A 2024-es EP-választások fontos tanulságai.
Mi történt? Június 9-én vasárnap (a helyi és nemzetiségi önkormányzati választásokkal egyszerre) Magyarországon is lezajlottak az európai parlamenti választások, hétfőn reggel, 99,95 százalékos feldolgozottság után az ötszázalékos bejutási küszöb fölötti pártok:
- Fidesz-KDNP: 44,61 százalék (2 015 152 szavazat) – 11 mandátum;
- Tisza Párt: 29,69 százalék (1 341 292 szavazat) – 7 mandátum;
- MSZP-DK-Párbeszéd: 8,10 százalék (366 053 szavazat) – 2 mandátum;
- Mi Hazánk: 6,76 százalék (305 187 szavazat) – 1 mandátum.
Az önkormányzati választások eredményeivel külön cikkben foglalkozunk a Forbes.hu-n.
Mi következik ebből? Néhány pontban a legfőbb tanulságok.
- A Fidesz kétmillió feletti szavazata, és sosem látott méretű mozgósítása utáni győzelme valójában történelmi buktaként értelmezhető, amióta EP-választást tartanak Magyarországon, százalékosan még sosem szerepelt ilyen rosszul a párt. Orbán Viktor kormányfőnek a párt eredményváróján, a budapesti Bálna rendezvényközpontban láthatóan nehezen is ment meggyőzően kereteznie az elért eredményeket, sokáig az se volt biztos, hogy egyáltalán közönség elé áll-e.
- Átalakult az ellenzéki paletta, pontosabban letisztult, még pontosabban megsemmisült a régi ellenzék. Az idei EP-választás volt a Magyar Péter fémjelezte Tisza Párt első hivatalos megmérettetése, az eddigi legnagyobb ellenzéki erőkként számon tartott Demokratikus Koalíciót (DK) és a Mi Hazánkot kenterbe verték, és pár hónap alatt 15 százalékponton belülre kerültek a Fideszhez. A kegyelmi üggyel a hazai közéletbe, később a politikába berobbant Magyar már-már miniszterelnöki beszédet tartott a párt eredményváróján. A 2026-os országgyűlési választásokon „egy igen potens kihívója van a NER-nek, az pedig a Tisza Párt”, mondta Magyar éjjel 1 óra körül.
- Amellett, hogy mekkorát gyengült a két bejutó ellenzéki párt, sem a Momentum (3,68 százalék), sem a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (3,58 százalék) nem érte el a bejutási küszöböt, nem jutottak be az Európai Parlamentbe.
Kitekintő. Az Európai Néppárt nevű pártcsalád adja ismét a legtöbb képviselőt, 720-ból 189-et, de látványosan előretörtek a szélsőjobbos erők több országban is, például Németországban, Ausztriában, Hollandiában, Olaszorszárgban, vagy épp abban a Franciaországban, ahol az elnök Emmanuel Macron pártja akkora vereséget szenvedett, hogy fel is oszlatta a francia nemzetgyűlést és június végére előrehozott választásokat írt ki.
Borítókép: a Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke beszédet mond a Fidesz-KDNP európai parlamenti és önkormányzati választási eredményváró rendezvényén a Bálna Honvédelmi Központban 2024. június 10-én.