Nem értenek egyet az Európai Bizottság által felkért szakértői javaslattal.
Mi történt? Megerősítette a Pénzügyminisztérium a Népszava szerkesztőségének, hogy nem változtatnak a nyugdíjrendszeren, de a nyugdíjak értékállóságát megőrzik, a 13. havi nyugdíjakat pedig kifizetik. Az Európai Bizottság nyomására felkért szakértő javaslatokkal viszont a kormány nem ért egyet, így azokat nem támogatja.
Kontextus. A kormány vállalta az Európai Bizottság felé, hogy nyugdíjreformot hajt végre a helyreállítási pénzekért cserébe. Ennek érdekében elkészítették és 2022 májusában benyújtották a Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervet (a covid okozta károkat fedező alap), amit az Európai Bizottság elfogadott. Ehhez az elvárás az igénylő tagországoktól az volt, hogy bizonyos reformokat hajtsanak végre. A magyar kormány kilenc pontos reformot ígért a teljesítés részeként – ebben volt benne a nyugdíjreform, ami magába foglalta volna a nyugdíjrendszer fenntarthatóságának és megfelelésének javítását.
A dokumentum szerint a kormány jogszabályt módosított volna, aminek célja:
- a költségvetés közép- és hosszú távú fenntarthatóságának biztosítása,
- az alacsonyabb jövedelmű nyugdíjasok ellátásának javítása.
A tervek szerint a reform három szakaszban készült volna el, és a nyugdíjrendszer módosítását célzó törvény 2025. március 31-én lépett volna hatályba. Ennek érdekében a jogalkotási folyamatnak már el kellett volna kezdődnie.
Előzmények. Az OECD már elkészítette az első lépést jelentő jelentését, ami a nyugdíjrendszer fenntarthatósági kihívásaira kínált szakpolitikai lehetőségeket vizsgálta. A részletes javaslatokról korábban a Forbes.hu is írt. A reform második szakasza, ami idén június 30-ig tartott volna, a kormány által létrehozott munkacsoport által jóváhagyott szakpolitikai javaslatok megvitatását célozta volna a gazdasági és szociális partnerek bevonásával, de a Pénzügyminisztérium válasza szerint ezek az intézkedések már okafogyottá váltak.