A megoldást egy zöld átállásban jelölték meg, de szerintük a Liberty kezdeményezései ezen a területes sem mutatnak eredményt.
Mi történik? A kormány mindent megtett a dunaújvárosi Vasmű megmentéséért,de a Liberty nem teljesítette a vállalásait – áll a Nemezetgazdasági Minisztérium friss közleményében. Azt is írták, hogy „a korábbi külföldi menedzsment felelőtlensége, az elhibázott szankciók és az energiaválság miatt” 2022 végére a Dunaferr fizetésképtelenné vált, a gyár működése ellehetetlenült, ezáltal több ezer dolgozó munkája veszélybe került. Hosszan részletezik a kormányzati intézkedéseket az ügyben, összegezve azt, hogy szerintük a kabinet mindent megtett a Dunaferr megmentéséért, amelyhez összesen mintegy 70 milliárd forinttal járult hozzá – beleértve többek közt a bérgarancia biztosítását és a szén-dioxid kvóta felhasználásának lehetővé tételét.
És akkor, mi a megoldás? Megoldást a zöld acél előállítása jelentené, de a Liberty kezdeményezései ezen a területes sem mutatnak eredményt, ráadásul a termelés átállítása tetemes, mintegy 200 milliárd forintos befektetést igényelne.
Mi vezetett ide? Kedden korábban megírtuk, a Dunaferr utódcége súlyos tartozásokat halmozott fel, így a kormányzati szándék ellenére sem látszik a kiút a magyar acélgyártásnak. Az ISD Power kedden felszámolási eljárást indított a Liberty Steel tulajdonában álló Dunarolling Dunai Vasmű Kft. ellen, tehát a Dunaferr utódcégével szemben. A vállalat – ami energiával látja el a Dunaferr üzemeit – azzal indokolta a döntést, hogy jelentős tartozások keletkeztek.