A magyar és a szlovák kormányfőt nem hívták meg Londonba, ahol felállt a a Hajlandóak Koalíciója.
Mi történt? Miután a Trump-Zelenszkij találkozó drámai módon, megegyezés nélkül ért véget és mélypontra került az ukrán-amerikai diplomáciai kapcsolat, Londonban gyűltek össze csúcstalálkozóra az európai vezetők.
Londonban a résztvevők egyértelművé tették, hogy az amerikai válasszal ellenben hajlandóak segíteni Ukrajnát, mégpedig az Európai Unión kívüli új együttműködéssel, melyet Hajlandóak Koalíciója (coalition of the willing) néven emlegetnek.
Kik voltak jelen? A londoni csúcson Zelenszkij mellett ott volt Macron, Sholz, Tusk, Meloni, Trudeau, illetve jelen volt Mark Rutte NATO főtitkár, von der Leyen európai bizottsági elnök, valamint a spanyol, a norvég, a dán, a svéd, a finn, a holland, a cseh és a román kormányfő, rajtuk kívül pedig Törökország és a balti államok is képviseltették magukat.
Orbán Viktor és Robert Fico viszont nem kaptak meghívást.
Új szövetség. A londoni csúcs után úgy néz ki, hogy az Ukrajna szuverenitása mellett elkötelezett európai tagállamok a britekkel, norvégokkal és Kanadával kiegészülve közvetlen és önkéntes hozzájárulásokkal próbálják gyorsan és hatékonyan segíteni az ukránokat, megkerülve ezzel a lassú és a magyar vétóval fenyegetett uniós intézkedéseket.
A konfliktusok rendezése. Keir Starmer brit miniszterelnök a londoni csúcson és utána is elmondta, hogy kulcsfontosságú Ukrajna és az Egyesült Államok viszonyának rendezése, és nyomatékosította, hogy „Trump továbbra is barát, nem pedig ellenség Európa számára, az Egyesült Államok még mindig nem megbízhatatlan szövetséges”.
Ugyanakkor hozzátette, hogy
Nem fogadhatunk el egy olyan gyenge megállapodást, mint a minszki volt, amit Oroszország könnyen megszeghet”
Ezzel utalt arra, hogy Trumpék végig sem akarták hallgatni Zelenszkijt, amikor a biztonsági garanciákat hozta szóba. Stramer folyamatosan egyeztetett közben Trumppal, hogy az amerikai elnök ne érezze úgy, hogy a kezdeményezés az amerikai-orosz tárgyalásokkal szemben formálódik, hanem inkább azt kiegészítve.
Nagy-Britannia vállalásai. Starmer kijelentette, hogy kész brit csapatokat küldeni egy békemegállapodás megvédésére, majd hozzátette, hogy mindez csak az amerikaiak támogatásával lehetséges. Ezen felül bejelentették, hogy 2,2 milliárd font hitelt és 1,6 milliárd fontnyi exporttámogatást adnak Ukrajnának, utóbbiból 5000 brit légvédelmi rakétát vásárolnak majd a megállapodás szerint, ami Starmer szerint létfontosságú lesz az ukrán kritikus infrastruktúra védelmében.