A magyar állam jóval kevesebbet költ az egészségügyre mint az EU-s átlag az OECD jelentése szerint.
Mi történt? az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) egészségügyi jelentése szerint az egy főre eső egészségügyi költés Magyarországon csupán 1867 euró volt 2022-ben – írja a HVG. Az EU-s átlag 3533 euró volt, a magyarnál kevesebbet csak a horvát, román, és a bulgár állam költött.
A GDP arányos ráfordítások esetében hasonló a helyzet, Magyarország mindössze a bruttó hazai össztermék 6,2 százalékát fordítja az egészségügyre, az uniós átlag 10,4 százalék. Pozitív pontja is van viszont a jelentésnek, az országban a kötelező társadalombiztosítás a költségek 61 százalékát fedezi, ez 9 százalékponttal magasabb az EU-átlagnál.
Miért fontos ez? Az állami egészségügy évek óta alulfinanszírozott, az intézmények lejárt adósságállománya még az októberben megjelent 76 milliárd forintnál is lényegesen magasabb lehet. A jövő évi költségvetés tervezete alapján, az ideinél 330 milliárd forinttal több pénz juthat majd az egészségügyhöz.
Erre szükség is van, az orvosok 47 százaléka szerint szó szerint csoda, hogy még működik a magyar állami egészségügyi ellátás.