A rendíthetetlen alkotmányjogász három éven át méltósággal küzdött gyógyíthatatlan betegségével, az ALS-sel.
Mi történt? „Ma este elment” – írta ki szombat éjjel Facebook-oldalára Karsai Dániel testvére, Péter. Szombaton, 2024. szeptember 28-án, 47 évesen elhunyt az alkotmányjogász, aki legyőzhetetlen, gyógyíthatatlan ALS betegségével szembesülve jogi harcba kezdett, hogy Magyarország változtasson szigorú eutanáziatörvényén.
Miért harcolt Karsai Dániel? Karsai Dániel több ezer ügyfelét képviselte Strasbourgban és a magyar Alkotmánybíróság előtt. Noha nemzetközi jogi csatái és pereinek sikerei révén már évekkel korábban jelentős hírnévre tett szert szakmai körökben, betegsége nyilvánosságra hozatalát követően rendíthetetlenül kereste a lehetőségét annak, hogy az állam ne büntesse azt, aki asszisztál egy menthetetlen beteg halálában. Bár Karsai keresete elbukott a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán, ahogyan itthon a népszavazást nem engedélyezték e témában, az eutanázia kérdése a magyar közbeszéd részévé vált. Karsai és betegtársai szenvedéseiről számos sajtótudósítás született az utóbbi három évben, és maga a jogász is aktívan kommunikált közösségi médiafelületein.
Mi volt az utolsó nyilvános üzenete? Pénteken Karsai Dániel oldalán még jelent meg egy tőle számrazó poszt. Ebben Orbán Balázs ügyére reagált, és ismét a gyógyíthatatlan betegséggel kezdők méltósághoz fűződő jogáért emelt szót. Végül azt írta:
„Ha már a fájdalom ural mindent, méltósággal, emelt fővel, a sors szemébe nézve akarok eltávozni. De a NER nem engedi. Mert ehhez is gyávák.”