sikersztorit, mint a Gránit Banké, mérlegfőösszege az alapítás óta több mint kilencvenszeresére nőtt, és ez többnyire Hegedüs Éva érdeme. Akire szaktudása miatt minden bizonnyal akkor is kiemelt szerep várna, ha Tiborcz a pénzügyi befektetői szerepénél szorosabbra fűzné kapcsolatát a Gránittal. A bank részben állami tőkeemelésekkel nőtt ekkorára, és eddig is hitelezett kormányközelinek tartott üzleti köröket. Bár Hegedüs eladta többségi tulajdonrészét, informátoraink szerint téves lenne az a következtetés, hogy ezzel a befolyása is csökkent. Épp most vált hivatalosan is a politikához közeli körök pénzügyeinek megbízható kulcsemberévé. Arra a kérdésre, hogy miért Tiborcz Istvánnal kötöttek üzletet, Hegedüs Éva képviselete azt válaszolta: „A folyamatban lévő tranzakció a BDPST megkeresése alapján történt, a bank üzleti modellje változatlan, azt továbbra is Hegedüs Éva, a bank elnök-vezérigazgatója irányítja.”
Hegedüs Éva
2. Balogh Gabriella ↑
Tulajdonos – Step Consulting és Good Step Consulting, társtulajdonos – Net Média Zrt. és Brain Bar
Egyéb tisztségek: A Magyar Labdarúgó Szövetség elnökségi tagja és ugyanitt a női bizottság tagja, valamint a Prima Primissima és a Bolyai Díj Alapítvány kuratóriumának tagja
Eddig is jelentős – Csányi Sándorhoz és köreihez köthető – befolyása 2021-ben fontos formális pozícióval bővült: egyedüli nőként az OTP igazgatósági tagjává választották. „1993 és 2008 között tizenöt évig dolgoztam az OTP-nél, és azóta sem távolodtam el a banktól, tanácsadóként számos témában támogattam a menedzsment munkáját. Több évtizede dolgozom a hazai üzleti, kulturális, társadalmi szférában, ez alatt az idő alatt a közgyűlésen szavazóknak lehetőségük volt a munkám, hozzáállásom megismerésére” – mondta a kinevezésről Balogh.
A Portolio.hu-t is tulajdonló Net Média Zrt. 2020-ban 578 millió forintos profitot realizált, a 2019-es eredmény közel dupláját. A céget 2016-ban Spéder Zoltántól vette meg Balogh Gabriella és Bán Zoltán. „A digitális szolgáltatások iránt ugrásszerűen megnőtt az igény, amire a Net Média Zrt. rendkívül gyorsan és rugalmasan reagált mind a tartalomszolgáltatás, mind a konferenciaszervezés területén” – indokolta a növekedést a Forbesnak.
3. Mészáros Beatrix *
Leányvállalatokért felelős vezérigazgató-helyettes – Magyar Bankholding
Mérlegfőösszeg: 44,5 milliárd forint (Fejér-B.Á.L. Zrt.)
Létszám: 246 fő
Egyéb tisztségek: A Fejér B.Á.L Zrt. társtulajdonosa, a Talentis Consulting Zrt. cégvezetője, a Talentis Protect Zrt. igazgatósági tagja, a Status Capital Kockázatitőkealap-kezelő Zrt. felügyelőbizottsági tagja
Mészáros Lőrinc lánya januárban lemondott a család legfontosabb érdekeltsége, az Opus Global elnöki posztjáról, hogy teljes figyelmét bankholdingos feladatainak szentelje: az új, stratégiailag még fontosabb családi cégben (ahol Mészáros Lőrinc a legnagyobb résszel rendelkező tulajdonos) a leányvállalatokért felelős vezérigazgató-helyettes lett augusztusban. Mészáros Beatrix ötéves elnöksége alatt valósult meg az Opus és a Konzum fúziója (mindkét tőzsdei befektetőcég Mészáros-érdekeltség volt az egyesülés előtt) és az Opus csoport portfóliójának bővítése, köztük két nagy energetikai elosztóhálózat, a Tigáz és a Titász többségi részvényeinek megvásárlásával. A Bankholding azonban még a 143 milliárdos piaci kapitalizációjú Opusnál is biztosabb bástya és nagyobb ígéret, amit kormányváltás esetén is nehéz lenne kikezdeni. Emiatt a pozícióváltása egyben minőségi előrelépés is.
4. Solti Andrea *
igazgatósági elnök – Shell Hungary Zrt., Kelet-Közép-Európáért felelős emberierőforrás-igazgató – Royal Dutch Shell
Árbevétel: 265,5 milliárd forint
Létszám: 95 fő
Egyéb tisztségek: A Hungarian Business Leaders Forum elnöke és mentora, a Women in Energy és a Menedzserszövetség tagja, az Institute of Directors alapító tagja, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért mentora
„Kapitány-féle nemzetközi karrierív várhat rá” – mondták róla forrásaink, utalva Kapitány Istvánra, aki már a Shell globális alelnökségéig jutott. Solti tagja a Shell regionális menedzsmentjének, HR vezetőként tizenegy országért felel. Májusban Czakó Borbálát váltotta a Hungarian Business Leaders Forum elnöki székében, aktív mentor és véleményformáló esélyegyenlőségi kérdésekben.
A Shell Hungary 2020-ban tízmilliárd forint fölé növelte a nyereségét, családbarát munkahely minősítést kapott a járványkezelése miatt, és globálisan dollármilliárdokat fordít károsanyag-kibocsátásuk legalább 45 százalékos csökkentésére 2045-ig, a feladathoz ma már európai bírósági ítélet is köti őket.
A kormány 2021 novemberében 480 forintban maximalizálta a benzin literenkénti árát, ennek hatására csődközelbe kerültek a kisebb kutak. A tönkremenő kutak üzemeltetését a nagyobb láncok vehetik át, ha hosszú távon fennmarad a helyzet.
5. Pandurics Anett ↓
Elnök-vezérigazgató – Magyar Posta Biztosító, elnök – Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz)
Bruttó díjbevétel: 101 milliárd forint
Létszám: 244 fő
Egyéb tisztségek: A Richter Nyrt. igazgatósági tagja, továbbá tagja a Mol felügyelőbizottságának és több szakmai lap szerkesztőbizottságának.
Bivalyerős track recordja teljes autonómiával társul, több mint tíz éve a Mabisz elnökeként is meghatározó név a magyar biztosítási piacon, amely lerázta magáról a pandémia negatív hatásait. 2020-ban közel öt százalékkal nőtt az összesített díjbevétel, és meghaladta az ezermilliárd forintot.
A Posta Biztosító továbbra is az öt legnagyobb hazai biztosító között van, 2020-ban 8,2 százalékkal részesült az élet- és nem életbiztosítások összesített bruttó díjbevételéből. Pandurics Anett befolyását a Richternél és a Molnál betöltött pozíciói is erősítik.
6. Walter Katalin ↑
Vezérigazgató – BKK
Mérlegfőösszeg: 144 milliárd forint
Létszám: 1562 fő
Egyéb tisztségek: A Világszép Alapítvány kuratóriumának tagja, a Bankárképző mentora
2021. január 1-jével Karácsony Gergely főpolgármester Budapest „legnagyobb és jelenleg legnehezebb helyzetben lévő” cége, a BKK élére nevezte ki Waltert, azóta több régóta húzódó, konfliktusos ügyben születtek előrelépések. Elindult a Blaha Lujza tér és a Lánchíd felújítása, megérkezett a BKK Futár régóta várt modernizálása is a Budapest Go applikációval, költségcsökkentésre optimalizálták a jegy- és bérletkiadó rendszert is, kiírták a pesti rakpart tervezési tenderét, valamint ingyenessé tették a tömegközlekedést a 14 éven aluliaknak. A járvány alatt bezuhant jegyeladásokat az iskolakezdéssel a 2019-es szint 75 százalékára tudták visszatornázni, emiatt a fővárostól 2021-ben 13,5 milliárd forint plusz forrást kapott a BKK.
Waltert profi és konstruktív menedzsernek írták le forrásaink, aki az eredmények érdekében képes felülemelkedni a csatározásokon. „A legnagyobb nehézség, hogy a bevételkiesés nem tervezhető és mértéke nem kigazdálkodható költségcsökkentéssel. Ez arra kényszerít bennünket, hogy priorizáljunk, projekteket, beruházásokat halasszunk el egy olyan területen, ami Budapest teljes lakosságát érinti” – mondta Walter az elmúlt év legnagyobb nehézségeiről.
