A Válasz Online cikkében három ingatlan beruházás történetén keresztül mutatja be a NER államkapitalista működési rendszerét, vagyis azt, hogy hogyan fizet ki az állam közel 600 milliárd forintot a beruházás-stop idején.
Mi történt? A Válasz Online információi szerint 580 milliárd forint értékben fog az állam átvenni beruházásokat a NER kedvenc (építési) vállalkozóitól. Az 50 leggazdagabb magyar milliárdost szemléző listánkról Garancsi István (10.) és Tiborcz István (27.) is érintett az ügyben.
Melyik beruházásokról van szó? A Tiborcz-Garancsi körhöz köthető Dürer Park beruházás két új irodatömbjét, 40 ezer négyzetméternyi ingatlanra 80 milliárd forint értékben jegyzett be jelzálogjogot a magyar állam. Az irodákat feltehetően a Nagy Márton-féle minisztérium és az az által felügyelt társaságok fogják majd birtokba venni.
A Zugló-Városközpont eredetileg 900 új lakásról szóló projektjéből végül hét irodatömb és 168 luxuslakás valósul meg a Bosnyák tér mellett. A kivitelező Bayer-Construct és tulajdonosa, Balázs Attila is tagja a NER ingatlanos belső körének. Az állam itt 150 ezer négyzetméternyi iroda megvételére kötött előszerződést a beruházóval 244 milliárd forint értékben. Ide várhatóan a NAV, a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság, valamint a Pest Vármegyei Kormányhivatal fog beköltözni.
A Kopaszi-gát és Budapart projektek is a Tiborcz-Garancsi érdekszférába tartoznak. Itt az állam 255 milliárd forint értékben tart számon zálogjogot, és 160 ezer négyzetméternyi irodaterület átvétele van kilátásban. A lehetséges beköltözők között a Lázár János-féle Építési és Közlekedési Minisztérium, valamint az általa felügyelt MÁV-Volánbusz csoport, az Állami Számvevőszék valamint a Nemzeti Választási iroda és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala is szerepel.
Kontextus. A közel 600 milliárd forint amit az állam ezekre a beruházásokra kicsenget bőven elég lenne egy új metróvonal építésére is (a korrupciótól nem mentes M4-es metró fejlesztése került 452 milliárdba). Továbbá az összesen 350 ezer négyzetméternyi iroda, amit kvázi új kormánynegyedekként is kezelhetünk, körülbelül kétszer akkora horderejű beruházás, mint a Gyurcsány-kormány által megálmodott kormánynegyed lett volna, amit anno a Fidesz élesen kritizált.