A Belügy olyan tanárokat rúgott ki, akik polgári engedetlenségben vettek részt. Máshogy ugyanis nincs hatékony eszközük arra, hogy felhívják a figyelmet az oktatásban uralkodó szörnyű állapotokra.
A munkáltatói jogokat gyakorló tankerületi igazgatók – a Belügyminisztérium (BM) elvi álláspontját követve – 2022. december 1-ji hatállyal három fővárosi gimnázium nyolc pedagógusának szüntetik meg rendkívüli felmentéssel közalkalmazotti jogviszonyát – közölte a BMI az MTI-n keresztül.
A Telex úgy tudja, hogy
az Eötvös Gimnáziumból egy, a Karinthy Frigyes Gimnáziumból hat, a Vörösmarty Gimnáziumból szintén egy tanárt küldtek el.
Ezek mind jó nevű, nagy múltú intézmények, amelyek az oktatási rangsorokban is rendre ott vannak az élbolyban.
A BM álláspontja szerint:
- Az érintetteket munkáltatóik korábban tájékoztatták arról, hogy a közalkalmazotti jogviszonyukból eredő lényeges kötelezettségeik szándékos, jelentős mértékben történő megszegésének és rendkívüli felmentésük jogalapjának tekintik amennyiben a munkájuk végzését – a tanítást – bármely okra hivatkozva jogellenesen megtagadják.
- A BM úgy értékeli, hogy a polgári engedetlenséget, hogy az „a pedagógus jogellenes munkamegtagadása“, amely „korlátozza a tanuló tankötelezettségének teljesítését és a művelődés Alaptörvényben rögzített jogának gyakorlását. A diákok – életkoruktól függetlenül – tanulni járnak az iskolákba, számukra nem példamutató a jogszerűtlen magatartás.”
Ma fél 7-re tüntetést szerveznek a kirúgások miatt.
Háttér
Most ősszel többször is volt tüntetés az oktatás helyzete miatt, a tanárok nem elégedettek ugyanis a munkakörülményekkel – és a fizetésekkel sem. A sztrájktörvény módosítása miatt azonban a pedagógusoknak csak kevés eszköze maradt arra, hogy kifejezzék tiltakozásukat, ennek egyik formája a polgári engedetlenség.
Az illetékes tankerület korábban a budapesti Kölcsey Gimnázium 5 tanárát rúgta ki a polgári engedetlenség miatt.
Lesz majd pénz a tanárok fizetésemelésére?
Ma derült ki, hogy az Európai Bizottság elfogadta a magyar helyreállítási tervet, így ha a kormány teljesíti a korrupcióellenes vállalásait, akkor hozzáférhet azokhoz az EU-s forrásokhoz, amikből a pedagógusbéreket tervezi rendezni. Korábban a tanárok fizetésemeléssel kapcsolatos követeléseit a 12 éve hatalmon lévő Orbán-kormány azzal söpörte le, hogy csak akkor van rá lehetőség, ha az EU utal.
A GKI egy korábbi elemzésében arra jutott, hogy EU-s források nélkül is lenne elegendő mozgástér a magyar költségvetésben, a tanárok bérfelzárkóztatására.