7. Ginzer Ildikó Új
Standard kiszolgálásért felelős vezérigazgató-helyettes – Magyar Bankholding, általános és üzleti vezérigazgató-helyettes – MKB Bank
Mérlegfőösszeg: 8500 milliárd forint (a három egyesülő bank, az MKB, a Budapest Bank és a Takarékbank összegeként feltüntetve)
Régi motoros a bankszektorban, akit a frissen megalakult, államstratégiai jelentőségű Bankholding vezérhelyettesi pozíciói közül az egyik legfontosabbal bíztak meg: a lakossági ügyfélkörrel. „Agilis vezető nagy felelősséggel, de nem exponálja magát” – mondták róla forrásaink, de ha csak a számokból indulunk ki, az MKB-tól igazolt Ginzer a Magyar Bankholding egyik kulcsfontosságú területét kapta meg, ahol 1310 milliárd forintos lakossági, 250 milliárd forintos mikrovállalati hitelállományt, valamint 160 milliárd forintnyi kisvállalati hitelállományt kezelnek. Ő felel a nagybank digitális transzformációjának üzleti oldaláért is, az irányítása alá tartozó szegmensek termékfejlesztéséért is.
Ginzer Ildikó
8. Heiszler Gabriella ↓
Vezérigazgató – Spar Magyarország
Árbevétel: 631,5 milliárd forint
Létszám: 14 386 fő
Egyéb tisztségek: EY, Az Év Menedzsere zsűritagja, a Menedzserszövetség tagja
A Spar 2020-ban második helyen végzett a Magyarországon elérhető kereskedelmi láncok forgalom szerinti rangsorában, a Lidl mögött. Évek óta növelik kisebb alapterületű üzleteik számát, országosan több mint 600 egység üzemel több áruháztípusban. 14 ezer dolgozójával az ország ötödik legnagyobb munkaadója. Heiszler Gabriella 2017 óta vezeti a céget, de többnyire kerüli a nyilvánosságot, interjút ritkán ad, szakmai fórumokon ritkán jelenik meg. Forrásaink szerint jó menedzser, de nincs túlzott ambíciója a sparos pozícióján kívül is exponálni magát.
9. Czakó Borbála ↑
Tiszteletbeli elnök – Hungarian Business Leaders Forum, igazgatósági tag – Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság, elnök – 4iG tanácsadói testület
Egyéb tisztségek: Az Institute of Directors (IoD) magyarországi elnöke, a European Institute of Technology (EIT) Women Award zsűritagja, a Provident Társadalmi Hasznosság díj kuratóriumának elnöke, a Figyelő Top 200 Év Vállalata díj zsűritagja, a Demján és a Romaster Alapítványok kuratóriumi tagja, az Association Of Business Women in Commerce and Industry (ABWCI) európai elnöke.
Valószínűleg neki van a legkiterjedtebb kapcsolatrendszere a listán, és „intézményszerű” státuszából hosszú évek óta nem veszített. Kiemelkedő mentori és közösségépítő munkája mellett stratégiai tanácsadóként több magyar és nemzetközi cégnek segít. 2021 áprilisában a Jászai Gellért érdekeltségébe tartozó 4ig tanácsadói testületének elnöke lett; a közbeszerzéseken jól szereplő cég végeláthatatlannak tűnő diadalmenetben van, 2021-ben többek között megvették a Digi 100 százalékát és a hazai távközlési infrastruktúrát birtokló és működtető Antenna Hungária többségi tulajdonrészét is.
Az, hogy egy biztosító ennyire szorosan összeáll egy magánegészségügyi szolgáltatóval, abszolút pilot projektnek mondható Magyarországon.
10. Blaskó Nikolett ↓
Alapító-tulajdonos, ügyvezető – ACG Reklámügynökség
Árbevétel: 2 milliárd forint (2021, előzetes adat, cégközlés)
Létszám: 48 fő
Egyéb tisztségek: A Magyarországi Kommunikációs Ügynökségek Szövetségének (Maksz) elnöke, az Önszabályozó Reklámtestület (ÖRT) felügyelőbizottsági tagja, a Menedzserek Országos Szövetségének elnökségi tagja, az Unicef kuratóriumi tagja, a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) CEO tagozatának és női fórumának, valamint az Év Fiatal Vezetője és a TOP50 Marketinges díj zsűrijének tagja.
Az ACG reklámügynökségnek 2019-ben menedzsmentátszervezések, 2020-ban pedig a járvány miatt voltak nehézségei, de ezeken 2021 végére több mint negyvenöt százalékos árbevétel-növekedéssel felülkerekedtek. A Blaskó elnöksége alá tartozó Magyarországi Kommunikációs Ügynökségek Szövetsége, valamint a Magyar Marketing Szövetség együttműködési szabálykönyvet dolgozott ki ügyfelek és ügynökségek között Fairplay Book néven.
Az ACG 2021-ben elnyerte a szakma Oscarjának számító nemzetközi Effie hazai fordulóján az év legjobb kampányának járó Platina Effie-t és az Év Leghatékonyabb Ügynöksége címet. Blaskó tagja volt az egyik világszinten rangos nemzetközi kreatív verseny, a The One Show zsűrijének, valamint a szintén nemzetközi Gerety Award executive zsűrijének is. Sokat mentorál a HBLF, a Menedzserszövetség és a Bankárképző mentorprogram keretében, kiterjedt kapcsolati hálóját társadalmi ügyek előmozdítására is aktívan használja.
11. Almássy Gabriella Új
Elnök-vezérigazgató – Union Biztosító
Bruttó díjbevétel: 101 milliárd forint
Létszám: 524 fő
Egyéb tisztségek: A Mabisz elnökségi tagja
2020. elejétől felel az Union Biztosítóért mint vezérigazgató, de 2016 óta az igazgatóság tagja, és több éve a Mabisz ügyvezető elnökségében is helyet kapott. 2021 tavaszán az Union eddig nem látott vállalásba fogott, amikor a Doktor24 magánegészségügyi szolgáltatóval létrehozták az Első Magánegészségügyi Hálózat Zrt.-t, hogy elkezdjék kiépíteni a magánegészségügy országos infrastruktúráját.
Az ötven-ötven százalékban tulajdonolt leányvállalat az elmúlt fél évben két fontos akvizíciót is végrehajtott: tavaly szeptemberben megvásárolták a székesfehérvári Life Egészségcentrumot, amivel újabb egymillió embert érnek el a szolgáltatásaikkal, idén januárban pedig az eddigi legnagyobb magánegészségügyi felvásárlással megszerezték a pécsi Da Vinci Magánklinikát.
Az, hogy egy biztosító ennyire szorosan összeáll egy magánegészségügyi szolgáltatóval, abszolút pilot projektnek mondható Magyarországon és az Uniont tulajdonló Vienna Insurance Group (VIG) nemzetközi hálózatában is. Abban, hogy a koncepció zöld utat kapott az anyacég bécsi központjában, Almássynak döntő szava volt, és a kivitelezésben is kulcsszerepet vállal. (Interjúnkat lásd a 84. oldalon.)
Az Union Biztosító a bécsi székhelyű, tőzsdén jegyzett VIG csoport tagja, de háttérinformációink szerint a magyar leányvállalat menedzsmentje nagy autonómiával rendelkezik. A biztosító hazai potenciálját erősíti, hogy miután a Belügyminisztérium egy célzott törvénnyel tavaly megakadályozta, hogy a VIG felvásárolja az Aegon biztosítót, a VIG magyar leányában és az Aegon magyar biztosítójában is 45 százalékos, kisebbségi pakettet szerzett a magyar állam, a hírek szerint 125 milliárd forintos vételárért.
12. Orbán Anita *
Vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettes, az igazgatótanács tagja – Vodafone Magyarország
Árbevétel: 284 milliárd forint
Létszám: 2987 fő
Egyéb tisztségek: A Vodafone Magyarország Alapítvány kurátora, a Globsec-board, valamint a Fletcher School európai tanácsadó testületének tagja, továbbá az European Council on Foreign Relations tagja. Alapítója és elnökségi tagja a Women in Energy szervezetnek 2021 januárjától a Vodafone második embere, akkor az volt a kérdésünk, hogy mennyire lesz látható a vezérigazgató Amanda Nelson mellett. Úgy láttuk, nagyon is: a Vodafone nevében ő jelenik meg, ő nyilatkozik, és a belső erőviszonyokat is kiegyenlítettnek írták le forrásaink. Orbán Anita a 2010-es országgyűlési választásokon a Fidesz egyéni jelöltje volt Újbudán, később egészségügyi okokra hivatkozva visszalépett a jelöltségtől. Ezután öt évig a Külügyminisztériumban dolgozott, majd a Tellurian LNG nemzetközi kapcsolatokért felelős alelnöke volt Londonban.
