Megállapodást kötött Ausztria és Magyarország. A két ország mentésirányítói abban az esetben segítik ki egymást, ha a riasztás helyéhez közelebb esik a határ túloldalán lévő kórház vagy rohamkocsi.
Mi történt? Gyorsabb, biztonságosabb ellátáshoz juthatnak a súlyos betegek és a baleseti sérültek a jövőben az osztrák-magyar határtérségben. A két ország a nyáron állapodott meg az együttműködésről, amit novemberben a magyar parlament is jóváhagyott, írta az ORF osztrák közszolgálati csatorna magyar nemzetiségi híroldalán.
Mi következik ebből? A szerződés alapján a burgenlandi és a nyugat-magyarországi mentésirányítók kölcsönösen segítséget kérhetnek egymástól. Ez akkor lehet hasznos, ha a riasztás helyszínére a szomszéd országból előbb érhet oda a mentő. és ha egy súlyos beteghez legközelebbi kórház a határ túloldalán van. Mindez vonatkozik majd a légimentésre is.
Miért fontos ez? Az együttműködés akkor is életbe lép, ha egy ausztriai lakost Magyarországon ér baleset. Ekkor a lakóhelye szerinti mentőszolgálat érte mehet, és egy hazai kórházba szállíthatja. A megállapodás alapján a mentők személyzete azonos jogokkal rendelkezik majd a szomszédos területeken, mint az ott dolgozó bajtársak.
Mi jön ezután? A részletekről Burgenland tartományfőnöke és a magyar egészségügyi miniszter köt majd együttműködési szerződést. Ebben kell majd tisztázniuk, pontosan milyen szabályok szerint lehet a szomszédos ország mentőit vagy kórházait riasztani, és azt is, hogyan kommunikáljanak egymással az osztrák és a magyar mentésirányítók, írta az ORF.