Elítélték Nagy Jánost, aki helyettes államtitkárból néhány év alatt a kormány leghangosabb kritikusa lett, csak egy korrupciós ügy kellett hozzá.
Mi történt? Csütörtökön elítélték Nagy Jánost, az Agrárminisztérium korábbi helyettes államtitkárát az egyik ellene folyó büntető ügyben, írta meg a Telex.
A Budapest Környéki Törvényszék Nagy Jánost bűnösnek mondta ki hivatali visszaélés és közokirat-hamisítás vádjában.
Az első fokú ítélet szerint 6 év 6 hónap börtönt kapott, 7 évre eltiltották a közügyek gyakorlásától is. B. Szilárd másodrendű vádlottat is börtönbüntetésre ítélték hivatali visszaélésért.
Gy. Anita harmadrendű vádlottat szintén bűnösnek mondták ki, ő két év hat hónap börtönt kapott. S. Szabolcs negyedrendű vádlottat szintén börtönbüntetésre ítélték, ő két évet kapott.
Kontextus. Nagy ellen több büntetőeljárás is folyamatban van, de ebben az ügyben azzal vádolták, hogy „hivatali helyzetével visszaélve” segített a vegyes gazdálkodással foglalkozó B. Szilárdnak egy pályázat elnyerésében. De ezt a vád szerint nem ingyen vállalta: segítségéért cserébe Nagy öt százalékos tulajdonrészt kért az érintett cégben.
2024 júniusában a korábbi helyettes államtitkárra legalább 10 év börtönbüntetést kért az ügyész. Az ügy legfontosabb elemeit jelentették bizonyos hangfelvételek, amik Nagy szerint pont az ártatlanságát, az ügyész szerint viszont pont a bűnösségét bizonyítják. A vádlottak védői ragaszkodtak ahhoz, hogy a felvételeket jogtalanul rögzítették.
A „koncepciós per”. A korábbi helyettes államtitkár az ügy korábbi tárgyalásain konzekvensen ragaszkodott ahhoz, hogy koncepciós per folyik ellene. Az utolsó szó jogán 2024 októberében arról beszélt, hogy „személyét ellehetetlenítő” eljárás zajlik ellene, amelyből „sikerült is két eljárást csinálni”. Nagy ezzel arra utalt, hogy egy másik ügyben 2,2 milliárd forintra elkövetett hűtlen kezeléssel és okirat-hamisítással is vádolják.
Az ügyészség szerint a korábbi helyettes államtitkár közreműködésével ennyi pénzt fizetett ki az Agrárminisztérium egyik háttércége két ügyvédi irodának, amik ezért cserébe nem végeztek érdemi munkát.
Nagy egyébként az ügy előző tárgyalásán komoly kritikát fogalmazott meg a kormánnyal szemben is. Azt mondta, az ellene folyó eljárás illeszkedik a „kormányzati korrupcióellenes látszatintézkedések sorába”, ezzel „jól mutat” az EU felé is.