A Vodafone az elmúlt öt év legnagyobb árbevételét érte el, azonban a vesztesége 1,3 milliárd forint volt, és a saját tőkéje is csökkent. A járvány tavaly több mint ötmilliárd forintos többletköltséget okozott a társaságnak. Más telekommunikációs cégekhez hasonlóan a Vodafone is elkezdte az 5G hálózat kiépítését. A Vodafone tavaly megalapította a Women in Technology Hungary Egyesületet, ami egy tudásmegosztó és networking közösséget szeretne kialakítani a tech iparágakban dolgozó nőknek. Az egyesületet a nyilvánosság felé is megnyitották, a szószólója ő lett. (Portrénkat lásd a 84. oldalon.)
13. Ungár Anna ↓
Az igazgatótanács elnöke és résztulajdonos – Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési (BIF) Nyrt., társtulajdonos és ügyvezető – Pió-21 Kft.
Árbevétel: 4,8 milliárd forint
Létszám: 50 fő
2021-ben a BIF a tizedik legnagyobb családi cég lett 70,3 milliárd forintos becsült értékével. Az igazgatóságot Ungár Anna vezeti, férje, Berecz Kristóf az igazgatótanács alelnöke és a cég vezérigazgatója – a jövedelmező ingatlanügyleteket bonyolító tőzsdei társaságban régóta övék a döntő szó. Édesanyjával, Schmidt Máriával ellentétben tudatosan nem vállal közszerepléseket, ezt nem is tartja fontosnak az üzleti életben.
14. Fábián Ágnes ↑
Ügyvezető igazgató – Henkel Magyarország
Árbevétel: 73,4 milliárd forint
Létszám: 750 fő (cégközlés)
Egyéb tisztségek: A Magyar Márkaszövetség és a Joint Ventures Szövetség elnöke, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnökségi tagja, a BCSDH elnökségi tagja, a Csodaláma Alapítvány nagykövete
A Henkel megszenvedte az alapanyagárak emelkedését és a logisztikai problémákat. Fábián Ágnes arra a legbüszkébb, hogy ennek ellenére minden üzleti területükön kiemelkedő eredmények születtek, ahogy ő mondta a Forbesnak: „példaértékű összetartás mellett”. A Henkel márkacsaládjába tartozik többek között a Persil, a Silan, a Bref, a Fa és a Schwarzkopf, Magyarországon két üzemben, Környén és Körösladányban folyik a termelés. Fábián 2021 májusában a Joint Ventures Szövetség elnöke lett, a JVSZ a Magyarországon bejegyzett külföldi részvételű társaságok érdekképviseletére alakult. Társelnöke Varga Mihály pénzügyminiszter.
15. Szabó Melinda ↓
Kereskedelmi vezérigazgató-helyettes – Magyar Telekom
Árbevétel: 524 milliárd forint
Létszám: 5579 fő
Egyéb tisztségek: Az Unicef Magyarország kuratóriumi tagja
A tőzsdén jegyzett Magyar Telekomnak az árbevétele és a nyeresége is nőtt 2020-ban. Elkezdték kiépíteni az 5G hálózatot, ezzel párhuzamosan a frekvenciakészlet jobb kihasználtsága érdekében 2022 második félévétől leépítik a 3G hálózatot. Ajándék adatcsomagot adtak minden ügyfelüknek, ingyenessé tették minden, távoktatásban használt online felület forgalmát, és segélyalapot hoztak létre a járvány miatt megszorult kollégáiknak. A Mobildonor program keretében használt, de jó állapotú eszközöket újítottak fel, és osztottak szét rászorulók között. A vállalat 2020-as fenntarthatósági jelentése szerint a felsővezetők fele nő, a vezető beosztású nők aránya 27 százalék a cégben. Mint kereskedelmi vezérhelyettes, Szabó Melinda a cég második embere.
16. Beke Zsuzsa ↓
A PR-ért és a kormányzati kapcsolatokért felelős igazgató – Richter Gedeon Nyrt.
Árbevétel: 413 milliárd forint
Létszám: 5982 fő
Egyéb tisztségek: A Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetsége kommunikációs szakbizottságának vezetője, a Medicine for Europe európai gyógyszeripari szövetség közügyekkel foglalkozó bizottságának, valamint a Magyar Reklámszövetség elnökségének tagja, ügyvezető elnöke a Felelősen Magadért Egyesületnek, kurátora a 21 Nő az Egészségügyért Alapítványnak.
Tizennyolc éve a Richter kormányzati kapcsolatokért és PR-ért felelős vezetője – a vállalat jócskán élvezte az állam támogatását a covidhoz kapcsolódó kutatás-fejlesztéseinél. A teljes gyógyszerpiac növekedése 7,3 százalék volt 2020-ban, a Richter-termékek kiskereskedelmi forgalma ennél kisebb mértékben, egy százalékkal emelkedett a 2020-as tőzsdei beszámolójuk alapján. A társaság a hazai piaci szereplők rangsorában 4,6 százalékos részesedéssel az ötödik helyen áll, a vényköteles patikai piacot tekintve a Richter 7,3 százalékos piaci részesedéssel a második legnagyobb forgalmazó. Beke befolyása a cég kiemelt szerepéből ered, régóta pozícióban van, de forrásaink szerint a cég szerteágazó menedzsmentstruktúrája miatt kötött a mozgástere.
17. Hermann Kamilla Új
Partner és kisebbségi tulajdonos – Indotek Group
Árbevétel: 76 milliárd forint
Létszám: 460 fő
Egyéb tisztségek: A Bátor Tábor kuratóriumi tagja, az Unicef Bajnoka
Jellinek Dániel exfelesége, az Indotek Group társalapítója és kisebbségi tulajdonosa a leggazdagabb magyarok 2021-es listáján is új szereplő volt. 36,5 milliárd forintra becsültük a vagyonát, ezzel a 44. helyen végzett. Hermann évek óta a legjótékonyabb magyarok között van, 2021-ban kétszázmillió forintot adományozott gyerekek és nehéz helyzetbe került családok támogatására, valamint oktatásra. Az Indotekben hozzá tartozik a banki csomagokból származó lakóprojektek vagyonkezelése és értékesítése, a portfólióba tartozó bevásárlóközpontok brandjének kialakítása, valamint az irodaházak felújításának koordinálása, arculatuk fejlesztése.
Az ő irányítása alatt valósul meg a társaság társadalmi felelősségvállalási tevékenysége. Háttérinformációink szerint gondosan felépített kommunikációval, fokozatosan készül arra, hogy pénzét és befolyását más fajsúlyos üzleti ügyekben is bevesse. Hermann képviselete a kérdésünkre azt mondta: „Ambíciója, hogy tovább növekedjen a társadalmilag hasznos és zöld befektetések aránya az Indotek-portfólióban, valamint hogy elősegítse a fenntartható és hathatós támogatási formák elterjedését Magyarországon.”
Hermann Kamilla
18. Pistyur Veronika *
Alapító-ügyvezető – Bridge Budapest, partner – Oktogon Ventures
Egyéb tisztségek: A Startup Hungary társalapítója és kuratóriumi tagja, a Civil Díj, a Design Management Díj és az Év Bankja zsűrijének tagja, a Bankárképző és a Hungarian Business Leaders Forum mentora, a Szeretem Magyarországot Klub ügyvivő testületének tagja
A nevétől elválaszthatatlan Bridge Budapest az etikus üzleti kultúra legjelentősebb építője az országban, 2017-ben kezdték kialakítani a vállalható vállalkozások minősítési módszerét, ma már 1141 cég ment át sikeresen a folyamaton. 2019-ben ügyvezetői pozíciója mellett tízmillió euróval indítottak a Ustream-alapító Fehér Gyulával egy Kelet-Közép-Európára fókuszáló befektetőcéget, az Oktogon Ventures portfóliójában a nemrég húszmilliárd forintos befektetést behúzó Bitrise is ott van. Pistyur felkerült a legfontosabb kelet-európai befektetők nyolcfős – nőket soroló – listájára, majd az élére állt egy európai kezdeményezésnek, ami a befektető nők arányának növekedését és a források egyenlő elosztását sürgeti. 2021-ben ő lett a Menedzserszövetség és a Shell Hungary Év Menedzsere a Társadalomért Különdíj kitüntetettje, köszönőbeszédében a hosszú táv és a kedvesség fontosságát hangsúlyozta.
