Egyre több suliban kötelező a maszk az órákon is, jobb helyeken naponta többször fertőtlenítik az osztályokat, kerülik a csoportok keveredését, és nem engedik be a szülőket. Megkérdeztünk néhány iskolát, milyen óvintézkedéseket tesznek a járvány terjedése ellen, és vannak-e osztályaik karanténban – persze, csak magániskolák válaszoltak.
„Körülöttünk több más iskolába járó testvér lett már beteg, több szülő is átesett a fertőzésen, de valahogyan sikerült eddig gondosan és időben cselekednünk ahhoz, hogy elkerüljük a karantént. Azt gondolom, hogy a szülőket magunk mellé tudtuk állítani a közös érdekre hivatkozva. De az is lehet, hogy csak szerencsénk volt” – mondta Lipták Erika, az újbudai Carl Rogers Személyközpontú Óvoda és Általános Iskola igazgatója.
A Forbes.hu körkérdéséből az derül ki, hogy sok iskolában szinte hétről hétre folyamatosan felülvizsgálják a járványügyi szabályaikat, és az utóbbi hetekben folyamatosan szigorítanak. Több állami iskolának és tankerületnek is feltettük a kérdéseket, de közülük egy sem válaszolt.
Ismerősök beszámolóiból azonban az derül ki, hogy sok iskolában folyamatosan vannak egy-két hétre karanténban osztályok, bár ilyenkor
a fertőzött osztályokban tanító pedagógusok – mondván, be vannak oltva – taníthatnak tovább a többi osztályban, őket nem küldik karanténba.
Mindazonáltal a honlapjukon olvasható járványügyi tájékoztatóban sok helyen az áll, hogy októberben vagy az őszi szünet után, november másodikától elrendelték a kötelező maszkhasználatot órákon is – volt, ahol előzőleg csak szünetekben, a közös terekben kellett eltakarni az orrot és a szájat.
Bárki választhatja a távoktatást
Az egyik első iskola, amely szigorított, alighanem a pécsi Jurisics Utcai Általános Iskola volt – írta korábban az eduline.hu. Ott szeptemberben bukkant fel a koronavírus, egy teljes osztály és két pedagógus került karanténba. Az intézmény vezetői akkor úgy döntöttek, hogy csak testnevelésórán és az ebédlőben lehet maszk nélkül tartózkodni.
Az AKG mindkét épületében is már szeptember vége óta kötelező a maszkhasználat. Itt minden hétfőn felülvizsgáljuk a covidprotokollt. Jelenleg nincs osztály karanténban, ebben a tanévben három osztály volt, mindegyik az 1-6 évfolyamból – írták kérdésünkre.
Az AKG rendkívül segítő abban, hogy náluk bármely tanuló választhatja az otthoni tanulást, az érintett kisiskolák feladata segít neki.
Ha a család otthon akarja tartani gyermekét, azt igazolt hiányzásnak tekintik, és konzultációs lehetőséget adnak a továbbhaladásához.
Sőt a család kérheti a kisiskolától és a testnevelő tanároktól a zárt helyiségben lévő testnevelés órák alóli felmentést is.
Büfésorok távolságtartással
A maszkviselés előírása jellemzően október közepén kezdett megjelenni a sulikban, a Radnóti Miklós Gimnáziumban például október 18-ától rendelték el, itt is a testnevelésórák és az étkezések kivételével.
A Radnótiban előírták többek között azt is, hogy az ebédlő és a büfé előtt sorban állni csak a kijelölt pontokon, távolságtartással lehet, és hogy ha egy gyermeknél fertőzés tüneteit észlelik, akkor haladéktalanul elkülönítik, egyúttal értesítik az iskolaorvost vagy a védőnőt, aki az érvényes eljárásrend szerint dönt a további teendőkről.
Az a tanuló pedig, aki maga vagy vele egy háztartásban élő hozzátartozója a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik, tartós betegsége vagy például immunszupprimált állapota miatt, és erről orvosi igazolással rendelkezik, kérheti a jelenléti tanulás alóli felmentését.
