Szakértők a folyamatosan csökkenő születési arányszámokat Japán könyörtelen munkakultúrájának és a megélhetési költségek emelkedésének tulajdonítják.
Mi történik? Tokióban, a japán fővárosban négynapos munkahetet vezetnek be a kormányzati alkalmazottak számára, hogy ezzel is segítsék a dolgozó anyákat és megpróbálják feljebb tornázni a rekordalacsony termelékenységi mutatókat – írja a CNN.
Hogyan csinálják? Az áprilisban hatályba lépő új rendelkezés értelmében a japán fővárosban az alkalmazottak minden héten három szabadnapot kaphatnak. Egy másik intézkedés azt is lehetővé teszi, hogy az általános iskolai 1-3. évfolyamos gyermekeket nevelő szülők a fizetésük egy részét lecseréljék a korai munkaszüneti nap lehetőségére.
Miért? Japán termékenységi rátája évek óta drasztikusan csökken: júniusban újabb rekordalacsony szintet ért el, hiába ösztönözte különböző rendelkezésekkel a kormány a fiatalokat a házasságkötésre és a családalapításra. Eközben egy kormányzati jelentés szerint Japánban évente legalább 54 haláleset történik a túlzásba vitt munka miatt. A népesedési válság kezelése érdekében már bevezették a férfiak apasági szabadságát, illetve intézkedéseket vezettek be a munkakörülmények javítása érdekében.