19. Zolnay Judit Visszatérő
Vezérigazgató – MetLife Magyarország és Bulgária
Bruttó díjbevétel: 28,7 milliárd forint
Létszám: 100 fő
Egyéb tisztségek: A MABISZ, Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) és a Menedzserek Országos Szövetsége elnökségi tagja, a Romaster Alapítvány Kuratórium elnöke, a United Way Alapítvány elnökségi tagja, a SEED Executive School & MBA oktatója
2015 óta vezeti az amerikai Metlife Biztosító magyar és bolgár ágazatát is, előbbi piaci részesedése három százalék körül alakul. Zolnay befolyását azonban az adja, hogy rendkívül aktív szakmai körökben, céltudatosan és hatásosan építi énmárkáját. 2022 februárjától elnökként felel a HBLF Romaster Alapítványáért, mentori tevékenységének pedig külön márkát indított: az Álom határidővel című Youtube- és Instagram-csatornán inspiráló történeteket oszt meg, hogy „a platform segítségével még több fiatal tehetséges nő szerezhessen tudást és inspirációt”. Öt éve résztvevője a Metlife és a United Way Lifechanger nevű programjának, amelyben zömmel hátrányos helyzetű gyerekeknek tanítanak játékos formában pénzügyi ismereteket és tudatosságot, ez alatt az idő alatt tízezer gyerekhez jutottak el a programmal.
Leépítések helyett a Publicis több mint száz új embert vett fel a covid alatt, és az ügynökség olyan társadalmi ügyek kampányán dolgozott, mint A család az család kampány 2021-ben.
20. Sásdi Helga Új
Vezérigazgató – Publicis Groupe Hungary, társvezető – Le Pont
Árbevétel: 1,3 milliárd forint (cégközlés)
Létszám: 241 fő
A Publicis Groupe mára a legnagyobb kommunikációs ügynökség lett az országban, ernyője alatt hat ügynökség tömörül egyetlen szervezetté 241 alkalmazottal. 2021-ben Sásdi lett a társvezetője a Le Pont nevű szervezetnek, ami összefogja a Publicis alá tartozó összes kreatív ügynökséget Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon, ezzel az előrelépéssel már hatszáz ember munkáját és három ország kreatív kompetenciáit hangolja össze. „Eddig egy-egy országot kompetencia alapján ítéltek meg, és ha olyan feladatról volt szó, amiben itthon nem voltunk erősek, könnyen alul maradhattunk. Így viszont nem az országot fogják látni, hanem csak a kompetenciákat egy helyen, ezzel Magyarország is több szerephez és nagyobb ügyfelekhez juthat” – mondta Sásdi Helga, amikor a Le Pont-ról írtunk (Forbes, 2021/12). Sásdi ígéretes nemzetközi karrier elején költözött vissza Magyarországra, hogy a digitális törekvések élére álljon. Leépítések helyett a Publicis több mint száz új embert vett fel a covid alatt, és az ügynökség olyan társadalmi ügyek kampányán dolgozott, mint A család az család kampány 2021-ben.
↑ ↓ pozíciója változott tavaly óta *ugyanaz a pozíciója
·Média·
Mit jelent a befolyás a magyar médiapiacon a választás előtt? Azé, akinél a közönség van, vagy azé, aki menedzserként formálja a piacot? Hogyan marad erős, akinek a profiljából teljesen kiesik a politika? Ki van előrébb: aki fenntarthatóan befolyásos, vagy aki jókor van jó helyen? Egy biztos, aki kormányközeli felhatalmazással és kapcsolatokkal érkezett, annál rögtön egyértelműbb volt a válasz minden kérdésre.
Írta és szerkesztette: Gólya Ági
1. Vidus Gabriella *
Vezérigazgató – RTL Magyarország, alelnök – Magyar Reklámszövetség
Első, 2015-ös listánk óta töretlenül tartja első helyezését a médialista élén (Vidus Gabriella portréját címlapsztoriban is feldolgoztuk: Forbes, 2017/1), de minden bizonnyal helyet kapna a képzeletbeli összesített listán is. A piacvezető RTL Klub tavaly igyekezett egy rugalmasan átjárható modellt kialakítani a különböző – lineáris és digitális – tartalomfogyasztási szokások között, valamint élen maradni a magyar gyártású, magyar nyelvű fikciós sorozatok terén.
„Mi a piacot a szabadidőért folyó versenyként értelmezzük, amely minden lehetséges platformon folyik. Ilyen szempontból az Xbox vagy az Index ugyanolyan versenytársunk, mint a TV2” – mondta Vidus az Indexnek 2021 nyarán. Ennek nyomán decemberben elindult videós híroldaluk, az Rtl.hu, ahol közéleti híreket, háttéranyagokat, bulvárhíreket és a műsoraikhoz kapcsolódó extra tartalmakat kínálnak.
A tél folyamán nagyszabású plakátkampánnyal hirdették a függetlenségüket, ami választási évben fontos jelzés. A TV2-vel folytatott nézettségi verseny 2021-ben az RTL győzelmével zárult: összesítésben 13,9 százalékos közönségaránnyal és 266 megnyert estével arattak győzelmet a konkurens csatorna fölött főműsoridőben.
2. Kálmán Erika Új
Vezérigazgató, az igazgatóság elnöke – Mediaworks
Novemberben új vezérigazgatót igazolt a kormánypárti médiumokat tömörítő Mediaworks. Pályáját középiskolaioktató-képzéssel kezdte, részt vett a magyar–angol két tanítási nyelvű képzések bevezetésében is, mielőtt a magánszférára váltott. 1993-tól a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Munkaügyi Központ igazgatói testületének tanácsadója volt, 1998-ban már a Borsodchem HR és PR területein volt igazgató.
Itt lépett kapcsolatba Heinrich Pecina osztrák üzletemberrel, aki később felvásárolta a vegyipari vállalatot, és egy, a Mediaworks ügyeit feltáró 444.hu-s cikk szerint bizalmi emberévé tette Kálmánt. 2013-tól már Pecina befektetőcégénél, a Vienna Capital Partnersnél folytatta mint tanácsadó. Pecinát 2017-ben felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, 2014-ben azonban ő indította el a Mediaworksöt, többek között a Népszabadság és a vidéki lapok bázisán. Kálmán kezdettől tagja a menedzsmentnek.
A kiadó annak ellenére is az ország legnagyobb forgalmat bonyolító médiacége, hogy évek óta küzdenek az olvasottság csökkenésével. A félezer orgánumot magába foglaló, páratlan médiaarzenál és felhatalmazásának erőssége indokolja, hogy Kálmán rögtön listánk második helyére került. Háttérbeszélgetéseinken az derült ki, hogy a KESMA hosszú távra tervez az erőskezű vezetővel, aki sok év kitartó háttérmunkájával alapozta meg befolyását, amit a 2022-es választások előtti döntő pillanatban kezdhet el használni.
Kálmán Erika
3. D. Tóth Kriszta ↓
Alapító, társtulajdonos, ügyvezető, tartalomigazgató – WMN.hu
A leginkább selfmade név a listán (legutóbbi, 100 selfmade magyar listánk összeállításának is egyik címlaparca: Forbes, 2022/2), monogramja önmagában márkává vált. A WMN márka alatt tömörülő írásos, videós és podcasttartalmak összesen 1,2 millió embert érnek el, akik aktív követőtábort alkotnak a WMN véleményvezérré vált írói körül. Youtube-csatornájuk követőszáma 132 ezerről 159 ezerre nőtt 2021-ben.
A növekedés a márkákat működtető cégek üzleti eredményein is látszik: a WMN Média Kft. árbevétele 2020-ban 238,7 millió forintra nőtt a 2019-es 167 millió forintról. DTK zászlóshajó projektje még mindig az Elviszlek magammal, amiben egyre többször zajlik később a közbeszédet is tematizáló beszélgetés, ilyen volt például Szilágyi Liliána úszó bántalmazási története 2021 végén.
