Közzétette második negyedéves jelentését a 4ig Csoport: a bevétel és a profit megugrásában is látszik az eddigi cégfelvásárlások hatása. Mindezért cserébe több mint 400 milliárd forintnyi adósságot is görget maga előtt a cégcsoport, és ebben még nincs is benne a Vodafone-üzlet.
Hatalmasat nőttek a bevételei a 4ig távközlési és infokommunikációs cégcsoportnak: a Jászai Gellért érdekeltségébe tartozó vállalat 2022 első félévében 121,9 milliárd forint árbevételt könyvelhetett el, ami csaknem négyszerese az egy évvel korábbinak.
A nyereség is jelentősen megugrott: a teljes átfogó jövedelem 5,1 milliárd forint volt az első félévben, ami több mint tízszeres növekményt jelent.
Ráadásul az 5,1 milliárdos profitból 4,1 milliárdot csak a második negyedévben ért el a vállalat, miközben a tavalyi második negyedéves eredmény még enyhe veszteséget mutatott.
Mitől nőtt ennyire a bevétel?
A kirobbanó második negyedéves teljesítményt az elmúlt hónapok felvásárlásai magyarázzák. A 2021. évben felvásárolt cégek árbevételben jelentkező áthúzódó hatása és a 2022. évben akvirált társaságok árbevétele együtt meghaladta a cégcsoport árbevételének 70 százalékát:
- az Antenna Hungária Zrt. és az albán One Telecommunications adatai csupán a felvásárlás óta, azaz a második negyedévtől szerepelnek
- a szintén albán távközlési vállalat, az Albtelecom teljesítményét is csak márciustól vehették figyelembe a beszámoló készítésekor
A 4ig-nak emellett Montenegróban is van mobilszolgáltató társasága.
A cégcsoport közleményében úgy fogalmazott, hogy 2022. első félévében megvalósította expanziós stratégiájának első szakaszát, amellyel végéhez érkezett az a transzformációs folyamat, amelynek során vezető informatikai vállalatból komplex szolgáltatásokat nyújtó, regionális infokommunikációs vállalatcsoporttá fejlődött.
Ezt az is jelzi, hogy a vállalat árbevételének 73 százaléka már a telekommunikációs szektorból származik.
Egy nagy szám: 471 milliárd forint
Az eddigi akvizíciók már így is megduzzasztották a 4ig adósságállományát: 2021 végén összesen 370 milliárd forintnyi kötvényt bocsátottak ki a felvásárlások finanszírozásához, az idei második negyedév végén pedig
a hosszú lejáratú hitelek állománya 471 milliárd forintra rúgott.
Ez még úgy is hatalmas összeg, ha figyelembe vesszük, hogy a vállalatcsoport 102 milliárdnyi pénzeszközzel is rendelkezik.
A jelentésben ugyan megemlítette a 4ig, hogy a Vodafone Magyarország állammal közösen tervezett megvásárlása milyen hatással lenne a cégcsoportra és a távközlési piacra, ám a vételárról és a finanszírozás formájáról nem esett szó.