Orbán Viktor kiadta a feladatot három miniszterének, hogy vizsgálják meg mi történne, ha Magyarország kilépne a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság tagállamai közül. Ezzel hazánk lenne az egyetlen szervezeten kívüli EU-s ország.
Mi történt? A 24.hu tudomására jutott, hogy a miniszterelnök közvetlen környezetében dolgozó miniszterek (Gulyás Gergely, Tuzson Bence, Bóka János) vizsgálják mi történne, ha Magyarország kilépne a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) tagjai közül.
Miért? Nemrég Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joáv Galant izraeli védelmi miniszter ellen is elfogató parancsot adott ki az ICC, az izraeli-palesztin eszkaláció körül elkövetett emberiség ellenes bűncselekmények miatt. Korábban Vlagyimir Putyin ellen is hasonló okokból az orosz-ukrán konfliktus miatt adott ki az ICC elfogatóparancsot. Mivel mindkét államfő Orbán Viktor szövetségesének mondható, így feltételezhető, hogy ezek a nemzetközi elfogatóparancsok adhatnak okot a kilépés megfontolására.
Joghézag. Abban az esetben, ha az ICC által kiadott nemzetközi elfogatóparancs érvényessége alatt bármelyikük Magyarországra látogatna, akkor a nemzetközi elfogatóparancs értelmében le kellene őket tartóztatnunk. Azonban Magyarország nem hirdette ki a Nemzetközi Büntetőbíróságot megalapító római statútumot, vagyis ebben az értelemben hazánk rendfenntartói nem tudnák végrehajtani a letartóztatást. Ugyanakkor a nemzetközi jog ezt bizonyos esetekben figyelmen kívül tudja hagyni, így mégis előfordulhat, hogy le kellene tartóztatnunk az orosz, vagy éppen az izraeli elnököt.
Mi a helyzet a római statútummal? Hazánkban voltaképp a köztársasági elnöki immunitásra vonatkozó részek miatt nem került kihirdetésre a statútum, már 2001 óta. Ezzel Európában Monaco, a Vatikán, Törökország és Fehéroroszország mellett csak mi nem ratifikáltuk azt.