4. Lipták Tímea *
Magazinüzletág-vezető, vezetői testület tagja – Centrál Médiacsoport
Az ország egyik legnagyobb kiadójában gyakorolt stratégiai befolyása miatt megkerülhetetlen szereplő, a Centrál magazinportfóliójának igazgatása mellett a vezetői testületben is helye van. A Centrál magazinjainak csökkenő olvasottságát 2021 elejétől egy integrált tartalomkészítési rendszerrel és optimalizált működéssel kezdték orvosolni, és ez eredményesnek bizonyult, a cégközlés szerint 2021 második negyedévében a Centrál magazinpiaci részesedése a kereskedelmi költésekből 33,1 százalék volt. A portfólió vezető terméke, a Nők Lapja rég időszerű vérfrissítésen esett át, és továbbra is a legnagyobb elérésű női márka a piacon.
Az Elle magazint azonban forrásaink szerint eltaktikázták: lemondtak a licencről, amihez így olcsón hozzájutott a konkurens Michaeli, Schwartz & Brit Zrt., a 168 Óra és a Pesti Hírlap kiadója, Milkovics Pál érdekeltsége. A Rogán Antallal jó kapcsolatot ápoló Shabi Michaeli nyáron szállt be a cégbe, és már el is kezdték az átszervezéseket: Milkovics kezdeményezésére januárban menesztették az Elle főszerkesztőjét.
5. Hámori Barbara ↑
Alapító, tulajdonos, producer – Scripted Productions
Egyre több magyar gyártású fikciós sorozat kerül képernyőre mindkét fontos kereskedelmi csatornán, és az RTL-nél ezeket többnyire Hámori Barbara cége, a Scripted Productions gyártja. Ráadásul az RTL nyilvánvalóvá tette, hogy a jövőben kiemelten fogja kezelni a fikciós sorozatokat, és már 2021-ben is 190 órányi ilyen tartalmat tűztek műsorra. Ez is Hámori pozícióját erősíti.
Húsz éve televíziózik, harmincéves korában már programigazgató volt a Viasat 3-nál, és előtte is olyan sikerprodukcióknak volt az első számú vezetője (showrunnere), mint a TV2-n futó Korhatáros szerelem vagy a Drága örökösök, akkor még a Kapitány Iván-féle Content Lab and Factory színeiben. 2017-ben céget alapított, a Keresztanyu volt az első produkció, amit a Scripted Productions gyártott, és már a 3. évada fut az RTL-en 14 és 19 százalék között mozgó közönségaránnyal. Január 31-én mérsékelt sikerrel debütált a második Scripted Productions-alkotás, a Hotel Margaret. Hámori és csapata már egy újabb sorozaton dolgozik: az orosz Kuhnya magyar adaptációján, A séf meg a többiek címmel. „Az a szerelem, amit tévésként nagyon rég nem éreztem, az öt-hat éve jött meg, amikor a fikció világába kerültem” – mondta a Media1.hu-nak.
6. Pácsonyi Daniella ↑
Főszerkesztő – Nlc.hu, digitális lapigazgató – Centrál Médiacsoport
A legnagyobb női eléréssel rendelkező online portfólió tartozik az irányítása alá, Pácsonyi Daniella lapigazgatóként az Nlc.hu, a Marieclaire.hu, a Cosmopolitan.hu, a Babaszoba.hu és a Krémmánia.hu tartalmaiért felel, az Nlc.hu-nak főszerkesztője is. Ez a portfólió a Gemius adatai szerint havonta több mint 3,2 millió egyedi látogatót ér el, 2021-es hirdetési bevételeik (automatizált hirdetésekkel együtt) közelítik a nettó kétmilliárd forintot, tudatta a cég a Forbesszal.
„Soha ilyen nehéz helyzetben nem voltak még a márkák – mondta Pácsonyi Daniella –, hirtelen a föld alól is női szájtok kezdenek kinőni, és a Facebooknak köszönhetően nagyon hamar tudnak viszonylag magas látogatottságot elérni brandérték vagy minőségi tartalom nélkül. Hosszú távon csak akkor éri meg csinálni, ha ebbe a versenybe nem szállunk be, nem kezdünk el mennyiségi harcot vívni a minőség rovására. Hiszünk a jó tartalomban, a minőségi újságírásban.”
„Nem tudom elképzelni, hogy ha valaki felkészült, sok információval rendelkezik, strukturáltan gondolkozik és tűélesen érvel, annak ne lenne befolyása.”
7. Kende-Hofherr Krisztina ↑
Tulajdonos, menedzser – TMC Group, producer, motivációs előadó
Személyes márkájának dinamikus fejlődésével egyre inkább véleményvezér lesz a háttérszereplőből. Az „Akard jobban, mint amennyire félsz tőle” mottó nemcsak a motivációs előadásait (aminek idén az Aréna ad otthont) és tanácsadását tematizálja, hanem a Plan All-lal együttműködésben kialakított évtervezőjén is visszaköszön. Hétköznapi példaképek nem hétköznapi történetei című műsora második éve fut a Sláger FM-en, és amellett, hogy az elmúlt két évben nagy energiát fordít önmaga építésére, továbbra is A listás sztárokat képvisel, és vezető üzletembereknek ad énmárkaépítési tanácsot. (Nem véletlenül került már ő is Forbes-címlapra: Forbes, 2018/04)
8. Rajki Annamária ↑
Tv- és entertainmentigazgató – Telekom Magyarország
Megkerülhetetlen háttérember, aki mint a Telekom tv- és entertainmentigazgatója, többek között arról dönt, milyen tévécsatornák kerüljenek az előfizetési csomagokba. Ebben a pozícióban ahhoz juttatja hozzá vagy attól vágja el a tévéseket, ami a legfontosabb számukra: a nézettség.
Befolyását használja, de nem él vissza vele, mondják róla informátoraink, és az is köztudott róla, hogy kőkemény tárgyalópartner. „Nem tudom elképzelni, hogy ha valaki felkészült, sok információval rendelkezik, strukturáltan gondolkozik és tűélesen érvel, annak ne lenne befolyása” – mondta a Forbesnak, amikor bemutattuk az életútját (Forbes, 2021/11).
9. Szalai Vivien ↓
Hírigazgató – TV2
A Tények 2021-ben pert vesztett az RTL Klub ellen, a túlóratörvény bevezetése miatt tüntetők ellen, Czeglédy Csaba DK-s politikus ellen kétszer is, de a műsor szakmaiságát érintő viták nem látszanak a nézettségen, az változatlanul 15 és 17 százalék között alakul, ezzel a TV2 egyik legnézettebb műsora. Szalai Vivien hírigazgató egyre bátrabban áll a nyilvánosság elé, interjúkat ad, és keményen beleáll az őt és a csatornát érő támadásokba. Magát kifejezetten „ütésálló darabként” jellemezte, és „nem gondolja, hogy az elmúlt évek munkája miatt bárkinek is bocsánatot kellene kérnie” – mondta az Origónak 2021 végén.
10. Várkonyi Andrea Új
Alapító, társtulajdonos – Whitedog Média, igazgatósági tag – TV2, műsorvezető
Befolyásának erejét és potenciálját jól mutatja, mennyi minden történt vele alig egy év alatt, miután Mészáros Lőrinccel hivatalosan is felvállalták kapcsolatukat a nyilvánosság előtt tavaly áprilisban. Bekerült a TV2 igazgatóságába, könyvet írt, oktatási alapítványt hozott létre, több cégbe is beszállt kisebbségi tulajdonosnak, nem egybe Mészárossal közösen. Az Andrássy úton székelő reklámügynökségének ügyfelei között a Mészáros és Mészáros Kft. is ott van, a cég működésének első négy hónapjában 127 millió forintnyi árbevételt könyvelt el, ennek adózott eredményéből Várkonyi Andrea 35,2 millió forint osztalékot vett fel. Várkonyi Mészáros Lőrinc nélkül sem nullkilométeres a médiában, tizenöt évig vezette a Tényeket, majd a Micsoda nők című talk showt. „Azzal, hogy emellé a rutin mellé az ország leggazdagabb emberének erőforrásai párosulnak, már csak az ambícióján múlik, mi lesz belőle ezután” – fogalmazott az egyik informátorunk.
↑ ↓ pozíciója változott tavaly óta *ugyanaz a pozíciója
·Közélet ·
Április 4-én már lehet, hogy máshogy nézne ki ez a lista. A közelgő országgyűlési választások nemcsak a választott pozíciókat és az érdekeltségi köröket rendezhetik át, de hozhatnak új neveket is. A lista élén levők azonban többnyire biztos lábakon állnak, és ebben közrejátszik az is, hogy az aktuális hatalom mindenre kiterjedő befolyásának visszaszorításához talán még egy kormányváltás is kevés.
