Tíz éve még 300 állami vezető volt jogosult kiemelt egészségügyi ellátására, de hogy van ez most?
Mi történt? „Létezik-e VIP-egészségügyi ellátás az önök országában a politikusok és a parlamenti képviselők számára; ha igen, mi a pontos tartalma, és milyen jogszabályok szabályozzák?” Ezt a körkérdést küldte el augusztus utolsó hetében 15 európai kormány egészségügyért felelős minisztériumának a Népszava. Legelőször természetesen a magyar kormány illetékeseit kérdezték meg, az ő válaszaikat három hete hiába várják, ellenben több európai kormány is válaszolt.
Mi következik ebből? A Népszava érdeklődött a Belügyminisztériumtól, az Országos Kórházi Főigazgatóságtól, a Honvédkórháztól is többek között arról, hogy most pontosan miben más a megkülönböztetett ellátás. A mostani forrásszegény időkben érvényesülnek-e a kórház más részlegeire vonatkozó takarékossági intézkedések a VIP részlegen? Most hány ember jogosult? A jogosultak közül évente hányan veszik igénybe ezt a kiemelt szolgáltatást? Mekkora ennek az ellátásnak a költsége? Válaszokat nem kaptak. Néhány európai kormány válaszából ugyanakkor kiderült, hogy
- „Litvániában nincs VIP-egészségügy a politikusok és parlamenti képviselők számára. Csak a Litván Köztársaság elnöke részesül különleges elbánásban: számára az egészségügyi miniszter két személyes orvost jelöl ki. Az elnök orvosi kezelését azonban az elnöki hivatal fizeti, az intézmény költségvetési keretéből” – írta a litván szaktárca sajtóosztálya.
- „Svédországban az egészségügyi ellátást az egészségügyről és egészségügyi szolgáltatásokról szóló törvény szabályozza. A jogszabály egyenlő feltételeket biztosít az egész lakosság számára, beleértve a politikusokat is. Vagyis az utóbbiak nem jogosultak semmilyen különleges bánásmódra” – válaszolta a svéd minisztérium.
- „Dániában nincs külön egészségügyi ellátás a politikusoknak és a parlamenti képviselőknek” – zárta rövidre a kérdést a dán egészségügyi miniszter szóvivője.
- „Nem, nincs ilyen jogszabály, nálunk kizárólag állami egészségügyi ellátás van” – kaptuk a választ Szlovéniából.
- „Hazánkban nincs VIP egészségügyi ellátás a politikusok és parlamenti képviselők számára” – közölte a spanyol egészségügyi minisztérium.
- Két uniós tagállam van, amelyről ismert, hogy nyújt valamiféle kiemelt ellátást a legfelső politikai vezetésnek; mindkettő az amerikai modellt követi (az ottani minisztériumoknak is elküldtük a kérdéseinket, de tőlük nem érkezett válasz). Németországban az érintetteket a berlini Charité kórházban kezelik, Franciaországban pedig a párizsi Hôpital d’instruction des armées Percy katonai kórház az ellátásuk centruma.
Kontextus. A VIP- ellátás a napokban vált ismét forró témává: miután Magyar Péter, a Tisza párt elnöke a kiemelt szolgáltatásról beszélt, a kormánypropaganda annak felidézésével revolverezte, hogy korábban a rokonainak maga is kért különleges ellátást.
Miért fontos ez? Egyrészt, mert a költségvetésből finanszírozzák az ellátást, de nem tudni mennyiből. Másrészt érdekes lenne tudni, hogy a roskadozó magyar egészségügyben vajon milyen ellátást kapnak például a politikusok vagy más közjogi méltóságok. A Népszava úgy tudja: a Honvédkórházban néhány egy-két ágyas, tévés, külön fürdőszobás, klimatizált helyiségben helyezik el az ilyen betegeket, a szobáikhoz vezető folyosó zárt, oda csak külön mágneskártyával lehet belépni. A személyes biztonságukért felelős testőröket itt is a beteg közvetlen közelében, de külön helyiségben helyezik el. A Honvédkórház „Speciális Rendeltetésű Centrumában” kezelt betegeket külön, kizárólag ezen a részlegen foglalkoztatott ápolók látják el. A gyógyításban közreműködőkre szigorú titoktartási szabályok vonatkoznak, így például nem csak a kezelésekről nem beszélhetnek, ez amúgy is orvosi titok, hanem arról sem, amit esetleg az ellátás alatt megtudnak páciensük munkájáról, magánéletéről. A VIP ellátottakat külön „betegmenedzser”, személyes asszisztens kíséri a szükséges diagnosztikai vizsgálatokra, ők szervezik és biztosítják, hogy az érintet a lehető leggyorsabban megkapja meg az ellátást.
Borítókép: A Duna Medical Center magánkórház új épülete 2021 áprilisában. Fotó: Sebestyén László