Különleges gazdasági övezetté nyilvánította a paksi atomerőmű-komplexumhoz tartozó ingatlanokat a kormány, miután a város ellenzéki polgármestert választott júniusban. Paks jelentős adóbevételt bukik ezzel.
Mi történt? A kormány különleges gazdasági övezetté nyilvánította a Paks közigazgatási területén elhelyezkedő, az atomerőmű kapacitásának fenntartására irányuló és az azzal kapcsolatos
beruházásokkal összefüggő ingatlanokat.
Mit jelent ez? Az Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett rendelet szerint az immár nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházáshoz szükséges önkormányzati ingatlanok tulajdonjogát a Tolna Vármegyei Önkormányzat szerzi meg. Az augusztus közepétől hatályos rendelet szerint a különleges gazdasági övezet
helyi adókötelezettségéből származó bevétel Tolna Vármegye Önkormányzatát illeti a bevétel 62,5%-ának erejéig, valamint Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatát illeti a bevétel 37,5%-ának erejéig.
A bevétel legfeljebb 3%-át lehet a megyei önkormányzati feladatokkal kapcsolatos működési költségekre, a bevétel legfeljebb 17%-át pedig a megyei önkormányzat beruházásaira költeni. A maradék pénzen osztoznak a két megye beruházással közvetlenebbül érintett települései.
2023-ban az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. 5,9 milliárd forintot fizetett ki a városnak helyi adók címén.
De miért? A különleges gazdasági övezetek fogalmát 2020-ban alkotta meg a kormány, így vették el a gödi Samsung akkugyár adóbefizetéseit a helyiektől, akik ellenzéki polgármestert választottak. Pakson júniusban a Fidesz vesztett, a megválasztott ellenzéki polgármester, Heringes Anita ősszel lép hivatalba – még ez előtt intézkedett tehát a Fidesz.