Döntött és tovább szigorított a monetáris kondíciókon a Magyar Nemzeti Bank (MNB), 11,75 százalékra emelte az alapkamatot.
Keddi ülésén 100 bázisponttal 11,75 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot az MNB Monetáris Tanácsa. A kamatfolyosó két szélét is 100 bázisponttal emelte a testület. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak.
Már a jegybanki várakozások szerint is rekord szinten alakulhat az infláció, ilyen helyzetben a központi bank legerősebb eszköze, hogy emeli az irányadó kamatlábat. 18 éve nem volt ilyen magas szinten az alapkamat – még a 2008-ban kitört világválság alatt sem kellett ilyen magas szintre emelni az irányadó kamatlábat.
Meddig tarthat az emelés?
Arról nemrég írtunk, hogy elemzők szerint a jegybank további emelésre kényszerülhet az elszabaduló árak miatt, van olyan szakértő, aki szerint 16 százalék környékén állhat majd meg az MNB kamatemelési ciklusa.
„A szigorítás mértéke megfelel a várakozásoknak, mi is ilyen mértékű emelésre számítottunk” – mondta Németh Dávid, a K&H vezető elemzője a jegybanki döntést kommentálva. Ahogy az előző kamatemelésekre, így a mostani szigorításra is elsősorban az inflációs nyomás miatt volt szükség. Az fő inflációs mutató ugyanis júliusban éves összevetésben 13,7 százalékra gyorsult, a maginfláció pedig 16,7 százalékra emelkedett.
Németh Dávid szerint az MNB a mostani kamatdöntéshez fűzött, a délután 3 órakor megjelenő indoklása továbbra is szigorú hangvételű lesz, azaz utalni fog arra, hogy amíg az infláció nem kezd lassulni, addig szükség van a kamatemelésre.
A szigorításra a forint miatt is szükség volt, mégpedig azért, mert a magyar deviza árfolyama gyengének mondható, a 400 forint feletti euróárfolyam miatt drága az import, amely így hozzájárul az infláció növekedéséhez.
Egyelőre nagyon bizonytalanok a kilátások, ezért több verzió is elképzelhető a kamatpálya alakulására. A szakember hozzáfűzte: „Ha nem lesz újabb sokkhatás a nemzetközi és a magyar gazdaságban, például az energiaárak egy újabb drasztikus emelkedés, akkor az év végén tetőzhet az alapkamat 14 százalék körüli szinten. Majd 2023 első félévének végén jöhet az első lazítás, azaz kamatcsökkentés.”
A reggeli gyengélkedés után magára talált a forint is, az euró ellenében a 406 szint alá is benézett a kamatemelés hírére.