Itt az új választási törvény javaslat, amivel még jobban a Fidesznek lejtene a pálya. Választási földrajz.
Mi történt? A Nemzeti Választási Iroda elnöke, dr. Nagy Attila szeptember 4-i beszámolójában kitért arra a problémára, amelyre a Választási Földrajz már egy hónappal korábban felhívta a figyelmet. A beszámoló azonban olyan módosítási javaslatokat tartalmaz, amelyek a szakmai kritériumoknak kevésbé, a Fidesz érdekeinek annál inkább megfelelnek – írta meg a Választási Földrajz.
Javaslata alapján ugyanis két választókerülettel bővülne a Pest vármegyei kerületi rendszer, ezt a fővárostól vennék el, míg a rendkívül aránytalan Somogy és Tolna vármegyéhez nem nyúlnának. Előbbihez csak akkor, ha Győr-Moson-Sopron vármegye kapna egy választókerülettel többet.
Kontextus. Pest vármegye népesedési trendjeit figyelembe véve nem kettő, hanem három plusz kerületre lenne itt szükség, hiszen a területi egység népességbővülése négy év alatt 5,32 százalékkal haladta meg az országos átlagot, tehát ennyivel módosulnak átlagosan a vármegyében található kerületek eltérései minden két országgyűlési választás között.
Vagyis ha csak két új választókerületet jelölnek itt ki, Pest vármegyében két ciklus múlva ismét aránytalanná válna a választókerületek népessége. Főleg ha figyelembe vesszük a demográfiai trendek belső aránytalanságát. Budapest környékén ugyanis sokkal dinamikusabban bővül a népesség, mint Cegléd környékén, ahol inkább népességfogyás tapasztalható.
A nagyobb probléma a javaslattal. Mindkét kerületet Budapesttől vonná el, annak ellenére, hogy ezt semmi nem indokolja. A Választási Földrajz javaslata alapján is csökkenne eggyel a fővárosi választókerületek száma,
azonban ezzel az átlagos eltérés 2,4 százalékos lenne, míg kettő esetén már 8,8 százalék, mely így aránytalanabb helyzetet teremtene.
Ezzel a lépéssel azonban csökkenne a Fidesz számára kedvezőtlen terepnek számító Budapest egyéni képviselete, javítaná viszont a kormánypárt egyéni mandátum-szerző képességét 2026-ban.