Orbán szerint a tanárok és az egészségügyi dolgozók után jövőre a vízügyesek és az igazságszolgáltatási dolgozók bére következik, a szociális dolgozókra 2026-ban kerül sor.
Mi történt? Hétfőn a Parlamentben Jámbor András kérdésére Orbán Viktor elmondta, hogy az egészségügyi dolgozók és a tanárok béremelése után 2025-ben a vízügyesek és az igazságszolgáltatási dolgozók fizetését rendezik, a szociális dolgozók bérét csak 2026-ban fogják nagy mértékben emelni.
A 24.hu cikke rámutat, hogy a Meleg Sándor, a Szociális Munkások Magyarországi Egyesületének elnöke szerint Orbán kijelentése nagy felháborodást keltett a szociális ágazatban, ugyanis a 2026-os bérrendezés már késő, már most túl sokan hagyták el a pályát, nincs elég szakember gyermek- és szociális otthonokban, nevelőszülőből például 2000 hiányzik.
Kontextus. Jelenleg 90 ezer szociális dolgozó van az országban, de a 2026-ra tolt béremelés tovább ronthat a helyzeten. A szociális dolgozók bére utoljára 2022. januárjában nőtt, de akkor is a minimálbér és a bérminimum emelkedése eredményeként. A gyermekvédelemben bruttó 460 ezer forint az átlagbér, a Belügyminisztérium adatai szerint a teljes szociális ágazat átlagbére pedig 476 433 forint. Meleg Sándor is kitért arra, hogy a fiatalok számára nem vonzó ez a terület, nincs már jelentkező.
Az ősszel nagyon sok kollégának járt le a felmondási ideje, de egyetlen egy ember sem sikerült pótolni. Már érdeklődő sincs, még csak be sem téved senki. Emiatt mi, akik maradtunk egyre többet dolgozunk, ugyanazért a kevés pénzért. Elmondani nem tudom, milyen fáradtak vagyunk. És tényleg rajtunk akarnak spórolni”
– idézi a Népszava egy fővárosi gyermekvédelmi intézmény dolgozóját.