Írta és szerkesztette: Gólya Ági
1. Novák Katalin *
Köztársaságielnök-jelölt
Bár az csak lapunk megjelenése után derül ki hivatalosan, hogy ki lesz Magyarország következő köztársasági elnöke, de jóformán elképzelhetetlen, hogy ne Novák Katalin legyen. És ha így lesz, egészen más stílusú elnökséget várhatunk, mint amilyen Áder Jánosé volt. Informátoraink szinte egybehangzóan állították, hogy a csupán negyvennégy éves Novák a Fidesz következő generációjának kulcsembere lehet.
Az, hogy ha tíz év köztársasági elnökség után – még mindig csak ötvennégy évesen – a napi politikai csatározások sarától megvédve visszakerül a frontvonalba, erős felhatalmazást jelent a további terveire. Befolyását növeli, hogy egy esetleges kormányváltás után is ő lesz az államfő, valamint a Fideszen belüli szerepe is kiemelt marad. „Maradok, aki vagyok” – kommentálta a miniszterelnök felkérését, és bár bejelentette, hogy felfüggeszti fideszes párttagságát, az első köztársasági elnök asszony minden bizonnyal markánsan konzervatív lesz.
Novák Katalin
2. Orbán Ráhel *
Orbán Viktor miniszterelnök lánya, tulajdonos – Odu Store Kft.
Már tavaly is második volt, azóta erősítette üzleti tevékenységét: 2021 júniusában bejegyezték első cégét, az Odu Store Kft.-t. A tavasszal nyitó budai boltban prémium gyerekjátékokat és ruhákat fognak árusítani. Szinte minden magyar turizmussal kapcsolatos ügyben felsejlik a neve, és háttérinformációink szerint részt vesz a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ), különösen a Magyar Divat & Design Ügynökség döntéseiben Guller Zoltán és a hivatalos menedzsment mellett. Az MTÜ 2021-ben is folytatta piactorzító befolyását: túlnyomórészt kormányközeli vállalkozóknak és alapítványoknak juttat forrásaiból.
Férjével, Tiborcz Istvánnal a családi székhelyet ideiglenesen a spanyolországi Marbellára helyezték át, de érdekeltségeik továbbra is Magyarországhoz köthetők.
3. Schmidt Mária ↑
Főigazgató – Terror Háza Múzeum, 20. és 21. Század Intézet, Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány
Forrásaink egybehangzóan állítják, hogy lojális és asszertív. Céltudatosságát nyilvános szerepléseinek stílusa is alátámasztja. Ott lehetne az üzleti, a kulturális és a médialistán is, hiszen a Budapesti Ingatlan Nyrt.-vel járó tőkeerejét és a politikai hatalomhoz való közelségét minden területen beveti. Sok harcot túlélt már, a kormány kulturális térfoglalásának most is ő az egyik fő ideológusa, az irányítása alá tartozó közalapítvány régóta páratlan forrásbőségben szervezheti emlékezetpolitikai projektjeit, mint a Trianon emlékév, az 56-os emlékév, a Terror Háza Múzeum vagy az első világháborús projekt. Pozíciója kormányváltás esetén is erős maradhat.
4. Varga Judit ↓
Igazságügyi miniszter
A magyar közélet két legnagyobb visszhangot kiváltó ügyében, a Völner- és a Pegasus-botrányban is előkerült a neve. Informátoraink szerint nem is az ügyekkel van problémája a pártjának (egy-egy ilyen botrányban szerzett edzettség erősíti a párton belüli pozíciókat), hanem ahogyan Varga kezelte őket.
Nem váltotta be maradéktalanul a hozzá fűzött reményeket a kormány konfliktusos, kemény minisztereként sem: zászlajára tűzte a nagy technológiai vállalatok hazai működésének szabályozását, és azt ígérte, 2021 tavaszán törvényjavaslatot nyújt be a témában, azonban a „lex Facebook” egyelőre nem ért az Országgyűlés elé. Forrásaink szerint – hiába győzne újra a Fidesz – a miniszteri pozíciója kérdéses lehet a választás után.
5. Dobrev Klára ↑
Európai parlamenti képviselő, a Demokratikus Koalíció (DK) miniszterelnök-jelöltje
Az ellenzéki előválasztás második helyezettje, nem indult újra az Európai Parlament alelnöki posztjáért, és elmondása szerint országgyűlési mandátumát sem venné át, hiába ő a második az ellenzék közös listáján. Ennek ellenére a DK akkor is a legnagyobb ellenzéki erő lesz a parlamentben, ha elveszítik a választást. Dobrev az előválasztáson már bizonyította rátermettségét, nemzetközi kapcsolatai pedig változatlanul aktívak, ezért minden bizonnyal pártja meghatározó arca lesz 2022 után is. Ha az ellenzék nyeri a választást, miniszteri poszt várhat rá.
6. Lévai Anikó ↑
Orbán Viktor miniszterelnök felesége, az Ökumenikus Segélyszervezet jószolgálati nagykövete, a Magyar Konyha folyóirat szerkesztőbizottságának tagja
Informátoraink véleménye megoszlott arról, hogy milyen erős befolyással van számára fontos politikai ügyekre és férjére, Orbán Viktorra. 2015-ös, először összeállított listánkon még első helyezett volt, azóta egyre lejjebb sodródott, de hiába vonult vissza szinte teljesen a nyilvánosságtól, informális befolyásának bevethetősége miatt a listán a helye.
7. Mager Andrea ↓
Nemzetivagyon-kezelési tárca nélküli miniszter
Fontos szerepe volt a Magyar Bankholding felállításában, ám a 2021-ben maximális fokozatra kapcsolt alapítványi vagyonkiszervezések után jól láthatóan csökkent a portfóliója, és ezzel a befolyása is. Háttérbeszélgetéseinken elhangzott, hogy Fidesz-győzelem esetén sem biztos, hogy a választás után is miniszteri poszton számítanának rá.
8. Donáth Anna Új
A Momentum elnöke, európai parlamenti képviselő
2020-ban kiszavazta az elnökségből, 2021 végén már 56,6 százalékos többséggel elnöknek választotta a Momentum küldöttsége, a fiatal politikus ezzel a párt életének eddigi legfontosabb pillanatában lett vezető. Az ellenzéki közös lista miatt a Momentum ott lesz a parlamentben, és ez az ő elnöksége alatt sikerült. Informátoraink ügyes politikusnak írták le, aki jól taktikázott az előválasztás után, ezzel építette a maga és a pártja hitelességét is.
9. Tüttő Kata ↓
Városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes
„A legönállóbb főpolgármester-helyettes, profi operációt vezet a fővároson belül” – mondta róla informátorunk. A városüzemeltetést irányító főpolgármester-helyettesnek a lakókat legközelebbről érintő ügyekben van döntő szava, 2021-ben egy húszmilliárd forintos ivóvízminőség-javító program indult el az irányítása alatt többségében EU-s forrásból. Portfóliója az európai uniós projektek menedzselésével is bővült, valamint a Régiók Európai Bizottságának környezetvédelmi, éghajlatváltozás- és energiaügyi szakbizottsága elnökének választotta. Kérdésünkre azt válaszolta, tervei szerint nem indul a következő főpolgármester-választáson.
10. Kaminski Fanny Visszatérő
Miniszterelnöki kommunikátor
Rogán Antal imidzsének ráncba szedésével nyerte el a belső kör bizalmát, 2010-től már Orbán Viktor kommunikációs stábjának oszlopos tagja volt. Hozzá kötődnek az Orbán család egykori bulvárszereplései. 2014-től aztán sok minden megváltozott a kormányzati kommunikációban: Orbán Viktor médiaszereplése Facebook-jelenlétre és szimbolikus rádióinterjúkra redukálódott, de ma is Kaminski felel a miniszterelnök Facebook-oldalán megjelenő tartalmakért – ezt minden forrásunk megerősítette.