„Sajnos nem tudok mindenkinek megfelelni”
„Az őszi szünet után kötelezővé tettem a maszk használat, az iskola teljes területén, az országban jelentősen emelkedő megbetegedések miatt. A szülők nagy része elfogadta, vagy nálam nem jelezték ezzel kapcsolatos problémájukat. Körülbelül hat-nyolc szülő volt, aki nehezményezte ezt a döntést, sajnos nem tudok mindenkinek megfelelni”– mondta Papp András, az Európa 2000 Gimnázium igazgatója, hozzátéve:
„47 nap van a téli szünetig remélem, addig zárás nélkül meg leszünk.”
Az Európa 2000-ben amúgy nem jelentene problémát átállni online oktatásra, az AKG-hoz hasonlóan már most is lehetővé teszik minden otthon maradó diáknak, hogy hibrid oktatásban be tudjanak csatlakozni az órákra, Teamsen keresztül, a szaktanár segítségével.
Ezen kívül ebben a suliban is kézfertőtlenítők vannak a folyosókon, minden teremben törlőkendő és fertőtlenítő található. Papp András azt mondja, a 60 fős tanári karban ebben a tanévben még nem volt megbetegedés, igaz, közel százszázalékos az oltottság. A 465 diákból itt 318-an kaptak oltást, és 29-en rendelkeznek védettséggel, mert átestek a víruson, eddig összesen egy megbetegedés volt.
„Nincs még karanténban osztályunk, remélem a maszk segíteni fog, hogy ne is legyen.”
Minél több foglalkozás a szabadban
„A járványügyi szabályozásaink éppen alakulóban vannak” – válaszolta a Forbes.hu kérdésére Pintér Zsolt, a Közgazdasági Politechnikum pedagógiai vezetője, hozzátéve, hogy az őszi szünet előtt, amikor még nem voltak kötelező jelleggel érvényben a kormányzati szabályozások, a Poliban nem kérték a maszkviselését kötelező jelleggel, de aki akarta természetesen feltehette.
„Igyekeztünk minél több foglalkozást a szabadban megtartani, sokat szellőztettünk, gyakran mostuk és fertőtlenítettük a kezünket. Szerencsére eddig elkerültek bennünket a fertőzések, ebben a tanévben nem került senki karanténba, a tanárok sem kapták el a fertőzést. Ez a napokban kissé megváltozott: jelenleg van egy-két diákunk és egy kollégánk karanténban. Az osztálytermi munka folytatódik a megszokott módon, nem
kellett egy osztálynak sem elrendelni az online tanrendet.”
A maszkhasználatról a napokban döntenek, illetve a nyílt napra érkezők
számára is éppen folyamatban van a szabályzatunk megalkotása a Politechnikumban.
Kerülik a keveredést
A Rogers iskolát eddig elkerülte a fertőzés ebben a tanévben, csak a szünetben jelzett egy kolléga megbetegedést, ő most táppénzen van. A szabályokat hetente felülvizsgálják, jelenleg kötelező a suliban a gyakori fertőtlenítős kézmosás, és minden teremben folyamatos a szellőztetés. Időjárástól függően a lehető legtöbb ablak nyitva van a termekben és a folyosókon is.
Minden osztály előtt található kézfertőtlenítő, és ebédszünetben fertőtlenítik az osztályokban a felületeket, kilincset, kapcsolókat és egyéb gyakran használt eszközöket. A közös terekben is napi két fertőtlenítést végeznek:
például a korlátokat és a kilincseket fertőtlenítik ilyenkor, valamint a közös termekben a használat előtt a felületeket.
„Kerüljük a csoportok keveredését: amikor vegyes csoportban dolgozunk, akkor a foglalkozásokon kötelező a maszk viselése, a tornateremben pedig levegőfertőtlenítést végzünk minden nagyobb szünetben és a nap végén” – mondta Lipták Erika igazgató.
Az épületbe a szülők csak megbeszélt időpontban és ügyben jöhetnek be, ez alól kivételt képeznek az óvodások szülei, akik még bejárhatnak, illetve az első osztályosok szülei, akik szeptemberben bekísérhették a gyermekeiket a termekhez.
A közös terekben kötelező a maszk viselése a felnőtteknek és az iskolásoknak, a pedagógusok a felső tagozatban maszkban tanítanak, az alsó tagozatban ez osztály- és tantárgyfüggő döntést igényel mindennap.
Borítókép: Európa 2000 Gimnázium, fotó: Orbital Strangers