Orbán Viktor politikai igazgatójának csak harmadjára sikerült elismernie, hogy hibázott, amikor azt mondta, hogy az ukránokkal ellentétben mi nem védekeztünk volna az oroszokkal szemben.
Mi történt? Szeptember 25-én jött ki az ezt tartalmazó Mandiner-videó, szeptember 26-án futott meg szélesebb körben is Orbán Balázs hírhedt nyilatkozata, és végül szeptember 27-én – már csak Orbán Viktor reakciója után – kért bocsánatot a politikai igazgató, amiért 1956-tal példálózva azt mondta, hogy Magyarország Ukrajnával ellentétben nem védekezett volna egy orosz katonai agresszióval szemben.
Mit írt Orbán Balázs? „Nem állt szándékomban félreérthetően fogalmazni 1956 ügyében.
Hiba volt részemről, és ha ezzel valakit megbántottam, akkor ezért elnézést kérek”
– áll Orbán Balázs friss Facebook-posztjában.
Miért fontos ez? Orbán Balázs az elmúlt 24 órában poszttal és videóval is hárított, „háborús propagandát” emlegetett, és hogy kiforgatták a szavait. Csak most, a harmadik vonatkozó nekifutásra sikerült elnézést kérnie a Facebookon és elismernie, hogy hibázott. Ezt is csak azután, hogy a Miniszterelnöki Sajtóiroda kiadta volna a borítóképen szereplő fotót, ahol Orbán Viktorral együtt láthatók az észak-macedóniai programjukon, mintha mi sem történt volna.
Ki mit mondott? Ellenzéki politikusoktól magyar szakértőkig, közéleti személyiségekig nemzeti szégyenről, hazaárulásról beszéltek Orbán Balázs szavai kapcsán, amik nemcsak a hazai közéletben, de a nemzetközi sajtóban is nagy port kavartak.
- Magyar Péter tegnap arra szólította fel Orbán Viktort, hogy „haladéktalanul valljon színt, hogy dolgozhat-e ön mellett politikai igazgatóként olyan ember, aki megalázza az ’56-os mártírok emlékét”, október 23-át is megadta ultimátumként Orbán Balázs távozásához.
- Orbán Viktor péntek reggel úgy fogalmazott a Kossuth rádióban, hogy „a politikai igazgatóm félreérthetően fogalmazott, ami egy hiba”.
- Orbán Balázs a mostani posztjában a miniszterelnök szavaira reagálva azt is írja: „Megerősítem, hogy ha szükség lesz rá, én ott leszek fegyverrel a kezemben a Corvin köznél.”
Kontextus. Az 1956-os forradalom és szabadságharc értelmezése az elmúlt másfél-két évtizedben jelentősen átformálódott a Fidesz kommunikációjában, erről a 444 külön videót is készített korábban. Az ’56-os emlékezet eltorzításának egy újabb állomása Orbán Balázs szavai. Török Gábor politikai elemző a Facebookján az „év legnagyobb politikusi hibájának” nevezte az esetet.
Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök (j2) és Áfrim Gási, az észak-macedóniai parlament elnöke (b3) megbeszélést folytat Ohridban 2024. szeptember 27-én. A kormányfő mellett Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója (j3).