Habony Árpád exfelesége, Rogán Cecília és Szalai Vivien barátnője, valamint Orbán 2021-es évértékelőjének résztvevője lévén, kapcsolati tőkéje száz százalékban kormányközeli körökhöz köti, és az irányítása alatt létrejövő üzenetek inkább tekinthetők politikai, mint médiatermékeknek. Sikerességét nem lájkban, hanem szavazatokban mérik, ezért is tettük a befolyásos nők közéleti listájára a médialista helyett. Több kérdéssel is megkerestük a Miniszterelnöki Kabinetirodát, hogy Kaminski pontos szerepéről friss információhoz jussunk, de lapzártánkig nem kaptunk választ.
↑ ↓ pozíciója változott tavaly óta *ugyanaz a pozíciója
·Kultúra ·
Talán a legnehezebben összehasonlítható teljesítmények szerepelnek ezen a listán: van, aki nemzetközi kapcsolatai miatt nevezhető befolyásosnak, más amiatt, hogy sokakra hat az alkotásaival vagy a termékével. Idén kevésbé számoltunk a művészekkel, miután több új kulturális menedzser tűnt fel a színen fesztiválok, zenekarok, színházak élén. Jó hír, hogy a nem annyira mainstream területeken is van mozgolódás, felbukkantak lobbisták, akik független társulatoknak, csapatoknak segítenek az érvényesülésben.
Írta és szerkesztette: G. Tóth Ilda
1. Spengler Katalin *
Műgyűjtő, a Tate Modern és a Pompidou Központ akvizíciós bizottságának tagja
Évek óta segíti a magyar képzőművészek nemzetközi érvényesülését, tavaly például egy értékes Keserü Ilona-festmény került be közvetítésével a párizsi Pompidou-múzeum gyűjteményébe. Emellett férjével, Somlói Zsolttal közösen finanszírozzák a Pompidou 2021 nyarán létrehozott regionális kurátori pozícióját, és javaslatot is tehettek a kurátor személyére. (Jelentős magángyűjteményüket már bemutattuk: Forbes, 2018/08)
Két évig volt a Magyar Nemzeti Bank egyik kortárs műtárgyvásárlási tanácsadója, az MNB a szakértők javaslatai alapján több mint 3,5 milliárd forintért vásárolt mintegy hétszáz kortárs alkotást hazai művészektől. Öt társával tavaly létrehozta a Kortárs Művészet Barátai Nonprofit Kft.-t azzal a céllal, hogy – a külföldi akvizíciós bizottságok működéséhez hasonlóan – a Magyar Nemzeti Galériának vásároljon és adományozzon fontos kortárs magyar műalkotásokat a tagok három-három millió forintos betétjéből.
Második tanéve tagja a Mome közhasznúsági felügyelőbizottságának is, amely az alapítványi kuratóriumtól függetlenül működik, és tanított is az egyetemen az elmúlt félévben. Nagy büszkesége a Mosoly Alapítvány Art-craft-design árveréseinek szervezése, a tavalyin az előző évi összeg dupláját, több mint hatvanmillió forintot sikerült gyűjtenie jótékonysági célra.
2. Kolosi Beáta *
Vezérigazgató – Líra Könyv Zrt.
Tíz éve vette át a legtöbb könyvesbolttal rendelkező Líra vezetését, és mára tényleg önálló vezető lett. Alapító édesapja – bár Bea szerint „ma is mindenen rajta tartja a szemét” – egyre kevésbé avatkozik bele a cégügyekbe. (Kettejük portréját itt írtuk meg: Forbes, 2019/05) A második generáció megfiatalította a csoporthoz tartozó kiadók vezetőségét, és a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésében is aktív szerepet játszik.
Tavaly hatalmasat nőtt a Líra: forgalma 18 százalékkal bővült úgy, hogy az előző év nagyjából a 2019-es szintet hozta. Bea két kamasz gyereke mellett harmadik gyerekének tekinti a gyermekirodalomra fókuszáló Manó Könyvek kiadót, amit ő alapított, és mára a cégcsoport legnagyobb kiadója lett. Tavaly az arculatváltásban is nagyot léptek, felújították például a legrégebbi pesti könyváruházat, a Fókuszt. Emellett online hangoskönyvkiadásba fogtak, és két könyves podcast is indult a Líra égisze alatt.
Bea mint az Unicef Bajnoka segít a rászoruló gyerekek támogatásában, egyrészt forrásgyűjtéssel, másrészt a cégcsoport figyel rá, hogy minél több, az oktatáshoz, a gyerekkori nehézségekhez kapcsolódó könyvet adjon ki.
3. Virág Judit *
Társtulajdonos – Virág Judit Galéria és Aukciósház
Judit volt az első nő, aki itthon magángalériát alapított. (Története címlapsztorink volt: Forbes, 2016/4) Forgalmuk a járvány kitörése óta meglepően nagyot nőtt, azzal ugyanis, hogy az aukciókat a pandémiában az internetre költöztették, rengeteg olyan új ügyfelet értek el, aki egyébként nem vett volna részt az árveréseken. Emellett 380 négyzetméterrel bővült a galéria, a plusz területet elsősorban kortárs kiállítások megrendezésére és további aukciókra használják.
Tavaly decemberben minden eddigi magyar aukciós rekordot túlszárnyalva 460 millió forintért kelt el Csontváry Kosztka Tivadar Titokzatos sziget című festménye a galéria aukcióján. Az utóbbi másfél évben már lánya, Kelen Anna vezette az árveréseket, ám a háttérben továbbra is Judit és férje, Törő István viszi az üzletet, lényegében csak a show-t adták át a fiatalabb generációnak.
4. Oszkó-Jakab Natália Új
Fesztiváligazgató, tulajdonos – Művészetek Völgye Fesztivál, Művészetek Völgye Nonprofit Kft.
Oszkó Péter üzletember, volt pénzügyminiszter felesége, 2013 őszén lett a kapolcsi Művészetek Völgyének programigazgatója, később fesztiváligazgató. Emellett ő a Kerekdomb Fesztivál és az Örvényeshegy Piknik alapítója, főszervezője, valamint a Művészetek a Vidékfejlesztésért Alapítvány kuratóriumi elnöke is. Utóbbi kisebb fesztiválok partnere volt az előző években, például az Ördögkatlané, a Bor, Mámor, Bénye nevű dzsemborié vagy a Palkonya Hangjáé, ezeknek pár milliós összegeket is kilobbizott.
Évek óta vezeti a Music Hungary Szövetség fesztivál szakosztályát, továbbá hír- és szóvivője – akár kéretlenül is – olyan korábbi szakmai célkitűzéseknek, mint például a rendezvények áfájának öt százalékra csökkentése.
Tavaly áprilisban néhány kollégájával megalakította a Magyar Turisztikai Program Alapítványt (MTPA), hogy a kulturális, üzleti és sportrendezvényeknek is legyen egy új közös lobbiszervezete. Ez egy címen működik a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal, amiről a napokban kiderült, hogy cége kapta a legnagyobb összeget (630 millió forintot) az uniós koronavírus-alapból egy turisztikai webszájtra.
A szakmában arra számítanak, hogy hasonló feladatkört kaphat az MTPA is, ami máris egyfajta kapocs a szakma és a kormány közt. Ebben az a Botond Szabolcs Natália elnöktársa, akinek a cégét bekebelezte a propagandakampányokat szervező New Land Média. A kuratóriumban pedig olyan kormányközeli tagok vannak, mint Fiák Krisztina, a Magyar Turisztikai Ügynökség osztályvezetője, Kovács Ákos menedzsere.
Natália beépült a startupszcénába is, ő a Startup Safari Budapest és a Budapest Showcase Hub ügyvezetője. Úgy tartják róla, hogy befolyása egyenes arányban nő azzal, ahogyan a férjét engedik vissza a tűz mellé, és forrásaink szerint diplomáciai ambíciói is vannak.
Oszkó-Jakab Natália
5. Kováts Adél ↓
Igazgató – Radnóti Színház
Első igazgatói pályázatának egyik legfontosabb pontja volt, hogy célközönségként az önmagáért és a társadalomért felelősséget vállaló, városi polgárt szeretné megszólítani.
Az évadterveket azóta is úgy alakítja, hogy a repertoárt minél erősebben határozzák meg azok az előadások, amelyek különböző kortárs dilemmák, szőnyeg alá söpört problémák vagy tabutémák bemutatásával vitákat generálnak, hozzátesznek azok közösségi feldolgozásához. Bátran vállalja a frissen végzett és fiatal rendezőgeneráció alkotóinak meghívását, és igyekszik minél több rendezőnőt megszólítani. Emellett megújította a Radnóti arculatát is, új játszóhelyet hozott létre (Tesla Labor), a jegyárbevétel és a nézőszám pedig tartósan nőtt igazgatósága alatt, mígnem a covid megtörte a felívelést.
