Év végéig a belgazdaságért felelős miniszter, tehát Palkovics László engedélye szükséges külföldi szereplő magyar stratégiai cégekben történő számos tevékenységéhez.
A hétfői Magyar Közlönyben jelent meg az a gazdasági akcióterv részét képező jogrendelet, aminek értelmében Palkovics László beleegyezése szükséges az alábbi jogügyletekhez:
- stratégiai társaságban bizonyos tulajdoni hányadának átruházása,
- tőkeemelés,
- stratégiai társaság átalakulása, egyesülése, szétválása,
- átváltoztatható, jegyzési jogot biztosító vagy átváltozó kötvény kibocsátása,
- stratégiai társaság részvényén, üzletrészén haszonélvezeti jog alapítása.
A rendelkezésről a Menedzsment Fórum számolt be.
A rendeletről korábban csak annyit lehetett tudni, hogy a kormány attól védené meg a magyar vállalkozásokat, hogy külföldi résztvevők felvásárolják vagy tulajdonrészt szerezzenek benne. A Magyar Közlöny május 25-én megjelent 120. számából kiderül, hogy
a rendelet az Európai Unión kívüli és belüli jogi személyek vagyonszerzésére is vonatkozik.
A Forbes kérdésére Fischer Ádám, a Niveus Consulting Group jogi partnere tisztázta, hogy a rendelet vonatkozik az EU-n belüli cégekre is a 2. § (2) bekezdés a) pontja alá tartozó esetekben, azaz lényegében a többségi befolyás szerzésére. EU-n kívüli cégekre (1. § 1. pont) a többségi befolyásszerzésen túl akkor is vonatkozik a rendelet, ha 10 százalékos részesedést szerez és eléri a 350 millió forintot (2. § (2) bekezdés b) pont), illetve a (3) és (4) bekezdés szerinti eset is. Ezek az EU-n belüli cégekre nem vonatkoznak.
A rendelet szerint akkor van szükség bejelentésre, ha külföldi befektető a tulajdonszerzés, a kötvény tulajdonjogának megszerzése vagy a haszonélvezeti jog megszerzése következtében a stratégiai társaságban közvetlenül vagy közvetetten legalább 10 százalékos részesedést szerez, és a befektetés összértéke eléri vagy meghaladja a 350 millió forintot.
A bejelentési kötelezettség akkor is fennáll, ha 15, 20 vagy 50 százalékos tulajdonjogot szerez a külföldi befektető, vagy ha a megjelenésével a külföldiek kezében lévő tulajdonrész aránya meghaladja a 25 százalékot.
A miniszterhez benyújtott bejelentésekben a személyes adatok mellett minden releváns dokumentumot és egy részletes leírást is csatolni kell a körülményekről. A miniszter ezek alapján a benyújtástól számított 45 napon vagy tudomásul veszi az ügyletet, vagy tiltó hatályú döntést hoz. Utóbbit meg kell indokolnia, ha a bejelentő ezzel nem ért egyet, akkor a Fővárosi Törvényszéken támadhatja meg a döntést.
A hazai cégek leértékelődéséhez vezethet
Szendrői Gábor vállalati tranzakciós tanácsadó, a Concorde MB Partners ügyvezető partnere szerint ez nagyon rossz hír a magyar vállalkozóknak. „Egy tranzakció felkészülési költsége vevő oldalról kb. százezer euró. Senki nem fog belevágni külföldiként egy folyamatba, ha nem tudja, hogy a végén megengedik-e. Tehát ezzel teljesen eltűnnek a külföldi vevők a magyar piacról, amiből eddig sem volt sok.
Ha csak hazaiak lehetnek a vevők, amiből még kevesebb van, leértékelődik a cég értéke.”
Szendrői Gábor szerint félő, hogy a fejlesztések is áldozatául esnek majd a határozatnak, hiszen a tulajdonos a cégértékelésének csökkenése miatt logikusan arra fog optimalizálni, hogy kivegyen a cégből mindent, amit tud és ne fejlesszen.
A rendelkezés a legrosszabbkor jön: a külföldi érdeklődés a hazai eszközök iránt amúgy is gyér, ezzel egy újabb 25-30 százalékos vagyonadót tesznek a vállalkozókra; ráadásul olyan adót, ami csak elvész, nyerni senki nem fogja.
A kormányrendelet a mellékletében összesen 21 olyan ágazatot sorol fel, melyek területén működő cégek stratégiai vállalatoknak tekinthetők ebből a szempontból. Így érintett többek között:
- turizmus
- építőipar
- egészségügy
- nukleáris szektor
- kormányzati létesítmények
- pénzügyi szektor
- élelmiszerágazat és mezőgazdaság
- védelmi ipar
- energiaszektor
- kommunikációs szektor
- kereskedelmi létesítmények
- vegyi szektor.
Nyitókép: Budapest, 2020. április 6. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök bejelentést tesz Budapesten 2020. április 6-án.