Európa második legnagyobb bővülését produkálta tavaly a hazai e-kereskedelmi piac. Az online vásárlások nem akarnak leállni a koronavírust követően sem, ugyanakkor van honnan növekednie a magyar piacnak és az export továbbra sem jelentős a hazai cégek működésében. A készpénzes fizetést egyre kevésbé szeretjük, de az utánvéthez azért még ragaszkodik a magyar.
Magyarország e-kereskedelmi piacának forgalma bővült a legnagyobb mértékben rögtön Észtország után Európában. Persze ez százalékos növekedés: az online vásárlás elterjedtsége alapján jelenleg még csak az európai középmezőnybe tartozunk. A növekedés közel 29 százalékot tett ki 2021-ben és ezzel a hazai piac meghaladta a 1200 milliárd forintos szintet – derült ki a május 19-én megrendezett Future Trade Budapest konferencián.
A növekedést hosszú távon gátolhatja, hogy miközben a nemzetközi kereskedelemben hatalmas bővülési lehetőségek rejlenek, addig a hazai e-kereskedelmi cégek forgalmában mindössze 4 százalék az export súlya – hangzott el Mészáros Ádám, a DHL Express Magyarország ügyvezető igazgatójának és Madar Norbert, a GKI Digital szakértőjének előadásaiban. Bár Magyarország gazdasága alapvetően exportorientált, a külkereskedelmet a gyártószektorok (különösen az autóipar) uralják.
A konferencián több érdekes adatra is felhívták a figyelmet:
- Az e-piac 1203 milliárd forintos forgalma a teljes kereskedelem több mint 10 százalékát képviselte 2021-ben.
- Egy magyar fogyasztó átlagosan 19 alkalommal, egy évre vetítve összesen 324 ezer forintot költött online vásárlásokra.
- A legnagyobb forgalmat bonyolító webáruházak az Emag, az Alza.hu és a Media Markt voltak.
- Míg a magyar tulajdonú vállalkozások toplistáját az Euronics, az Aqua, az iPON és a Libri-Bookline vezette.
- Az online forgalomnál már csak a csomagautomaták bővülése letaglózóbb: 380 darabról 1300 darabra nőtt a számuk.
- A készpénzes forgalom aránya egyre inkább csökken, tavaly 24 százalék volt
- Ugyanakkor érezhető még némi bizonytalanság az online fizetések kapcsán, mivel a vásárlások 63 százalékát továbbra is utólag fizetik ki.