Tavaly kezdődő, második, 2026-ig tartó igazgatói ciklusát még nehezebbnek vetítette előre, mint amilyen az első volt. „Azt szeretném, hogy a Radnóti továbbra is fontos dolgokról, társadalmi kérdésekről beszéljen, tabutémákhoz nyúljon – mondta a Forbesnak. – De mindennél nagyobb vágyam, hogy a színház valamiféle kiutat adjon, hogy szórakoztasson is, mert azt érzem, az embereknek erre most óriási szükségük van.”
6. Erdődy Orsolya Új
Menedzser-igazgató – Budapesti FesztiválZenekar
Éppen a covidjárvány kitörése előtt lett igazgató – bár már az előző tíz évben is a BFZ-nél dolgozott. Azzal kellett kezdenie, hogy elbocsátott tíz munkatársat – a stáb harmadát –, aztán a visszavett állami támogatással és a turnék elmaradása miatt masszívan csökkenő büdzséből vezényelte le az évet.
Rendületlenül pusholta a zenekart, hogy amikor csak lehetett, zenéljen a járvány alatt is. Nyáron volt hónap, amikor 240 szerenádot tartottak társasházak udvarán. A covidáldozatok tiszteletére rendezett tavaly májusi nagykoncert is az ő ötlete volt, és elintézte, hogy Mozart Rekviemjét hat országban közvetítsék, többek közt olyan neves koncerthelyek webjén, mint a New York-i Carnegie Hall.
2021-ben minden idők legnagyobb állami és fővárosi támogatását harcolta ki a BFZ-nek, ráadásul négyéves szerződéssel, így ma négymilliárd forint körüli büdzséből gazdálkodnak. Míg Fischer Iván zenekarvezetőnek főként a zenei, neki az üzleti kapcsolatai kiterjedtek hazai és a nemzetközi téren is. A Fehér Háztól a Vatikánig komoly támogatói kört épített ki, akikre mindig számíthat a zenekar. A Pannonhalmi Főapátság önkéntes zenei tanácsadója, és több egyetemen tanít kulturális diplomáciát. (Forbes, 2021/01).
7. Maurer Dóra ↓
Képzőművész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia elnöke
Az egyik legkeresettebb ma is élő magyar művész, több mint öt évtizede aktív, és dolgozott már a filmművészet, a szobrászat, a fotográfia és a festészet területén is. 2019-ben a londoni Tate Modernben nyílt önálló kiállítása, ami igazi szenzációnak számított, hiszen magyar művésznek még nem sikerült ilyen volumenű kiállítással szerepelnie egy ennyire jelentős nemzetközi intézményben.
Tavaly júniustól szeptemberig ismét a teljes életművéből válogató tárlata volt a zürichi Haus Konstruktivban, Minimal Movements, Shifts, 1970–2020 címmel. Ezt szinte azonnal követte egy németországi kiállítása idén januártól a bielefeldi Kunsthalléban, a napokban pedig megnyílt első amerikai szólókiállítása a floridai White Cube galériában.
Alapítótagja a Nyílt Struktúrák Művészeti Egyesületnek, amely évek óta rendez kiállításokat a Szépművészeti Múzeumhoz tartozó budapesti Vasarely Múzeumban – és meghívásra külföldi intézményekben is.
8. Rozgonyi-Kulcsár Viktória Új
Alapító, intézményvezető – Függetlenül Egymással Közhasznú Egyesület, Jurányi Ház
A legjobb színházlobbista, mondta róla Polgár András kulturális mecénás. Egyesületet alapított arra, hogy a független színházi szcénában több csapatot egyszerre menedzseljen néhány kollégájával összefogva, aztán azt is kiharcolta, hogy a kis társulatok Budán megkapjanak egy üres iskolaépületet.
Azon dolgozik, hogy a független szcénába érkező minimális központi támogatásokat kiegészítse egyéb bevételekkel, ezért megkeresi a társulatoknak azokat az üzleti partnereket, akik segíthetik a likviditást. Tavaly húszmillió forintot sikerült így bevonnia. A lassan tízéves Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházban békeidőkben legalább hatvan előadás látható havonta, éves költségvetése körülbelül százmillió forint.
Benne van a fővárosi önkormányzat tehetséggondozó projektjének, az évi 24 millió forint keretű Staféta pályázat döntéshozó kuratóriumában, és a Tantermi Színház Projektet is ő menedzseli. (Forbes, 2021/10).
Mundruczó Kornél állandó producere és alkotótársa, közös cégük, a Proton Cinema üzletileg is értelmezhető művészfilmeket gyárt.
9. Petrányi Viktória Új
Producer – Proton Cinema
Mundruczó Kornél állandó producere és alkotótársa, közös cégük, a Proton Cinema üzletileg is értelmezhető művészfilmeket gyárt. A Proton színházi üzletága is sorra készíti a sikeres – talán még filmjeiknél is radikálisabb – előadásokat, ezekben Viktória dramaturgként dolgozik. Ő volt az új magyar HBO-sorozat, A besúgó producere, és jelenleg egy újabb európai HBO-sorozaton dolgozik.
A Netflixnek is több nagyszabású európai szervizmunkát végzett, például a Million Dollar Code című film magyarországi forgatásán. Ő volt az executive producere Mundruczó Kornél első angol nyelvű filmjének – a Pieces of a Womant tavaly mutatta be a Netflix. Mundruczó másik tavalyi, 1,4 millió euró költségvetésű, Evolúció című új filmjének készítésénél is producerkedett, a film német–magyar koprodukció volt, tavaly Cannes-ban is szerepelt.
A Proton Cinema az elmúlt két évben több elsőfilmes alkotást is készített, és gondozásukban számos fiatal alkotó készíti elő nemzetközi koprodukciós munkáját. Viktória jelenleg a FreeSzfe-n és a Lumiere Filmiskolában oktat.
10. Somogyi Hajnalka *
Kurátor, alapító – Off-Biennálé
Korábban a Trafó Galériát vezette, majd elvégezte az amerikai Bard College kurátorképzését, aztán a Ludwig Múzeumban lett kurátor. Társaival elindította a független, kortárs művészeti Off-Biennálét, amit 2015 és 2017 után 2021-ben rendeztek meg harmadszor.
Az Off is bekerült a 2022-es Documentának, a világ legfontosabb, ötévente megrendezett kortárs művészeti kiállításának szervezői közé. Ennek hatására a neves ArtReview magazin 2020 végén felvette a világ művészeti területen legbefolyásosabb figuráit évente összegyűjtő Power 100 listára, ez volt az első alkalom, hogy magyar szakember is szerepelt a rangsorban. (Forbes, 2021/03).
↑ ↓ pozíciója változott tavaly óta *ugyanaz a pozíciója
MÓDSZERTAN:
A magyar Forbes nyolcadszor készítette el a legbefolyásosabb magyar nők listáját. A végső sorrend különböző objektív és szubjektív tényezők mérlegelése után, a szerkesztőség döntése alapján született meg. Ilyen objektív tényezők a betöltött pozíció, a felelősségi körébe tartozó büdzsé és létszám, az elmúlt egy év eredményei és pályájának íve.
Mivel a befolyás nem állapítható meg kizárólag objektív tényezők alapján, fontosak voltak a háttérinformációk és a nehezebben mérhető tényezők is: hogy az adott vezető milyen kapcsolatot ápol a piac és az ország más befolyásos vezetőivel, milyen lobbierővel bír a piacon és kormányzati körökben, mekkora az autonómiája, vállal-e szerepet szakmai szervezetekben, informális körökben, és hogy pozíciója mit jelent a mai Magyarország üzleti és politikai realitásait nézve.
Fontos volt az is, hogy vállal-e kockázatot, plusz munkát környezete fejlesztéséért, társadalmi ügyekért, hajlandó-e véleményt formálni akár a cége nevében is.
A pénzügyi és létszámadatokat a Bisnode és – a biztosítóknál – a Mabisz adatbázisából gyűjtöttük, a 2020-as adatokat tüntettük fel. Ahol 2021-es előzetes vagy végleges adat már rendelkezésünkre állt, azt külön feltüntettük. A további információk gyűjtésében több tucat háttérbeszélgetés, informátor és sajtóértesülések segítették a munkánkat. Az adatokat kerekítve, forintban közöljük.